Eleganckim rozwiązaniem do okien i balkonów są białe żaluzje drewniane lub te w kolorze naturalnym. Regularne sprzątanie lameli to klucz do dobrego wyglądu i dobrego samopoczucia właściciela. Jak sprzątać żaluzje z drewna?

Spis treści

  Żaluzje drewniane są ponadczasowe i eleganckie, a poza tym pozwalają właścicielom regulować poziom nasłonecznienia. Ich kluczową wadą jest cena, która wynika z naturalności tego produktu. Jak dbać o rolety drewniane?

  Zalety i wady żaluzji drewnianych

  Na miejsce żaluzji aluminiowych weszły te drewniane lub bambusowe. Są solidne, wyglądają designersko i są odporne na działanie słońca. Żaluzje drewniane tworzą przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Są dostępne w kolorze białym, orzechowym, szarym, a nawet czarnym. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy białe drewniane żaluzje to sensowne rozwiązanie do kuchni, w której unosi się tłuszcz oraz kurz. Zachowanie dobrego wyglądu takiego produktu zależy wyłącznie od właściciela. Regularne usuwanie zabrudzeń jest kluczem do estetycznego wyglądu żaluzji i ochrony zdrowia użytkowników domu. Tego typu miejsca są siedliskiem roztoczy, które wdychamy. Z tego względu codzienne przecieranie żaluzji mokrą ściereczką jest bardzo istotne. Oprócz największej zalety żaluzji drewnianych, czyli estetycznego wyglądu, docenia się ich długą żywotność oraz wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Dzięki solidnej budowie produktu oraz możliwości ustawiania paneli pod dowolnym kątem jesteśmy w stanie dostosować ilość wpadającego światła według naszego uznania. Lamele mogą całkowicie zaciemnić mieszkanie lub filtrować słońce. Żaluzje okienne drewniane mogą zostać całkowicie odsłonięte, co sprawia, że światło dzienne wpada do pomieszczeń. Okna udekorowane żaluzjami prezentują się stylowo w każdym kolorze, ale mają również swoje wady. Są droższe od większości rozwiązań, a kupując tani produkt, można trafić na słabą powłokę i krótki okres gwarancji. Tańsze żaluzje mogą blaknąć, ulegać awarii, a nawet się kruszyć.

  Jak dbać o żaluzje drewniane?

  Żaluzja drewniana to naturalny produkt, który może ulec zdeformowaniu w pomieszczeniu o większej wilgotności. Nie sprawdzą się w słabo wentylowanej łazience i kuchni oraz miejscach, w których występują wysokie wahania temperatury. Odpowiednia pielęgnacja przesłon okiennych wpływa na ich trwałość i estetyczny wygląd. Żaluzje drewniane wewnętrzne nie mogą być myte zbyt mokrą szmatką, ponieważ mogą napęcznieć i ulec zniekształceniu. Poza tym część materiałów wykorzystywanych do produkcji żaluzji w połączeniu z wodą może się odkształcać. Z tego względu warto się zaopatrzyć w specjalny detergent dedykowany drewnianym powierzchniom. Powinien być nakładany za pomocą szmatki, gąbki lub delikatnej szczoteczki. Osadzający się na przesłonach kurz można wyczyścić odkurzaczem ze specjalną nakładką lub suchym mopem. Równie dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których znajdują się takie rolety, są oczyszczacze powietrza, które eliminują z powietrza kurz i inne zanieczyszczenia prowadzące do alergii, a nawet astmy.

  Zobacz także: Jaki wybrać odkurzacz dla alergika?

  Zasady czyszczenia żaluzji drewnianej

  Zarówno żaluzje drewniane pionowe, jak i te poziome należy czyścić suchą szmatką ze środkiem nabłyszczającym. Należy je systematycznie odkurzać, przecierać i obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Niektóre zabrudzenia można usunąć za pomocą delikatnie wilgotnej szmatki z płynem do mycia naczyń. Rolety drewniane białe doskonale komponują się z jasnymi ścianami, zwłaszcza w łazience i sypialni. W trakcie zakupu należy zwrócić uwagę na materiał wykonania, ponieważ istnieje ryzyko, że pojawią się żółte plamy. Coraz większa liczba osób decyduje się na żaluzje drewniane elektryczne, które są łatwe w użytkowaniu i nie wymagają bezpośredniego kontaktu między produktem a człowiekiem. Z tego względu nie zniszczymy linek, które często się plączą i zasuniemy rolety automatycznie o zmierzchu lub wtedy, gdy zapalamy światła nocne. Do czyszczenia żaluzji wewnętrznych drewnianych warto wykorzystać domowy odkurzacz, który posiada szczelinową nakładkę na rurę. Miniszczotki pochłaniają kurz, sierść i inne zanieczyszczenia rolet.

  Malowanie i naprawa żaluzji drewnianych

  Chcąc odświeżyć lub zmienić kolor żaluzji drewnianych, w bardzo łatwy sposób możemy je przemalować samodzielnie. Renowację przesłon należy rozpocząć od wyczyszczenia ich z kurzu i innych zanieczyszczeń. Kolejny krok to usunięcie starej powłoki lakieru poprzez zeszlifowanie jej papierem ściernym. Naturalny odcień żaluzji podkreśli substancja ochronna w formie lakieru, natomiast ich kolor zmieni bejca do drewna. Zastosowanie lakieru uchroni drewno przed zmianą koloru i powstawaniem plam.

  W przypadku naprawy takich żaluzji warto je uprzednio zdemontować i umieścić w wygodnym miejscu. Przed malowaniem i renowacją drewnianych rolet należy usunąć fragmenty starego lakieru i nałożyć nowy lub zastosować bejcę. Żaluzje wymagają kilkukrotnego malowania lakierem z zastosowaniem kilkugodzinnych przerw.

  Jak czyścić żaluzje drewniane zewnętrzne?

  Żaluzje drewniane zewnętrzne można czyścić samodzielnie lub z pomocą fachowca. Z drugiego rozwiązania warto korzystać przynajmniej raz w roku ze względu na automatykę i różne mechanizmy, które posiada roleta. Zanieczyszczenia, które gromadzą się w żaluzjach, można usunąć za pomocą sprężonego powietrza, miękkiej szczotki lub szmatki z wodą i dodatkiem płynu do naczyń. Należy pamiętać, że w trakcie czyszczenia żaluzji należy opuścić lamele w jedną stronę i tę samą czynność powtórzyć z kolejną.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4