Deska do prasowania to bardzo istotny element wyposażenia gospodarstwa domowego. Odpowiednio dobrana sprawi, że codzienne prasowanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Jaka deska do prasowania jest najlepsza i na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Spis treści

  Deska do prasowania w znaczący sposób ułatwia dbanie o ubrania i inne tkaniny. Aby praca przy jej użyciu była wygodna, dobra deska do prasowania powinna odznaczać się konkretnymi cechami. Przede wszystkim musi być solidna i stabilna, a także wykonana z trwałych materiałów. Oprócz tego powinna mieć odpowiednie wymiary. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, w związku z czym każdy może wybrać deskę do prasowania dostosowaną do własnych potrzeb.

  Wymiary deski do prasowania

  Jednym z kluczowych kryteriów przy wyborze sprzętu są wymiary deski do prasowania. Mała deska do prasowania sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach. Jest kompaktowa, w związku z czym nie zajmuje dużo miejsca i nie zagraca i tak już małej przestrzeni. Taka minideska do prasowania to poręczny i bardzo przydatny dodatek. Popularna jest np. deska do prasowania mocowana do ściany lub wnętrza szafy.

  Z kolei duża deska do prasowania to rozwiązanie dla posiadaczy dużych mieszkań, a także osób, które cenią sobie wygodę i swobodę. Tego typu sprzęt pozwala na łatwiejsze i szybsze prasowanie tkanin o dużej powierzchni. Szeroka deska do prasowania usprawni więc wygładzanie nie tylko ubrań, ale również obrusów czy zasłon.

   

  Przeczytaj także: Jak w prosty sposób prasować obrusy?

   

  Jakie cechy ma dobra deska do prasowania?

  Dobra deska do prasowania powinna mieć stabilny i wytrzymały stelaż. Najczęściej wykonuje się go ze stali lub metalu, co zapewnia mu wyjątkową trwałość. Profesjonalna deska do prasowania powinna być dodatkowo wykończona materiałem antypoślizgowym, co zwiększa wygodę użytkowania. Istotne jest także zabezpieczenie przed korozją, które w dużym stopniu wydłuża żywotność sprzętu.

  Ważnym elementem deski do prasowania jest blat – zazwyczaj spotyka się modele z płyty wiórowej lub paździerzowej. Ich minusem jest duża waga, która sprawia, że sprzęt jest mniej wygodny i poręczny. Istnieje jednak również lekka deska do prasowania – wykonana jest wówczas z metalowej lub stalowej kratki. Jej dodatkową zaletą są specjalne otwory, które umożliwiają odprowadzanie pary wodnej (tzw. deska do prasowania z odprowadzeniem pary). Jeszcze inny rodzaj blatu ma elektryczna deska do prasowania. Zrobiony jest zazwyczaj z aluminium, które jest niezwykle wytrzymałe i trwałe.

  Dobra deska do prasowania pokryta jest także specjalną powłoką, której celem jest zabezpieczenie blatu oraz ułatwienie prasowania. Najlepiej, aby była minimum dwuwarstwowa i składała się z pokrowca i wypełnienia, np. pianki, filcu lub watoliny. Nie poleca się z kolei desek do prasowania z powłoką z tworzyw sztucznych.

  Jaka jest najlepsza deska do prasowania?

  W sklepach można kupić wiele różnorodnych desek do prasowania. Istnieje więc możliwość wyboru zarówno tradycyjnego sprzętu, jak i nowoczesnych modeli z wieloma funkcjami dodatkowymi. Na uwagę zasługują takie produkty, jak m.in.:

  • standardowa deska do prasowania (oraz jej ulepszone modele, jak np. deska do prasowania z gniazdkiem czy antenką),

  • deska do prasowania rękawów (lub deska do prasowania z rękawnikiem),

  • deska do prasowania do stacji parowej (inaczej deska do prasowania do generatora pary),
   Zobacz także, jak wybrać odpowiedni generator pary. 

  • deska do prasowania na ścianę,

  • deska do prasowania w szafie,

  • deska do prasowania na stół,

  • elektryczna deska do prasowania.

  Jaka jest więc najlepsza deska do prasowania? Zależy to przede wszystkim od potrzeb konkretnego użytkownika. Aby podjąć świadomy wybór co do zakupu, warto poznać cechy najbardziej popularnych desek do prasowania.

  Tradycyjna deska do prasowania

  Najpowszechniejszy model to zwykła, składana deska do prasowania. Nie ma żadnych dodatkowych funkcji, takich jak podgrzewany blat czy nadmuch powietrza. Mimo to jest to tradycyjny i stosunkowo uniwersalny sprzęt. Warto jednak sięgnąć po modele z pewnymi ulepszeniami. Należą do nich, np. deska do prasowania z antenką, która ułatwia zaczepienie kabla, chroniąc go tym samym przed przypaleniem, a także deska do prasowania z gniazdkiem, ułatwiająca pracę, gdy żelazko ma krótki przewód.

  Deska do prasowania rękawów

  Ciekawy model to deska do prasowania rękawów. Jest o wiele mniejsza od tradycyjnego sprzętu i doskonale nadaje się do wygładzania koszul i innych elementów garderoby, wyróżniających się trudnymi do wyprasowania rękawami. Można kupić ją oddzielnie, jednak lepszym wyborem jest klasyczna deska do prasowania z rękawnikiem. Taki produkt typu 2w1 wyróżnia się większą uniwersalnością, w związku z czym sprawdzi się w każdym domu.

  Deska do prasowania do stacji parowej

  Odrębnym produktem jest deska do prasowania z generatorem pary. Model ten dostosowany jest do żelazek wyposażonych w stację parową – wyróżnia się specjalną podstawką, na której można postawić duży zbiornik na wodę. To duże ułatwienie dla posiadaczy żelazek z generatorem pary. Jest to więc doskonała deska do prasowania parowego.

  Mała deska do prasowania – na ścianę, do szafy lub na stół

  Osoby, którym zależy na oszczędności miejsca, mogą wybrać niewielki model, który łatwo zamontować na ścianie lub szafie. Taka deska do prasowania ma funkcję składania, dzięki czemu widoczna jest tylko podczas pracy. Inne rozwiązanie to deska do prasowania na stół – ma niewielki stelaż, w związku z czym bez problemu można ustawić ją na blacie, a później schować w komodzie lub szafie.

  Elektryczna deska do prasowania

  Wyjątkowo innowacyjny sprzęt to tzw. aktywna deska do prasowania. Jest to urządzenie elektryczne, które ma wiele dodatkowych funkcji. Wśród nich warto wymienić opcję podgrzewania blatu, wyrzutu i odsysania pary oraz prasowania na balonie powietrznym (tzw. deska do prasowania z nadmuchem). Tego typu sprzęt jest bardzo użyteczny, jednak jego koszt jest o wiele wyższy niż w przypadku pozostałych modeli desek do prasowania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?