Połyskliwy, sypki brokat rozsypany po mieszkaniu to problem, który spotyka nie tylko rodziców. Osypujące się ze świątecznych bombek choinkowych mikroskopijne drobinki bardzo lubią wciskać się w każdą szczelinę, kąt i najgłębsze zakamarki dywanu. Jak się pozbyć brokatu z mieszkania?

Spis treści

  Pierwszym krokiem do czystego mieszkania po imprezie z użyciem brokatu jest przede wszystkim odkurzanie. Musisz trzymać się kilku zasad sprzątania tego typu zabrudzeń.

  Co to jest brokat? Jakie ma rodzaje?

  Brokat to malutkie drobinki o różnych kształtach, odbijające światło i sprawiające, że cała pokryta nimi powierzchnia połyskuje. Wykorzystuje się je do dekoracji. Historia brokatu sięga czasów prehistorycznych, kiedy ludzie ozdabiali połyskliwymi drobinkami swoje malowidła. Były to wtedy cząsteczki hematytu, malachitu, miki. Starożytni Egipcjanie wytwarzali ozdobny brokat z żuków. Później wykorzystywano także drobinki szkła.

  Obecnie brokat robi się z wielowarstwowych płacht plastiku, barwnika i metalizujących substancji, takich jak aluminium, dwutlenek tytanu, tlenek żelaza. Najczęściej mają średnicę między 0,05 a 6,35 mm. Pojedyncze drobinki są wycinane na kształt kwadracików, trójkątów, prostokątów. Na masową skalę wytwarza się je od 1934 roku.

  Zastosowania brokatu to m.in.:

  • połyskliwe kosmetyki do makijażu,

  • lakiery do paznokci z brokatem,

  • brokat w żelu do różnego rodzaju rękodzieła,

  • brokat w sprayu,

  • dziecięce flamastry i długopisy.

  Zobacz także: Serpentyny - jakie są rodzaje i jak je sprzątnąć?

  Odkurzanie rozsypanego brokatu. Najważniejsze zasady

  Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zebranie brokatu w zasadzie z każdej powierzchni jest odkurzanie. Oto najważniejsze zasady usuwania skutków zabawy (szczególnie jeśli impreza była wyjątkowo szampańska i brokat jest wszędzie):

  • najpierw rozejrzyj się, gdzie rozsypał się brokat i dokąd zdążył dofrunąć (możesz się zdziwić, znajdując drobinki na lampie czy karniszu),

  • zacznij odkurzanie od góry do dołu, w ten sposób unikniesz ponownego odkurzania podłogi,

  • przejedź odkurzaczem karnisze, lampy, meble, także te tapicerowane (chyba że masz pewność, iż nie ma na nich brokatu),

  • upewnij się, że w mieszkaniu nie ma przeciągu, bo brokat się rozprzestrzeni i będzie trzeba sprzątać cały dom.

  Najwygodniejszym odkurzaczem do usuwania skutków szampańskiej imprezy będzie odkurzacz typu „3 w 1”:

  • lekka końcówka z miękką szczotką przyda się do czyszczenia ścian i karniszy,

  • końcówka ssąca do podłogi powinna mieć wysuwaną szczotkę, aby podłogę odkurzać bez wysuniętej szczotki, a dywan z nią (tak najskuteczniej zbierzesz nawet najbardziej oporne drobinki),

  • odczepiany ręczny moduł jest przeznaczony do wygodnego czyszczenia mebli.

  Jeśli nie masz takiego odkurzacza, pamiętaj, aby przestrzegać kilku zasad:

  • zwracaj uwagę, by na podłogach nie używać szczotki do odkurzacza, tylko końcówkę bez włosia lub samą rurę, dzięki temu brokat nie rozproszy się po całej powierzchni podłogi,

  • do wyczyszczenia mebli tapicerowanych najlepszy będzie mały odkurzacz ręczny (powinien mieć jak największą moc, aby poradzić sobie z upartymi drobinkami), ale możesz także wykorzystać specjalną mniejszą końcówkę do mebli w tradycyjnym odkurzaczu.

  Zobacz także: Dlaczego warto wybrać odkurzacz automatyczny?

  Domowe sposoby na rozsypany brokat

  Oprócz odkurzacza do usunięcia pozostałych drobinek brokatu możesz potrzebować:

  • ciastoliny,

  • plasteliny,

  • taśmy klejącej (najlepiej izolacyjnej),

  • rolki do czyszczenia ubrań,

  • papierowych ręczników,

  • balonika.

  Resztki brokatu możesz usunąć za pomocą ciastoliny lub plasteliny. Jedna większa kula lepkiej substancji powinna poradzić sobie ze sporą ilością rozsypanego brokatu. Kiedy przestanie się kleić, wyrabiaj ją przez chwilę i powtarzaj, aż cały brokat będzie połyskiwał na jej powierzchni.

  Równie dobrze zadziałają wszelkiego rodzaju przylepce. Może to być specjalna rolka do usuwania sierści i innych paprochów z ubrań, ale i zwykła taśma klejąca. Najlepiej wybrać taśmę izolacyjną, bo ma mocniejszy klej niż zwykła taśma do klejenia papieru. Wystarczy, że owiniesz dłoń taśmą tak, by klejąca warstwa pozostała na zewnątrz. Po zebraniu na powierzchni przylepca takiej ilości, że więcej brokatu nie będzie się przyklejać, wymień taśmę.

  Lekko wilgotne papierowe ręczniki pomogą zebrać brokat w jedno miejsce. Potem najlepiej potraktować je odkurzaczem. Wilgotne ręczniki mogą też pomóc w pozostałościach brokatu na dywanach i wykładzinach.

  Nadmuchaj balon, potrzyj go o dywan, swoje włosy lub sweter i… zbieraj magicznie przyciągany do niego brokat. Przy okazji możesz pokazać dzieciom, na czym polega przyciąganie elektrostatyczne i usunąć drobinki, których nie udało się do tej pory zauważyć.

  Po sprzątaniu brokatu. Co z błyszczącymi ubraniami i skórą?

  Jeśli po imprezie brokat pozostał na tkaninach, które można uprać, czyli np. ubraniach czy poszewkach poduszek, to upierz je razem (nie wkładaj razem z nimi rzeczy niedotkniętych brokatem!). Zanim jednak wrzucisz je do pralki, spryskaj je lakierem do włosów i daj wyschnąć.

  Aby usunąć brokat ze skóry, potrzebujesz tłustego kremu, oleju kokosowego lub oliwki dla dzieci (chodzi po prostu o jakąkolwiek tłustą substancję). Nałóż trochę na wacik kosmetyczny i przetrzyj miejsca, gdzie pozostały połyskliwe drobinki. Potem umyj skórę mydłem i letnią wodą.

  W brokat we włosach po prostu wetrzyj olejek (kokosowy, arganowy, a nawet rzepakowy czy oliwę z oliwek). Odczekaj ok. 10 minut, a potem umyj włosy szamponem i spłucz. Szybkim sposobem na brokat we włosach jest także lakier do włosów. Spryskaj nim papierowy ręcznik i przetrzyj miejsca, w których zebrały się drobinki. Uwaga! Lakier musi być wilgotny, aby przyciągnął je do siebie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  59