Parapety zewnętrzne są jednymi z bardziej brudzących się elementów mieszkania lub domu. Poziom ich zabrudzenia jest wprost proporcjonalny do zanieczyszczenia miejsca, w którym się mieszka. Czyszczenie parapetów z konglomeratu jest wyjątkowo trudne głównie w dużych miastach zaatakowanych przez smog.

Spis treści

  Parapety z konglomeratu, drewniane, plastikowe – wszystkie one wymagają regularnego sprzątania. Codziennie bowiem osadza się na nich tłusta sadza, brud, kurz, różnego rodzaju pyły. Parapet wewnętrzny te zanieczyszczenia również atakują, w nieco jednak mniejszym stopniu.

  Parapety – dlaczego są takie brudne?

  Parapety zewnętrzne to te części mieszkania lub domu, które są bezpośrednio wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. I nie chodzi tutaj jedynie o brud, który spływa po nich razem z deszczem. Chodzi przede wszystkim o kurz wzniecony przez samochody, unoszący się w powietrzu i ostatecznie zatrzymujący się właśnie na parapetach. Chodzi również o różnego rodzaju pyły (także te najmniejsze PM 2,5), które zawieszone w nie tylko miejskim smogu osadzają się w końcu na elewacji i parapetach. W końcu chodzi również o klejącą się sadzę, czyli efekt spalania również unoszący się w powietrzu, który ostatecznie swoje miejsce znajduje na parapetach mieszkań i domów. W kontekście tych wszystkich zanieczyszczeń ptasie odchody, fragmenty upierzenia lub drobne gałązki drzew, które pojawiają się czasem na balkonach, okazują się najmniejszym problemem do usunięcia.

  Do czego zacząć czyszczenie parapetów?

  Parapet zewnętrzny, jak i wewnętrzny należy przed użyciem jakichkolwiek środków chemicznych po prostu dokładnie odkurzyć. W tym celu warto sięgnąć po specjalne końcówki do odkurzacza. Parapet drewniany z pewnością lepiej odkurzać ssawką okrągłą do mebli, aby go nie zarysować. Pozostałe parapety można odkurzać z pomocą długiej elastycznej ssawki, która ułatwia odkurzanie kątów. Tefal proponuje natomiast specjalną końcówkę do odkurzacza Delta Silence Force, która przeznaczona jest do czyszczenia kątów i miejsc trudno dostępnych. W przypadku parapetów jest to o tyle ważne, że największy brud gromadzi się przede wszystkim w ich kątach, do których trudno jest dotrzeć. Umożliwia to właściwie jedynie dobrze dobrana końcówka do odkurzacza. Znaczenie przy odkurzaniu parapetów będzie miała również moc silnika i związana z nią siła ssania. Warto w tym kontekście przyjrzeć się na przykład rozwiązaniom silnika EffiTech. Uwagę powinien zwrócić również rodzaj filtra wykorzystanego w odkurzaczu. Chodzi bowiem o to, aby wychwytywał on nawet te najmniejsze zanieczyszczenia, dość charakterystyczne dla smogu (PM 2,5). Z takim pyłami radzi sobie przede wszystkim filtr HEPA, który zapewnia wychwytywalność na poziomie 99,98%.

  Jak sprzątać parapety z konglomeratu, drewniane, marmurowe?

  Parapety zewnętrzne są w zdecydowanie większym stopniu wystawione na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ich czyszczenie powinno więc odbywać się wyjątkowo regularnie. Inaczej doczyszczenie ich będzie bardzo trudne. Rodzaj wykorzystanych środków warto dostosować do materiału, z jakiego wykonany jest parapet:

  • Parapet PCV – do mycia można wykorzystać wodę z płynem do mycia naczyń, jeśli jednak to nie pomoże, warto sporządzić pastę, która pozwoli usunąć zażółcenia; wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z proszkiem do prania (1:1);
  • Parapety marmurowe – najlepiej sięgnąć jedynie po mleczka i preparaty zalecane przez producentów; nie wolno używać żrących środków chemicznych, a nawet wody z cytryną, ponieważ istnieje ryzyko, że tego typu substancje uszkodzą parapet nieodwracalnie;
  • Parapety drewniane – sprawdza się tutaj wyłącznie woda z octem lub dodatkiem płynu do mycia naczyń, podobnie jak w przypadku parapetów z marmuru nie wolno stosować ostrej chemii;
  • Parapety ceramiczne – można sięgnąć po koncentraty do czyszczenia klinkieru, często wystarcza jednak woda z płynem do mycia naczyń; parapet po takim myciu można jeszcze posypać solą i po kilku minutach dokładnie spłukać
  • Parapety ze stali lub aluminium – pomaga ciepła woda z płynem do szyb lub mycia naczyń; kluczowa jest regularność, bowiem brud bardzo łatwo wżera się w strukturę takich parapetów.

  Jak czyścić parapety wewnętrzne – PCV, konglomerat, kamień

  Parapety wewnętrzne są mniej narażone na silne zanieczyszczenia niż ich zewnętrzne odpowiedniki, co nie oznacza jednak, że nie należy im się odpowiednia uwaga i regularne sprzątanie. Parapety wewnętrzne z konglomeratu, kamienia, drewna – wszystkie je wystarczy przecierać wodą z płynem do mycia naczyń lub delikatnym dodatkiem płynu do mycia szyb. Parapety z kamienia najlepiej czyścić z wykorzystaniem specjalnych preparatów dedykowanych tego typu wykończeniom.

  Zobacz także, jak efektywnie czyścić schody z kamienia?

  Kluczowe jednak wydaje się w czyszczeniu parapetów wewnętrznych właśnie odkurzanie. To, że nie są one wystawione na bezpośrednie działanie sadzy, pyłu, zewnętrznego kurzu, nie oznacza wcale, że ostatecznie te zanieczyszczenia nie wkradają się do domu. Wręcz przeciwnie – to właśnie w rogach parapetów najczęściej gromadzi się sadza, brud i pył. To wynik otwartych, często rozszczelnionych okien. Odpowiednio dobrana końcówka odkurzacza jest więc tutaj niezbędna. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim końcówka szczelinowa do odkurzacza, która pozwoli sięgnąć w te najbardziej trudno dostępne, ale i najbardziej zanieczyszczone miejsca. Nie warto łudzić się, że samo umycie parapetu wystarczy. Bez odkurzania nie ma mowy o pozbyciu się nagromadzonego w krawędziach parapetu brudu. Odpowiednio dobrany zestaw końcówek do odkurzacza może jednak skutecznie zaradzić temu problemowi. Wąska końcówka do odkurzacza to niewielki koszt, natomiast w przypadku parapetów, brzegów okien, drzwi balkonowych jest to akcesorium w domu właściwie niezbędne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?