Mały odkurzacz wcale nie musi oznaczać niższej efektywności. Jeśli jest dobrze dobrany, może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż jego większy gabarytowo konkurent. Małe odkurzacze zapewniają wygodę i komfort użytkowania, łatwo też się je przechowuje.

Spis treści

  Mały odkurzacz należy oceniać przede wszystkim pod kątem jakości zamontowanego w nim filtra, klasy reemisji kurzu urządzenia oraz poziomu generowanego hałasu. Małe, kompaktowe odkurzacze idealnie sprawdzają się w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni.

  Mały odkurzacz – dlaczego warto go kupić?

  Mały odkurzacz to według opinii wielu osób urządzenie niezbyt efektywne, którym pracować trzeba bardzo długo, aby osiągnąć zamierzony efekt. Okazuje się jednak, że nowoczesne małe odkurzacze są niejednokrotnie nie mniej efektywne niż ich większe odpowiedniki. Mały odkurzacz to rozwiązanie idealne do małych mieszkań, gdzie już samo manewrowanie urządzeniem o większych rozmiarach może okazać się trudne. Niewielkie urządzenie także znacznie łatwiej przechować. 

  Świetną propozycją do mieszkań o niewielkiej powierzchni jest np. Compact Power Cyclonic TW3724 marki Tefal. Ten bezworkowy odkurzacz dzięki zastosowaniu technologii cyklonowej oraz niezwykle wydajnej ssawki gwarantuje najlepsze efekty odkurzania. Całość zamknięta jest w ergonomicznej obudowie, dzięki której zarówno regularne korzystanie z odkurzacza, jak i jego przechowywanie jest wyjątkowo łatwe i wygodne.

  Świetnym rozwiązaniem może się okazać także model bezprzewodowy do powieszenia na ścianie szafy. To idealny rodzaj odkurzacza, gdy w domu brakuje miejsca na przechowywanie sprzętów lub jest ono bardzo ograniczone. Małe odkurzacze są nie mniej efektywne, łatwo się nimi manewruje, generują one z reguły nieco mniejszy hałas, łatwo je przechowywać, a przy tym wszystkim są też trochę tańsze. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zakup małego urządzenia. Wpływ ma na to także bogata oferta producentów, którzy proponują modele dopasowane do indywidualnych potrzeb.

  Mały odkurzacz – workowy czy bezworkowy?

  Mały odkurzacz bezworkowy to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Na jego popularność ma wpływ kilku podstawowych zalet technologii bezworkowej. Przede wszystkim obniża ona koszty eksploatacji: nie trzeba kupować worków, które w rocznym rozliczeniu stanowią zauważalne obciążenie w domowym budżecie. Wystarczy regularnie opróżniać pojemnik na brud. Warto dodać, że zapełnianie się tego pojemnika nie wpływa  na skuteczność odkurzania (jak dzieje się to w większości odkurzaczy workowych). Mały odkurzacz bezworkowy to bardzo dobry wybór m.in. dla alergików, ponieważ filtracja zanieczyszczeń jest w tym przypadku wyjątkowo skuteczna. Dodatkowo modele bezworkowe występują w wielu wariantach. Zakup małego odkurzacza z filtrem wodnym nie stanowi żadnego problemu.

  Oczywiście można znaleźć także wysokiej jakości mały odkurzacz workowy. Na przykład Compact Power to odkurzacz workowy idealny do wszelkich rodzajów podłóg twardych. Zapewnia najlepszą efektywność w swojej klasie: oszczędność energii, skuteczność odkurzania i wysoki poziom filtracji kurzu. Zaletą tego typu urządzeń jest nieco niższa cena, a także szeroka dostępność. 

  Jaki filtr powinien mieć mały odkurzacz?

  Mały odkurzacz ręczny to świetne rozwiązanie do odkurzania szczelin w kanapie i trudno dostępnych miejsc, natomiast na co dzień potrzebny jest model, który skutecznie pomoże posprzątać wszystkie domowe przestrzenie. Aby skutecznie mógł on pełnić tę funkcję, niezbędne jest wyposażenie go w odpowiedniej klasy filtr. Czystość mieszkania to nie tylko wizualne wrażenie, lecz także brak mikrozanieczyszczeń, których nie widać gołym okiem. Tylko wysokiej klasy filtry potrafią wychwycić i zatrzymać takie zanieczyszczenia. Obecnie na rynku najpopularniejsze są filtry HEPA, jest ich kilka rodzajów. Warto wybierać niewielkie urządzenia z filtrami oznaczonymi symbolami H13 i H14. Można także rozważyć zakup małego odkurzacza piorącego, który jest wyposażony w filtr wody. To świetne rozwiązanie dla wszystkich alergików.

  Filtr to jednak nie wszystko. Warto pamiętać o tym, że nie mniejsze znaczenie dla skutecznego usuwania zanieczyszczeń z domowych powierzchni ma klasa reemisji kurzu. Nowoczesne odkurzacze marki Tefal, takie jak np. Silence Force, gwarantują ekstremalną skuteczność odkurzania i najwyższą jakość powietrza dzięki zaawansowanej technologii monocyklonowej i dwupoziomowemu systemowi filtracji, który wychwytuje 99,98% pochłanianego kurzu. Sprawny mechanizm działania urządzenia, przemyślana konstrukcja w połączeniu ze skutecznością filtrów zapewnia najwyższą klasę reemisji kurzu, co gwarantuje, że w powietrzu po odkurzaniu pozostaje nie więcej niż mikroułamek zanieczyszczeń.

  Małe odkurzacze do zadań specjalnych

  Mały odkurzacz bezprzewodowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy może wcale nie dysponują małą powierzchnią, ale zależy im na urządzeniach o niewielkich wymiarach i wysokiej efektywności. Takim rozwiązaniem są m.in. odkurzacze Air Force firmy Tefal, w tym najnowsze modele Ultimate Flex, które gwarantują możliwość dotarcia do najtrudniej dostępnych miejsc dzięki innowacyjnej, elastycznej rurze.

  Mały odkurzacz bezworkowy także pomaga w codziennej walce z zanieczyszczeniami. Dopasowane końcówki sprawiają, że bez problemu można za jego pomocą odświeżyć kanapy i poduszki. Jeśli w domu są zwierzęta, z pewnością warto pomyśleć o zakupie większego urządzenia wyposażonego w dobrej klasy elektroszczotkę usuwającą sierść oraz specjalny filtr, który radzi sobie z większą jej ilością – np. TEFAL SILENCE FORCE ANIMAL CARE TW6477.

  ZOBACZ TAKŻE: Kilka zasad, które pomogą utrzymać porządek w domu

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?