Olejki eteryczne pozyskiwane z drzew, nasion, owoców cechują się nie tylko pięknym zapachem. Dzięki właściwościom dezynfekującym sprawdzają się również w porządkach domowych. Można je dodawać do domowych środków czystości przeznaczonych do mycia wanny, kuchennych blatów czy odświeżania dywanu.

Spis treści

    Olejki eteryczne mogą się różnić nie tylko zapachem, ale też właściwościami. W usuwaniu tłustych plam sprawdzają się olejki cytrynowy i pomarańczowy. Do dezynfekcji warto używać olejku z drzewa herbacianego, natomiast do dezynsekcji – olejku miętowego.

    Czym jest olejek eteryczny?

    Ekologiczne sprzątanie polega na wykorzystywaniu naturalnych składników w utrzymaniu higieny gospodarstwa domowego. Usuwają one zabrudzenia, nie zostawiają smug, działają dezynfekująco, eliminują nieprzyjemne zapachy i w przeciwieństwie do chemicznych środków czystości są przyjazne dla środowiska i zdrowia użytkowników. Ekologiczne sprzątanie to temat omawiany w coraz większej liczbie książek, w których można przeczytać o szerokim zastosowaniu octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, boraksu czy wody utlenionej. Mowa w nich również o olejkach eterycznych, które w przeciwieństwie do olejków zapachowych niczego nie imitują. Tworzy je skoncentrowana esencja ekstraktów pozyskiwanych z drzew, nasion, owoców, kwiatów. Co ciekawe, poszczególne olejki eteryczne różnią się nie tylko zapachem, mają też odmienne właściwości. W trakcie sprzątania domu często używane są ich następujące rodzaje:

    • olejek cytrynowy – ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe, usuwa tłuste plamy, odstrasza komary, pchły, mrówki i karaluchy,

    • olejek pomarańczowy – nadaje się do usuwania tłustych plam,

    • olejek grejpfrutowy – ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne,

    • olejek lawendowy – działa bakteriobójczo, grzybobójczo oraz owadobójczo, odstrasza mole, owady,

    • olejek miętowy – ułatwia walkę z karaluchami, molami, komarami,

    • olejek z drzewka herbacianego – może być używany do dezynfekcji, ponieważ działa antybakteryjnie i antywirusowo, ma właściwości odtłuszczające, odstrasza insekty,

    • olejek rozmarynowy i tymiankowy – działają antybakteryjnie,

    • olejek eukaliptusowy – ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz bakteriostatyczne względem szczepów Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae oraz Stenotrophomonas maltophilia i Streptococcus pneumoniae, zabija roztocza kurzu.

    Gdzie kupić i jak stosować olejki eteryczne?

    Naturalne olejki eteryczne można wykorzystywać do przygotowania domowych środków czyszczących przeznaczonych do sprzątania łazienki, kuchni, czyszczenia podłogi, mebli czy dywanów. Są one łatwo dostępne. Największy wybór oferują sklepy internetowe, ale można je również znaleźć na półkach w niektórych drogeriach i aptekach. Należy jednak wiedzieć, że olejek eteryczny to produkt, który najlepiej kupować od sprawdzonego producenta. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie jest jedynie syntetyczną kompozycją zapachową.

    Oryginalne olejki eteryczne są sprzedawane w ciemnych buteleczkach, z reguły o pojemności 10 ml. Wbrew pozorom taka mała ilość wystarcza na długo. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak używać olejków eterycznych, można się dowiedzieć, że wystarczy kilka lub kilkanaście kropli skoncentrowanej esencji, aby poznać jej działanie. Co ważne, nawet najlepsze olejki eteryczne szybko staną się bezużyteczne, jeśli będą przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Należy je trzymać w dobrze zamkniętej buteleczce, w ciemnym i chłodnym miejscu.

    Olejki eteryczne w naturalnych środkach do sprzątania łazienki

    Łazienka to pomieszczenie, z którego korzysta się kilka razy dziennie. Wykonuje się w niej wiele czynności higienicznych, dlatego ważne, by była ona odpowiednio czysta. Branie kąpieli w pokrytej osadem wannie nie ma sensu. Na szczęście istnieje przepis na ekologiczny środek przywracający higieniczną czystość całemu wyposażeniu łazienki. Do przygotowania 600 ml naturalnego mleczka czyszczącego potrzebne są następujące składniki:

    • 250 ml szarego mydła w płynie,

    • 100 ml wody,

    • 2 szklanki sody oczyszczonej,

    • 20 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego.

    Po wymieszaniu wszystkich wymienionych składników można przejść do sprzątania. Używając naturalnego mleczka czyszczącego, nie trzeba się martwić, że później, biorąc kąpiel w takiej wannie, ma się kontakt z chemikaliami z drogeryjnych detergentów.

    Z kolei do zrobienia 800 ml płynu do WC potrzeba:

    • 500 ml wody destylowanej,

    • 80 ml mydła kastylijskiego w płynie,

    • 1 szklankę sody oczyszczonej,

    • ⅓ szklanki boraksu,

    • 20 kropli olejku lawendowego.

    Przygotowanie płynu zacznij od wymieszania wody z sodą i boraksem, po rozpuszczeniu proszku miksturę przelej do butelki, następnie dodaj mydło i olejki eteryczne. Potrząśnij zamkniętą butelką, dzięki temu wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą.

     

    Sprawdź także, jak dbać o płytki łazienkowe

     

    Uniwersalny spray do czyszczenia z olejkiem eterycznym

    Olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie, używa się ich nie tylko do sprzątania łazienki. Aby przygotować 250 ml płynu do czyszczenia sprzętu kuchennego, blatu, stołu czy zlewu, potrzeba:

    • 125 ml szklanki octu spirytusowego,

    • 125 ml przegotowanej wody,

    • 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego.

    Połączone składniki tworzą płyn czyszczący, który usuwa brud, kamień, działa dezynfekująco. Można go przechowywać przez 12 miesięcy.

    Inne pomysły na wykorzystanie olejków eterycznych w trakcie sprzątania

    Olejek eteryczny może stać się również jednym ze składników środka do czyszczenia dywanów. Wystarczy wymieszać kilka kropli olejku cytrynowego z kilkoma łyżeczkami sody oczyszczonej. Po rozsypaniu mieszanki zostaw ją na dywanie na 15 minut. Po tym czasie należy wszystko dokładnie odkurzyć.

    Działanie olejków eterycznych można wykorzystać, zaopatrując się w oczyszczacz powietrza z funkcją aromaterapii. Tego rodzaju urządzenia eliminują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu i pozwalają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo rozprzestrzeniając w całym pokoju olejki eteryczne, oczyszczacz wzbogaca powietrze o uzyskane z leczniczych roślin związki mające korzystny wpływ na zdrowie.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?