Ponczo damskie od wielu lat nie wychodzi z mody. Można z powodzeniem stwierdzić, że to jeden z głównych elementów kobiecej garderoby w sezonie jesienno-zimowym. Jakim urządzeniem najlepiej je prasować?

Spis treści

  Zanim przejdzie się do prasowania poncza damskiego, należy zorientować się, z czego jest ono wykonane. Wiele modeli można prasować z użyciem zwykłego żelazka. Jednak do poncz wełnianych lub tych z wiskozy oraz innych sztucznych materiałów lepiej sprawdzi się parownica do ubrań. Urządzenie to będzie także świetnym rozwiązaniem w przypadku szybkiego odświeżenia stroju lub pozbycia się z niego niepożądanych zapachów.

  Jak prasować ponczo damskie?

  Poncza damskie wykonane są z różnych materiałów lub mieszanek tkanin. Najczęściej na rynku można dostać modele wykonane z poliamidu, bawełny, akrylu, wiskozy, poliestru i nylonu. Ponczo zimowe lub na jesień najczęściej szyje się z wełny, czasem wzbogaca się skład domieszką innego włókna. Letnie to zazwyczaj lniana bądź bawełniana narzutka. Jak zatem prasować ponczo w zależności od rodzaju tkaniny?

  • Bawełna – podczas prasowania poncza z tego materiału stopa żelazka powinna być nagrzana do temperatury 110–180°C. Ciemne ponczo warto prasować po lewej stronie lub przez lnianą/bawełnianą ściereczkę, aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych wybłyszczeń;
  • wiskoza – poncza z wiskozy należy prasować w temperaturze 90–120°C. Podobnie, jak ciemną bawełnę, wiskozę warto prasować po lewej stronie lub przez bawełnianą/lnianą ściereczkę;
  • len – to jedna z najbardziej odpornych i wytrzymałych tkanin. Przed prasowaniem poncza lnianego warto lekko zwilżyć materiał, aby strój można było wygładzić. Ubrania wykonanego z lnu nie trzeba przewracać na lewą stronę. Stopa żelazka powinna być rozgrzana do temperatury 180–220°C. Po skończeniu prasowania ponczo z lnu warto powiesić od razu na wieszaku, ponieważ tkanina ta ma skłonność do gniecenia;

  • wełna – z tym materiałem należy postępować bardzo ostrożnie, gdy prasuje się ubranie klasycznym żelazkiem. Ponczo wełniane należy nakryć lekką wilgotną (bawełnianą lub lnianą) szmatką. Wilgoć oraz dość wysoka temperatura (120–150°C) ułatwią prasowanie. Aby uniknąć zniszczenia wełnianego poncza, stopę żelazka należy jedynie przykładać do materiału, bez przesuwania go po włóknach;

  • poliester, akryl, poliamid, nylon – te sztuczne materiały nie mają tendencji do gniecenia. Gdy jednak będzie taka potrzeba, należy użyć do prasowania bawełnianej szmatki, która zabezpieczy materiał przed wybłyszczeniem oraz nie dopuści do stopienia sztucznych włókien. Optymalną temperaturą, która sprawdzi się przy prasowaniu wspomnianych tkanin, jest 90°C.

  Jak zadbać o ponczo przy użyciu parownicy do prasowania?

  Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku prasowania poncza jest zastosowanie parownicy do ubrań. To niewielkie urządzenie, które wygładza ubrania tylko za pomocą strumienia gorącej pary. Ma jednak o wiele mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem, dlatego polecana jest do pielęgnacji delikatnych tkanin, jak jedwab oraz wszelkiego rodzaju cekinów, aplikacji, falban i plis. Będzie także znacznie lepszym wyborem niż klasyczne żelazko przy pielęgnacji poncza. Mowa tu zwłaszcza o tych wełnianych, zimowych i wykonanych z materiałów sztucznych, wymagają one bowiem szczególnej pielęgnacji. Urządzenie do prasowania parą doskonale zmiękczy i rozprostuje włókna wełniane, bez ryzyka ich zniszczenia, np. wybłyszczenia. Dzięki parownicy można nie tylko wygładzić materiał, ale także wyzbyć się z odzieży niechcianych zapachów i bakterii (gorący strumień pary wodnej usuwa do 99,9% drobnoustrojów). To kolejny plus w przypadku ubrań wełnianych, gdyż nie należy ich prać zbyt często. Parownica skutecznie i szybko odświeży wełniane ponczo. Ogromną zaletą parownicy do odzieży jest także to, że można nią prasować w pionie, np. na wieszaku. Ułatwia to czynność, nie trzeba bowiem na okoliczność prasowania przygotowywać specjalnego stanowiska. Nie wymagają również specjalnej obsługi – są wygodne i niezawodne.

  Parownica do prasowania odzieży zbudowana jest z dwóch elementów – z grzałki produkującej parę wodną oraz zbiornika wody, który umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu ubrań.

  Jak wybrać najlepszą parownicę do ubrań?

  Parownica do prasowania staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego – to niezwykle wygodne, szybko działające i bezpieczne dla odzieży urządzenie. Jaka parownica do ubrań okaże się zatem najlepsza? Jednym z ważniejszych parametrów, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniej parownicy, jest moc urządzenia. Im większa moc urządzenia, tym prasowanie stroju jest szybsze i łatwiejsze, ponieważ sprzęt będzie niemal od razu gotowy do pracy. Moc parownicy waha się zazwyczaj w przedziale od 1000 do 2200 W (parownica ręczna – od 1000 W, kompaktowa – od 1200 do 1400 W, stojąca – do 2200 W).

  Kolejnym istotnym wskaźnikiem jest pojemność zbiornika. Większy zbiornik jest o wiele wygodniejszy – nie będzie wymagał częstego uzupełniana wody. Ręczne parownice do odzieży mają pojemność do ok. 60 ml, kompaktowe do ok. 600 ml, a stojące do ok. 1500 ml.

  Równie ważnym parametrem w przypadku parownicy do prasowania jest szybkość nagrzewania sprzętu. Najmniejsze, ręczne parownice są w stanie nagrzać się zaledwie w 40 sekund.

  Na koniec należy jeszcze przyjrzeć się długości kabla – dłuższy umożliwia łatwiejsze przemieszczanie się z urządzeniem. Parownice są zazwyczaj wyposażone w półtorametrowy kabel.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?