Bakterie i wirusy obecne w powietrzu mogą wywoływać przeziębienia i groźniejsze choroby, np. grypę. Jednym z urządzeń, które jest w stanie neutralizować bakterie i wirusy w powietrzu, jest oczyszczacz powietrza.

Spis treści

  Od jesieni do wiosny sporo osób się przeziębia i zapada na inne choroby, np. grypę. Do zarażenia wirusami najczęściej dochodzi wewnątrz pomieszczeń, gdyż tam bakterie i wirusy najbardziej się rozprzestrzeniają. Jak się przed tym ustrzec? Czy oczyszczacz powietrza może pomóc uniknąć chorób wywoływanych przez wirusy i bakterie?

  Chorobotwórcze bakterie i wirusy – jak się rozprzestrzeniają?

  Bakterie i wirusy unoszące się w powietrzu mogą powodować m.in. przeziębienie, gruźlicę, grypę oraz zaostrzać objawy astmy. Gdy ktoś kichnie, niewielkie kropelki wody rozpylone z nosa i ust, które zawierają groźne dla zdrowia cząsteczki, przenoszą się bardzo szybko w powietrzu, co powoduje, że osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu łatwo mogą się zarazić. Ryzyko jest jeszcze większe, gdy w zamkniętych pomieszczeniach (biurach, autobusach czy domach) nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Rozwojowi wirusów sprzyja też duża wilgotność powietrza.

  Choć nie można mieć wpływu na to, jakim powietrzem oddycha się w transporcie publicznym lub miejscu pracy, to we własnym mieszkaniu można zadbać o to, aby było ono zdrowe oraz wolne od wirusów i bakterii. Domownicy szybko zarażają się od siebie, dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się bakteryjnych i wirusowych infekcji. Jak to zrobić?

  Oczyszczacz powietrza do domu

  Jednym ze skutecznych sposobów na utrzymanie czystego i świeżego powietrza wolnego od drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń jest korzystanie z oczyszczacza powietrza. Urządzenie to usuwa wirusy, bakterie, a także roztocza, cząsteczki kurzu i smogu, różne rodzaje alergenów i nieprzyjemny zapach. Na jakiej zasadzie działają oczyszczacze powietrza? Dzięki specjalnemu wentylatorowi zamontowanemu we wnętrzu urządzenia w pomieszczeniu powstaje obieg powietrza. Oczyszczacz filtruje powietrze, a oczyszczone wypuszcza z powrotem do pokoju.

  Zobacz także: Nawilżacz powietrza dla dzieci - jaki wybrać?

  Oczyszczacz i nawilżacz powietrza

  Przeziębienia i choroby przenoszone przez wirusy i bakterie to problem, który występuje najczęściej od jesieni do wiosny. W sezonie grzewczym domownicy są ponadto narażeni na zbyt suche powietrze, które również może powodować problemy ze zdrowiem, począwszy od pojawienia się kaszlu, uczucia suchości w gardle, bólu głowy, problemów z koncentracją i pogorszenia samopoczucia, a skończywszy na nasileniu się objawów alergii czy astmy. Zaleca się, by poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach wynosił co najmniej 30%. Dlatego też osoby, które chcą zadbać o czyste i jednocześnie odpowiednio nawilżone powietrze, powinny rozważyć zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania powietrza.

  Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

  Na rynku można znaleźć duży asortyment oczyszczaczy powietrza, dlatego wybór odpowiedniego modelu nie jest oczywisty. Decydując się na zakup takiego urządzenia, należy zastanowić się, do czego najbardziej ma ono służyć. Jeśli komuś zależy głównie na tym, by powietrze było wolne od chorobotwórczych bakterii i innych zanieczyszczeń, może zdecydować się na standardowy model. Jeśli jednak celem jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza, warto zainwestować w oczyszczacz i nawilżacz w jednym. Producenci oferują modele, które lepiej niż inne radzą sobie ze smogiem, a także takie, które są przeznaczone dla alergików, ponieważ najskuteczniej usuwają wszelkiego rodzaju alergeny. Na wybór odpowiedniego sprzętu wpływ mają również inne kwestie, takie jak wydajność urządzenia, dostępność części wymiennych czy głośność podczas pracy.

  Jednym z najważniejszych elementów oczyszczacza jest filtr, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę, jakie rozwiązanie zostało zastosowane w danym urządzeniu. Warto zdecydować się na model z filtrem HEPA (ang. high efficiency particulate air filter), który wyróżnia się wysoką skutecznością w usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Na etykietach można spotkać się z różnymi oznaczeniami filtrów HEPA. Co one oznaczają?

  • EPA E10 – całkowita skuteczność w eliminowaniu zanieczyszczeń, w tym bakterii i wirusów, wynosi 85%;
  • EPA E11 – skuteczność 95%.
  • EPA E12 – skuteczność 99,5%;
  • HEPA H13 – skuteczność 99,95%;
  • HEPA H14 – skuteczność 99,975%.

  Jaka jest cena oczyszczaczy powietrza?

  Oczyszczacze powietrza występują w rozmaitych cenach – najtańsze modele można kupić za kilkaset złotych, z kolei najdroższe urządzenia kosztują kilka tysięcy złotych. Droższe są te oczyszczacze, które mają jednocześnie funkcję nawilżania powietrza. Sprzęt wyższej klasy, który kosztuje więcej niż standardowy, jest zwykle wyposażony w najnowsze i najskuteczniejsze filtry. Również modele, które zostały stworzone specjalnie do tego, by walczyć ze smogiem lub niszczyć alergeny, są droższe niż standardowy sprzęt.

  Należy pamiętać, że tańsze modele są zazwyczaj wykonane z mniej trwałych materiałów, dlatego w dłuższej perspektywie użytkowanie droższych modeli może okazać się korzystniejsze. Nie trzeba będzie wymieniać zużytych lub zepsutych części, a wydajność urządzenia utrzyma się przez długi czas na takim samym poziomie. Nie oznacza to, że wszystkie tańsze modele będą krócej działać bez usterek. Może się jednak zdarzyć, że będzie potrzebna częstsza wymiana filtrów, dlatego przy zakupie warto sprawdzić również cenę i dostępność części zamiennych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?