Regał ze skrzynek jest lekki i tani. Daje dużą możliwość aranżacji. Z drewnianych skrzynek można zrobić kwietnik, biurko oraz szafkę. Takie meble można kupić w wielu sklepach i przez internet. Regał ze skrzynek drewnianych można też wykonać samemu. Później trzeba jednak o niego umiejętnie dbać.

Spis treści

  Regały ze skrzynek, podobnie jak inne meble DIY, wracają do łask. Przez wiele lat skrzynki po owocach lądowały w magazynach, na strychach i w garażach. Dzisiaj są przedmiotem pożądania wielu osób lubujących się w aranżacji wnętrz.

  Regał ze skrzynek – skąd ta popularność?

  Regały ze skrzynek stały się popularne wraz ze wzrostem zainteresowania loftowymi aranżacjami wnętrz. Moda na urządzanie domu w stylu prowansalskim, skandynawskim czy shabby chic przyczyniła się do większego zamiłowania do różnego rodzaju mebli DIY. Regały z drewnianych skrzynek okazały się meblami niezwykle prostymi do wykonania, tanimi, a przy tym wszystkim nadającymi wnętrzu bardzo oryginalnego charakteru. Z czasem pojawiło się coraz więcej tego typu propozycji, m.in. łóżka z palet, siedziska ze skrzynek. Moda ta związana była nie tylko z wyjątkowością tworzonych w ten sposób aranżacji, lecz także ekologicznym podejściem do życia, ponownym wykorzystaniem materiałów i przedmiotów po to, aby ich nie wyrzucać. Drugie życie drewnianych skrzynek okazało się bardzo długie i owocne. Dzisiaj można je kupić na targach zero waste, zamówić przez internet, a nawet znaleźć w mniejszych sklepach z rzeczami do domu.

  Regał ze skrzynek drewnianych – jak go zrobić samemu?

  Regał ze skrzynek na owoce można zaaranżować na wiele różnych sposobów, by jak najlepiej dopasować go do wnętrza. Regał taki może być wolnostojący lub spełniać funkcję wiszącej półki na ścianie. Może być bardziej wysoki, ale wąski lub niski i szeroki. Możesz stworzyć w ten sposób mikro regał lub rozbudowaną przestrzeń na książki i bibeloty. Wbrew pozorom w jednym i drugim przypadku niepotrzebne są jakieś wyjątkowe zdolności. Nawet początkujący domowy majsterkowicz poradzi sobie z takim zadaniem.

  Przed rozpoczęciem pracy nad wykonaniem własnego regału należy dokładnie oczyścić skrzynki. Warto sięgnąć po odkurzacz ze specjalną wąską końcówką, aby ze wszystkich rogów usunąć zgromadzone tam zanieczyszczenia. Lepiej nie robić tego wilgotną ściereczką, ponieważ może ona zahaczać o wystające krawędzie i nierówności drewna.

  Aby stworzyć regał ze skrzynek po jabłkach, należy je także na samym początku oszlifować. Trzeba usunąć nierówności powierzchni drewna. Najlepiej sięgnąć po papier ścierny 40 g, a potem wygładzić całą powierzchnię papierem 180 g. Powstały pył można usunąć odkurzaczem lub za pomocą pędzla.

  Regał ze skrzynek biały, niebieski lub w jakimkolwiek innym kolorze stworzyć można, używając farby akrylowej. Na samym początku należy nałożyć specjalny lakier do stosowania na drewno, którym trzeba pokryć naroża półek, po czym nanieść wybraną farbę. Na końcu dobrze jest nałożyć olej do drewna. Jeśli regał ze skrzynek ma stać na balkonie, warto wybrać tradycyjny, bezbarwny olej. Jeśli natomiast zdecydujemy się wstawić regał wewnątrz, lepiej sprawdzi się lakier akrylowy. Inny ciekawym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z malowania regału i pozostawienie skrzynek w stanie surowym.

  Łączenie elementów odbywa się za pomocą płaskowników i wiertarki. Najlepiej wybrać takie miejsca łączenia, które nie będą szczególnie widoczne. Na końcu ponownie warto jeszcze raz odkurzyć gotowy już regał ze skrzynek. Dobrze sprawdzi się tutaj specjalna szczotka do mebli z delikatnym włosiem, która usunie zanieczyszczenia, ale nie będzie zaczepiała się o ewentualne naturalne nierówności drewna.

  Jak sprzątać regały ze skrzynek?

  Skrzynki drewniane na regał są bardzo efektownym materiałem DIY, jednak warto pamiętać o szczególnych zasadach ich sprzątania. Z pewnością nie należy myć ich dużą ilością wody. Osoby wykorzystujące skrzynki jako kwietniki lub inne materiały dekoracyjne na tarasie czy balkonie często „przelewają” je wodą w celu pozbycia się kurzu. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zbyt duży kontakt z wodą działa negatywnie na drewno. Ewentualne późniejsze intensywne działanie słońca proces ten tylko przyspiesza.

  Regały ze skrzynek najlepiej więc po prostu odkurzać. W tym celu przydadzą się specjalne końcówki do odkurzacza – miękka z włosiem oraz elastyczna z wąską końcówką, która umożliwi dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc. To, że na tego typu półkach dość długo nie widać kurzu, nie oznacza, że on się tam nie zbiera. Warto więc regały ze skrzynek po owocach odkurzać równie często, jak pozostałe domowe meble. W przypadku tych pokrytych lakierem sprzątanie będzie nieco prostsze, natomiast również tutaj lepiej zrezygnować z nasączonych wodą ściereczek. Odkurzanie w zupełności wystarczy.

  Regały ze skrzynek – drugie życie

  Regał ze skrzynek drewnianych ma ten dodatkowy plus, że nie musi na zawsze pozostać regałem. Skrzynki po jakimś czasie można rozkręcić i stworzyć z nich nowe meble. Możliwości tutaj jest naprawdę sporo. Oprócz tradycyjnych kwietników ciekawym rozwiązaniem są na przykład drewniane siedziska. Na górną część skrzynki wystarczy zamontować specjalnie dobraną poduszkę do siedzenia. Montując u dołu skrzynki kółka, bez problemu możesz stworzyć mobilny stolik na taras bądź do domu. Ciekawym trikiem jest też wykorzystanie skrzynek do stworzenia biurka. Potrzebna będzie jeszcze tylko płyta ze sklejki lub specjalnie przygotowany kawałek drewna. W ten sposób meble mogą otrzymać kolejne wcielenie, a ty niczego nie wyrzucasz i chronisz środowisko. Trzeba przyznać, że to prawdziwe zero waste.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?