Zmiękczacz wody redukuje stopień twardości wody i przyczynia się do zmiany jej smaku oraz zapachu. Oprócz poprawy komfortu mieszkańców, zmiękczacz wody chroni instalacje wodno-kanalizacyjne, a także grzewcze. Niestety jest sporym wydatkiem, dlatego warto przyjrzeć się tańszym sposobom na twardą wodę.

Spis treści

  Zbyt twarda woda przyczynia się do przesuszenia skóry, pojawienia się osadu na dnie czajnika i armaturze kuchennej oraz łazienkowej, a także sprawia, że ubrania nie są przyjemne w dotyku. Jak temu zaradzić?

  Efekty stosowania twardej wody

  Jony magnezu i wapnia, które wytrącają się w trakcie przepływu wody o wysokim stopniu twardości, przyczyniają się do powstawania ciężkiego do usunięcia osadu. W wyniku tego zmniejsza się wydajność instalacji i elementów pralek oraz zmywarek. Efekty działania twardej wody zauważymy również na dnie czajnika i plamach na naczyniach. W konsekwencji jesteśmy zmuszeni do dużych i powracających wydatków.

  Twarda woda ma bardzo duży wpływ na środki piorące. Niestety wysoki stopień twardości wody sprawia, że należy stosować większą ilość środków czyszczących. Dlaczego tak się dzieje? Bowiem w wyniku reakcji zachodzących między substancjami znajdującymi się w wodzie a składnikami detergentu, nie dochodzi do powstawania piany. W związku z tym wydajność środków czyszczących znacznie spada.

  Efektem stosowania twardej wody jest również przesuszanie skóry, powstawanie niekorzystnych zaczerwienień, a nawet rozwój niedoskonałości. Twarda woda szkodzi również włosom, ponieważ jednocześnie je przesusza i przetłuszcza. Spłukiwanie twardej wody jest o wiele trudniejsze, w wyniku czego na głowie pozostają kosmetyki do włosów, które podrażniają skórę. Poza tym twarda woda może przyczyniać się do rozwoju łupieżu i innych problemów skórnych.

  Niestety twarda woda ma duży wpływ na wiele elementów w naszym mieszkaniu. Sprawia, że ubrania są nieprzyjemne w dotyku, stan skóry jest wyraźnie gorszy, a rachunki i koszty na wymianę sprzętów wciąż rosną. Ratunkiem na ten problem jest zmiękczacz wody, który polepsza jej jakość i właściwości.

  Czym jest zmiękczacz wody?

  Zmiękczacz wody to rozwiązanie dla osób, które narzekają na jej zły smak i częste zniszczenia instalacji oraz sprzętu AGD. Twarda woda jest nie tylko niesmaczna, ale również bardzo niekorzystnie pachnie. Urządzenie, jakim jest zmiękczacz wody, redukuje wysoki stopień twardości wody, sprawia, że sprzęt działa bezawaryjnie, a woda nadaje się do picia nawet przez osoby borykające się z alergiami. Co więcej, dzięki zmiękczaczom wody naczynia są znacznie czystsze i bardziej błyszczące, a na armaturze nie pojawia się trudny do usunięcia osad. Zmiękczacz wody ma również wpływ na nasze ubrania, które po praniu są miękkie i przyjemne w dotyku.

  Jak działa zmiękczacz wody? Zmiękczanie wody w domu polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na związki soli. Należy pamiętać, iż rozmiar zmiękczacza należy dostosować do twardości wody w mieszkaniu. Im większa jest twardość, tym więcej żywicy powinno znaleźć się w zbiorniku filtracyjnym. Do dyspozycji inwestorów pozostają zmiękczacze kompaktowe oraz zmiękczacze dwuelementowe. Jeżeli chodzi o zmiękczacz wody do mieszkania, to najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęt kompaktowy, natomiast do domów jednorodzinnych poleca się zmiękczacz dwuelementowy. Oprócz zmiękczacza bardzo istotnym urządzeniem jest filtr mechaniczny, który pozbawia wodę wszelkich zanieczyszczeń, z kolei do regeneracji żywicy jonowymiennej niezbędna jest sól tabletkowana. Stosowanie soli zmiękczającej sprawia, że żywica skutecznie wyłapuje związki wapnia i magnezu.

  Jak sobie radzić z twardą wodą?

  Zmiękczacz to dość kosztowna inwestycja, na którą decyduje się stosunkowo mała liczba osób.  Cena zmiękczacza do wody może wynosić od 1000 do 2000 zł, dlatego wiele osób radzi sobie z problemem twardej wody nieco inaczej. Przede wszystkim warto zakupić armaturę domową bardzo dobrej jakości oraz sprzęt AGD z funkcją odkamieniania. Poza tym do żelazek i odkurzaczy wodnych poleca się stosowanie wody destylowanej, która jest pozbawiona większości szkodliwych zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne w sytuacji żelazek parowych, które w przypadku twardej wody kranowej mogą się szybko zniszczyć. Wysoki stopień twardości wody sprawia, że w żelazku osadza się kamień, który nie tylko szkodzi urządzeniu, ale również naszym ubraniom. Innym rodzajem wody do żelazka jest woda demineralizowana, którą przefiltrowano i pozbawiono wszelkich minerałów. Taki proces filtracji sprawił, że z żelazka nie wytrąca się żaden osad. Warto również zaopatrzyć się w sprzęt, który samodzielnie oczyszcza się z kamienia i usuwa osad do specjalnej szufladki. Mowa tu o funkcji Calc Collector, którą znajdziemy m.in. w żelazku Turbo Boost FV5655 marki Tefal, a także Turbo Pro FV5648. Dzięki szufladce antywapiennej żelazko służy nam znacznie dłużej i nie niszczy ubrań, nawet w przypadku twardej wody kranowej. Taką funkcję znajdziemy nie tylko w klasycznych żelazkach parowych, ale również generatorach pary, które pracują z jeszcze większą ilością wody niż urządzenia klasyczne.

  Filtr wody do żelazek

  Innym rozwiązaniem dla żelazek jest filtr do wody, który zapobiega osadzaniu się kamienia i rozwoju korozji. Rosnące zainteresowanie dzbankami filtrującymi sprawia, że zwiększa się również wybór takich produktów. Uniwersalny filtr do wody sprawdzi się również w przypadku nawilżaczy powietrza i ekspresów do kawy. Dzięki filtrom zwiększa się żywotność sprzętów AGD oraz poprawia się ich wydajność. Dobry filtr do wody sprawia, że kamień nie blokuje żelazka i nie brudzi tkanin w trakcie użytkowania. Poza tym odfiltrowana woda nie zatyka otworów urządzenia, dzięki czemu żelazka z generatorem pary zapewniają stałą moc i jakość pary w trakcie prasowania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?