Odkamienianie żelazka to czynność, którą warto wykonywać regularnie, aby nie uszkodzić urządzenia i korzystać z niego efektywnie przez długi czas. Można wykorzystać do tego gotowe detergenty i domowe sposoby, np. ocet, kwasek cytrynowy. Nowoczesne żelazka wyposażone są w automatyczną funkcję odkamieniania, co znacznie ułatwia dbanie o sprzęt AGD w domu.

Spis treści

  Kamień w żelazku to najczęściej występujący problem dotyczący tego typu sprzętu. Regularne odkamienianie żelazka to bardzo ważna czynność, gdyż jej zaniechanie może prowadzić do uszkodzenia urządzenia, zmniejszenia jego wydajności, a także powstawania brudnych plam na odzieży podczas prasowania. 

  Kamień w żelazku: przyczyny

  Mały sprzęt AGD taki jak żelazko to niezbędne urządzenie w każdym domu, dlatego warto o nie zadbać, aby można było z niego korzystać wydajnie przez wiele lat. Najczęstszą przyczyną wadliwego funkcjonowania domowych żelazek jest twarda woda, która prowadzi do osadzania się nieestetycznego kamienia wewnątrz urządzeń. Na występowanie tego typu sytuacji ma również wpływ prasowanie w temperaturze niedopasowanej do rodzaju materiału, a nawet znaczna przerwa w użytkowaniu sprzętu. Nagromadzony kamień, utworzony z wapnia i magnezu, zaburza prawidłową pracę żelazka, znacznie obniżając jego wydajność. Nieestetyczny osad skutecznie zapycha kanaliki i powierzchnię stopy urządzenia, jednocześnie tworząc na niej kleistą strukturę. 

  Domowe sposoby odkamieniania żelazka

  Odkamienianie żelazka nie jest skomplikowaną czynnością i każdy może wykonać ją samodzielnie, np. za pomocą sprawdzonych domowych metod. 

  Jak odkamienić żelazko octem spożywczym?

  Jednym z najpopularniejszych sposobów na kamień w żelazku jest mieszanka octu spożywczego i wody w proporcji 1:1. Najlepiej przygotować roztwór w małej misce, namoczyć w nim ściereczkę bądź miękką gąbkę, a następnie przetrzeć nią stopę żelazka. Jeśli na powierzchni pozostaną jeszcze zabrudzenia, można je łatwo usunąć zwykłymi patyczkami higienicznymi albo wacikiem kosmetycznym. Regularnego odkamieniania wymaga również pojemniczek na wodę. Wystarczy wlać do niego ocet, ustawić żelazko na najwyższą temperaturę, a następnie włączyć funkcję parowania. Aby szybko oczyścić zbiornik, wystarczy uprasować dowolny materiał (odporny na wysokie temperatury), na którym zbierze się nieestetyczny osad z urządzenia. Czynność powinno się powtórzyć kilkakrotnie z dodatkiem zwykłej wody, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. W trakcie odkamieniania żelazka warto także otworzyć okno.

  Jak odkamienić żelazko kwaskiem cytrynowym?

  Innym skutecznym sposobem na kamień w żelazku jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Aby stworzyć naturalny detergent, wystarczy do szklanki przegotowanej wody wsypać 2 łyżeczki proszku, a następnie postępować tak, jak w przypadku octu spożywczego, czyli przetrzeć stopę żelazka, wlać roztwór do pojemnika na wodę i włączyć funkcję parowania, a na koniec przepłukać całość czystą wodą. 

  Odkamienianie żelazka gotowymi detergentami

  Zastanawiając się nad tym, czym odkamienić żelazko, warto również rozważyć użycie gotowych detergentów dostępnych na rynku. To sposób na szybkie usunięcie nieestetycznego kamieni, bez konieczności przygotowywania czyszczących mieszanek w odpowiednich proporcjach. Klasyczny odkamieniacz do żelazka skutecznie rozpuszcza biały nalot i usuwa nieestetyczne osady. Wybierając produkt dla siebie, warto zwrócić uwagę na preparaty przyjazne środowisku, do których produkcji użyto jedynie naturalnych surowców, w tym m.in. kwasku cytrynowego. Przy stosowaniu gotowych detergentów należy pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi odkamieniacza. Odkamienianie żelazka parowego najlepiej przeprowadzić za pomocą specjalnego środka antywapiennego, który po rozpuszczeniu w wodzie trzeba przepuścić przez urządzenia. 

  Jak odkamienić żelazko parowe?

