Ocet do prania sprawdzi się w przypadku oczyszczania zarówno kolorowych, jak i białych lub czarnych tkanin. Dzięki jego zastosowaniu ubrania staną się bardziej miękkie, a uporczywe plamy znikną. Dodany do prania ocet pozwala też na usuwanie brzydkich zapachów oraz ułatwia późniejsze prasowanie parą.

Spis treści

    Ocet do prania stosowany jest od pokoleń. Przed laty wykorzystywany był zamiast chemicznych środków czyszczących. Współcześnie takie metody pozbywania się zabrudzeń z ubrań wracają do łask. Spodobają się przede wszystkim osobom, którym zależy na dbaniu o środowisko naturalne. Ocet jest bowiem produktem ekologicznym, a przy tym bardzo skutecznym.

    Ocet do prania – sprawdzony sposób na usuwanie plam

    Ocet to produkt, który bez trudu poradzi sobie z usuwaniem uciążliwych plam. Aby jego działanie było efektywne, należy go jak najszybciej nanieść na zabrudzenia, zanim jeszcze zdążą wyschnąć. Pranie z octem warto zastosować zwłaszcza w kilku przypadkach. Zabieg pomoże w zlikwidowaniu m.in. takich zanieczyszczeń jak:

    • krew – zabrudzenie należy polać octem, odczekać 10 minut, a następnie uprać ubranie w pralce;
    • ślady potu, antyperspirantu i perfum – w plamę należy wetrzeć ocet, a następnie wyprać w pralce;
    • tusz z długopisu lub atrament – na zabrudzenie należy nanieść ocet, a następnie wetrzeć w nie pastę przygotowaną z octu i mąki kukurydzianej (zmieszanych w proporcjach 2:3). Po tym zabiegu ubranie trzeba uprać w pralce;
    • ślady po napojach (np. winie, coli czy soku) oraz farbie do włosów – plamy na ubraniu powinny zostać zalane octem. Następnie należy wyprać je w pralce, dodając 2 szklanki octu.

    Jakie zalety ma pranie z użyciem octu?

    Usuwanie plam to jedna z wielu zalet prania z octem. Produkt doskonale sprawdza się również w roli zmiękczacza do tkanin. Do pralki wystarczy wlać szklankę tego płynu, by móc cieszyć się miłymi w dotyku ubraniami. Taki zabieg pozwala też na zabicie nagromadzonych w materiale bakterii.

    Przeczytaj również: Swetry - Jak je prać?

    Szklanka octu, dodana do prania, zapobiegnie też elektryzowaniu i mechaceniu się ubrań. Należy ją dolać przed ostatnim cyklem płukania. Dzięki temu można mieć pewność, że sweter, sukienka czy szal będą wyglądać jak nowe nawet po kilku praniach, a ich trwałość się przedłuży.

    Pranie z octem to także świetny sposób na odświeżenie koloru białych ubrań i przywrócenie blasku zszarzałym tkaninom. Aby osiągnąć pożądany efekt, warto wlać do pralki 1½ szklanki produktu.

    Ocet do prania czarnych i kolorowych tkanin

    Wykorzystanie octu podczas prania w pralce to świetny sposób na zachowanie głębokiej barwy czarnych tkanin. Wystarczy wlać szklankę produktu do bębna urządzenia, by ochronić ciemne ubrania przed płowieniem.

    Ocet do prania kolorów również wzmocni barwę tkanin. Dzięki niemu ubrania w różnych odcieniach zachowają świeżość i blask. Ponadto produkt ten zapobiegnie ich farbowaniu. W tym celu nową odzież warto moczyć przez 10–15 minut w mieszance 2 szklanek octu i odrobiny letniej wody. Po tym zabiegu ubrania można wyprać w pralce, nie martwiąc się o to, że utracą pierwotną barwę.

    Jak należy używać octu do prania ręczników?

    Pranie ręczników z użyciem octu to doskonała metoda na usunięcie brzydkich zapachów z grubych materiałów. Tkaniny tego typu stają się siedliskiem bakterii, co nie tylko sprzyja powstawaniu nieprzyjemnej woni, ale również jest groźne dla zdrowia. Przy pomocy prania z octem można pozbyć się obu tych problemów. Do szufladki na proszek wystarczy wlać jedną miarkę produktu, a następnie włączyć urządzenie i ustawić temperaturę na 60℃. Dodatkowo ocet warto zastosować podczas płukania ręczników. Dzięki temu zabiegowi staną się one bardziej chłonne.

    Jak prasować po dodaniu do prania octu?

    Co ciekawe, dodanie octu do prania może też ułatwić prasowanie. Właściwości tego produktu sprawiają, że na tkaninach pojawia się mniej zagnieceń. Materiały stają się też bardziej miękkie, co stanowi dodatkową zaletę. O zniwelowanie nieestetycznych kantów czy zagnieceń warto też zadbać przed samym prasowaniem. Wystarczy połączyć ocet z wodą w proporcjach 1:4, dodać odrobinę pachnącego olejku z lawendy i wymieszać wszystko w buteleczce z atomizerem, a następnie spryskać ubranie przygotowaną miksturą.

    Jakie żelazko wybrać w przypadku materiałów wypranych z dodatkiem octu? Tak naprawdę sprawdzi się każdy sprzęt przystosowany do wygładzania zagnieceń. Polecane jest zwłaszcza żelazko parowe. Takie urządzenie do prasowania w kilka chwil rozprostuje każdą tkaninę i nada jej nowego blasku. Warto przy tym dodać, że najlepsze żelazko parowe to takie, które posiada zestaw funkcji dodatkowych. Należą do nich np. system antywapienny i zapobiegający kapaniu, który chroni tkaniny przed powstaniem brzydkich plam. Przydatna może się też okazać powłoka Durilium AirGlide Autoclean, która pokrywa stopę urządzenia. Dzięki zaawansowanej technologii żelazko z łatwością sunie po każdym materiale, niwelując nawet uporczywe zagniecenia.

    Prasowanie parą, czyli jak wzmocnić odświeżające działanie octu

    Warto wiedzieć, że pranie z octem pozwala na odświeżanie tkanin. Dzięki zastosowaniu tego produktu brzydkie zapachy zostają zredukowane. W ten sposób łatwo można usunąć np. woń papierosów.

    Aby jeszcze lepiej odświeżyć tkaniny, warto zastosować specjalne urządzenia, takie jak pionowe żelazko parowe czy generator pary. Sprzęt tego typu jest bezpieczny dla większości tkanin, a do tego ma podwójne zastosowanie. Po pierwsze prasowanie parowe szybko i skutecznie wygładza wszelkie zagniecenia. Dodatkowo żelazko ze stacją parową usuwa nieprzyjemną woń ubrań wyjętych z pralki. Dzięki temu odzież zawsze wygląda świeżo i schludnie.

    Żelazka z generatorem pary mają też funkcję prasowania w pionie. Dzięki niej nie trzeba rozkładać deski – wystarczy rozwiesić ubrania na wieszaku i potraktować je parą z odpowiedniej odległości. Takie samo zastosowanie znajduje też pionowe żelazko parowe. Co ważne, sprzęt tego typu nadaje się do prasowania i odświeżania zarówno ubrań, jak i ręczników wykonanych z grubych tkanin.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    63