Tkanina stylonowa ze względu na swoją wytrzymałość jest wykorzystywana do szycia fartuchów czy podszewek ubrań. Stylon słabo chłonie wodę, nieznacznie się gniecie i jest bardzo mocny. Niestety nie jest materiałem „oddychającym”, co ma wpływ na komfort noszenia. Jak go prać i prasować?

Spis treści

  Zaletą stylonu jest duża wytrzymałość na uszkodzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na prasowanie i pranie, bo w zbyt wysokiej temperaturze można go nawet stopić.

  Co to jest stylon?

  Stylon to nazwa handlowa związku chemicznego o nazwie polikaprolaktam. Na metkach pojawiają się także nazwy takie jak alphalon, kapron, tarnamid czy tarlon. W krajach anglojęzycznych stylon to po prostu „nylon 6” (nazwa pochodzi stąd, że posiada sześć atomów węgla).

  Włókno to powstało w 1938 roku jako zamiennik nylonu. Stylonowe pończochy miały jednak gorsze właściwości. Obecnie ze stylonu najczęściej szyje się podszewki ubrań, fartuchy, a także elementy wykorzystywane w elektronice i przemyśle lotniczym.

  Ten sztuczny materiał poliamidowy jest mocny i dość odporny na zagniecenia. Bardzo słabo chłonie wodę, dzięki czemu szybko schnie po praniu.

  Jak prać stylon?

  Stylon zwykle pierze się w 40℃. Dodatek bawełny sprawia, że temperatura może być wyższa, nawet 70℃. Zaleca się jednak pranie kolorów i bieli oddzielnie, gdyż stylon może farbować, a także przyjmować kolory innych tkanin, szczególnie w wyższych temperaturach.

  Tkanina ta zazwyczaj słabo znosi wszelkie wybielacze.

  Ubrania wykonane ze stylonu najczęściej można prać chemicznie – zależy to jednak od ewentualnych domieszek. W przypadku stylonowej podszewki natomiast od tego, z czego jest pozostała część ubrania.

  Bezpieczne prasowanie stylonu – jaką temperaturę ustawić?

  Stylon, podobnie jak nylon, prasuje się w niskiej temperaturze, ok. 60–90℃. Zawsze należy sprawdzać zalecenia na metce. Ustawienie zbyt niskiej temperatury sprawi, że prasowanie będzie nieefektywne, a zbyt wysokiej może uszkodzić tkaninę.

  Identyczną temperaturę stosuj do wszelkich mieszanek zawierających stylon. Zawsze ustawiaj żelazko tak, aby dopasować je do najdelikatniejszego włókna w mieszance.

  Zazwyczaj na metce ubrania zrobionego ze stylonu lub z jego domieszką znajduje się znak ikoniczny żelazka z jedną kropką. To oznacza najniższą temperaturę prasowania – do 110℃. Stylon topi się dopiero w 215℃, ale już temperatura powyżej 150℃ może uszkodzić tkaninę, np. doprowadzić do wyświecenia się, a nawet przyklejenia materiału do stopy żelazka. Zalecenia producenta zostawiają zazwyczaj pewien margines bezpieczeństwa.

  Stylon najlepiej prasować lekko wilgotny.

  Jakie wybrać żelazko do prasowania stylonu? Porównanie urządzeń

  Jakie żelazko będzie najlepsze do prasowania ubrań, również tych w składzie ze stylonem? 

  Żelazka ze stopą szafirową mają bardzo gładką i równocześnie odporną powłokę. Są nieco droższe od urządzeń ze stopami z innych materiałów. Jeśli natomiast chcesz mieć w domu żelazko parowe, wybierz takie, które ma stopę najwyższej jakości.

  Żelazka z generatorem pary przypominają wyglądem zwykłe parowe, choć mają dodatkową „bazę”. Znajduje się w niej pojemnik na wodę i bojler. Dzięki temu samo żelazko jest lżejsze, ilość i ciśnienie pary znacznie wyższe, a czynność prasowania może trwać długo bez ciągłego dolewania wody. Żelazko ze stacją parową ma jednak nieco większe gabaryty i wyższą cenę niż tradycyjne. Nawet najlepsze żelazko parowe nie dorówna skutecznością i mocą temu z oddzielnym generatorem. Siła pary w generatorze zwiększa skuteczność prasowania nawet wielu warstw materiału i pozwala na prasowanie w pionie. Umożliwia więc szybkie poprawki przed wyjściem. Tego typu urządzenia przydadzą się w domach, gdzie prasuje się dużo, a gospodyni ma na tę czynność mało czasu.

  Maxi-żelazka przypominają wyglądem modele z generatorem pary, jednak nie posiadają bojlera, tylko „bazę” z pojemnikiem na wodę. Para nie jest wyrzucana pod ciśnieniem, tylko zwyczajnie, jak w tradycyjnym urządzeniu. Jedyna różnica jest taka, że rzadziej trzeba dolewać do niego wodę. Jeśli jednak masz miejsce na tego typu sprzęt, wybierz raczej dobre żelazko z generatorem pary. Prasowanie będzie szybsze i prostsze.

  Parownice do ubrań różnią się od siebie gabarytami. Mogą być stojące, z oddzielnym pojemnikiem na wodę lub przenośne. Mają mniejszą moc niż generatory pary, przydają się jednak do codziennego prasowania niezbyt pogniecionych ubrań. Jeśli chodzi o stylon, będą wystarczające. Najbardziej zaawansowanym sprzętem tego typu są stacje do prasowania (np. IXEO) – parownice stojące ze zintegrowaną deską do prasowania. Sprzęt pozwala na generowanie pary pod ciśnieniem, co zwiększa skuteczność prasowania. Urządzenie samo dostosowuje się do prasowanej tkaniny, bez manualnego ustawiania temperatury czy natężenia pary.

  Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

  Jak prasować szybko i efektywnie – poradnik

  Aby zaoszczędzić czas przy prasowaniu, stosuj kilka sprytnych sposobów.

  1. Mokre rzeczy po wyjęciu z pralki porządnie strzepnij. Niektórzy strzepują każdą rzecz po kilka razy ze wszystkich stron. To zmniejszy ilość zagnieceń i ułatwi późniejsze prasowanie. 
  2. Delikatne bluzki, koszule, a nawet koszulki warto wieszać na wieszakach zamiast na suszarce do bielizny.
  3. Jeśli jesteś na etapie kupowania suszarki do bielizny – wybierz taką, która ma jak najgrubsze druty. Dzięki temu zagniecenia od wieszania będą mniej widoczne i łatwiejsze do wyprasowania.
  4. Prasuj nie do końca wyschnięte rzeczy. Jeśli są już suche – spryskaj je wodą.
  5. Ciemne rzeczy prasuj zawsze na lewej stronie.
  6. Delikatne tkaniny, np. aksamit prasuj za pomocą pary, bez dociskania żelazka. Niektóre tkaniny najbezpieczniej jest prasować za pomocą żelazka ze stacją parową lub parownicy do ubrań. To także najszybszy sposób prasowania.
  7. Zacznij prasowanie od stylonu, nylonu, potem dopiero przejdź do rzeczy, które wymagają wyższej temperatury (bawełna, len).

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1