  Używanie klasycznego żelazka parowego jest bardzo łatwe i intuicyjne. Wystarczy wlać do urządzenia zimną wodę, a następnie ustawić termostat na temperaturę odpowiednią dla danego typu tkaniny. Gdy stopa żelazka się nagrzewa, woda jest doprowadzana do komory parowej, w której się ociepla i zamienia w parę. Wytwarzana para wodna rozluźnia włókna tkanin, a gorąca powierzchnia urządzenia osusza je, dzięki czemu otrzymujemy natychmiastowy efekt wygładzenia materiału. Nowoczesne żelazka parowe nie wymagają stosowania specjalnych mieszanek do osadzającego się kamienia. Usuwaniem osadu z żelazka zajmują się dodatkowe funkcje. Odkamienianie stacji parowej większości urządzeń polega na napełnieniu zbiornika wodą, ustawieniu maksymalnej temperatury i włączeniu odpowiedniej funkcji. Wystarczy poruszać energicznie żelazkiem, usunąć wodę oraz kamień, a następnie wyczyścić stopę na tkaninie. 

  Ciekawą metodą na usuwanie kamienia z urządzenia jest szufladka antywapienna montowana w nowoczesnych żelazkach parowych marki Tefal, m.in. w modelu Ultimate Anticalc FV9788. Brak ciemnych plam na ubraniach gwarantuje specjalny pojemnik, w którym zbierają się cząsteczki kamienia. Za odkamienianie żelazka odpowiada m.in. funkcja Calc Collector. Żelazko z tym systemem w bardzo łatwy sposób usuwa zalegający kamień, dzięki czemu praca ze sprzętem jest efektywna, a usuwanie osadu bardzo łatwe. W przypadku nowoczesnych urządzeń z funkcją Calc Collector zaleca się stosowanie mieszanki wody kranowej z destylowaną w proporcji 1:1. System antywapienny to doskonałe rozwiązanie, które zapobiega osadzaniu się szkodliwego kamienia m.in. w kanalikach urządzenia. Żelazko Tefal Ultimate Anticalc łączy w sobie dwie cenne cechy, które zapewniają idealny efekt prasowania: silne uderzenie pary umożliwiające szybkie pozbycie się zagnieceń oraz możliwość wyjmowania specjalnego pojemnika na kamień. 

  Jak odkamienić żelazko z generatorem pary?

  Do codziennego prasowania można również użyć żelazka z generatorem pary. Do najnowocześniejszych rozwiązań należą urządzenia marki Tefal z inteligentnym czujnikiem ruchu. W generatorze wytwarza się pod wysokim ciśnieniem para wodna, która trafia bezpośrednio w głąb tkaniny. Powoduje to, że wytwarzana para jest znacznie mocniejsza, w porównaniu np. do tej z klasycznego żelazka. Wodę umieszcza się w dużym zbiorniku (do 1,8 l) generatora, skąd jest doprowadzana do szczelnie zamkniętego bojlera. Znajdujący się tam element grzejny podgrzewa wodę, zmieniając ją w parę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Aby użyć wytworzonej pary, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na żelazku. Wówczas jest ona niemal natychmiast doprowadzana przewodem parowym do stopy żelazka i wyrzucana pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio na prasowaną tkaninę.

  Żelazko z funkcją odkamieniania zapewnia dłuższą żywotność generatora i sprawia, że nie traci się już czasu na żmudne czyszczenie. Dodatkowo praca generatora z Calc Collector jest niezwykle prosta. Zebrane w szufladce drobinki kamienia powinno się opróżnić po wyłączeniu i ostygnięciu żelazka. Następnie należy wyjąć ze sprzętu demontowany zbiornik na osad wapienny, usunąć kamień, przepłukać pojemnik pod strumieniem wody oraz włożyć z powrotem szufladę.

  Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia w żelazku?

  Istnieją metody, które chronią sprzęt AGD przed rozwojem kamienia. Kluczową zasadą jest stosowanie odpowiedniego płynu do zbiornika żelazka, a więc wody z kranu lub destylowanej, w zależności od zaleceń producenta. Urządzenie należy czyścić co najmniej raz w miesiącu. Jeśli żelazko ma zawór odkamieniający – trzeba go wyjąć i umieścić w szklance z roztworem wody i cytryny lub octu. Po dwóch godzinach zawór powinno się opłukać i umieścić ponownie w żelazku. Aby zapobiec rozwojowi kamienia, należy zawsze opróżniać zbiornik z wodą i stawiać żelazko pionowo. Stopa żelazka musi być czyszczona wilgotną gąbką nawet wtedy, gdy jeszcze jest ciepła. Stopa z powłoką samoczyszczącą jest wrażliwa na uszkodzenia, dlatego nie powinno się stosować środków do czyszczenia żelazek.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  16