Pozbycie się szkodliwego grzyba nie należy do łatwych zabiegów. Ratunkiem są oczyszczacze powietrza, detergenty i domowe sposoby. Jak usunąć grzyb z okien lub fug?

Spis treści

  Grzyby ścienne mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i wygląd mieszkania. Przyczyną jest najczęściej zła cyrkulacja powietrza i błędy budowlane. Jak pozbyć się grzyba ze ściany domowym sposobem?

  Przyczyny pojawienia się grzyba w domu

  Przyczynami powstawania grzybów na ścianach są m.in. nieodpowiednia cyrkulacja powietrza, a także zwiększona wilgotność. Grzyb w domu pojawia się również wtedy, gdy ściany są pokryte tapetami lub niewłaściwymi farbami. Na rozwój niekorzystnych wykwitów mają wpływ takie usterki jak pęknięta rynna czy nieszczelny dach. Grzyb na ścianie może pojawić się również wtedy, gdy budynek ma wady konstrukcyjne. Jak usunąć wykwity? Najlepiej jak najszybciej! Są one niebezpieczne dla zdrowia, wpływają na rozwój alergii, a nawet niektórych chorób. Walkę z grzybem należy rozpocząć od usunięcia wszelkich usterek w domu lub rozszczelnienia okien.

  Jak zapobiec powstawaniu grzyba?

  Żeby grzyb nie zagościł w domu na dobre, warto zapobiec jego powstaniu. Bardzo ważna jest systematyczna wymiana powietrza, czyli regularne otwieranie okien w pomieszczeniach. Aby cieszyć się prawidłową cyrkulacją, wystarczy rozszczelnić klamkę pod kątem 45 stopni. Zapobiegnie to pojawieniu się wilgoci we wnętrzu i rozwojowi grzyba. Kolejnym sposobem na ochronę przed wykwitami jest zakup oczyszczacza powietrza. Nie tylko uniemożliwi ich rozwój, ale także posłuży do odgrzybiania mieszkania. Oczyszczacz usuwa z powietrza roztocza, bakterie oraz grzyby. Zanieczyszczone powietrze wpływa do urządzenia, które eliminuje mikroorganizmy w bardzo wysokiej temperaturze. Następnie powietrze jest chłodzone i ponownie wraca do pomieszczenia. Dzięki oczyszczaczom mieszkańcy cieszą się zdrowym powietrzem, wolnym od alergizujących mikroorganizmów.

  Jak usunąć grzyb ze ściany?

  Grzyba na oknach lub ścianach można pozbyć się z pomocą oczyszczaczy powietrza albo specjalnych preparatów. Istnieją również domowe sposoby. Bardzo silne zagrzybienie należy usunąć przez skucie tynku i oczyszczenie miejsca szorstką szczotką. Kolejnym krokiem jest umycie powierzchni wodą i osuszenie, a następnie pokrycie jej specjalnym preparatem. Ostatni krok to nałożenie na ścianę tynku i pomalowanie jej. Jeśli ma się pewność, że grzyb zaatakował ścianę jedynie powierzchniowo, wystarczy ją dokładnie umyć i ewentualnie pokryć grzybobójczym preparatem.

   

  Zobacz także: Wiatrak czy oczyszczacz powietrza? 

   

  Grzyb na ścianie – domowe sposoby na jego likwidację

  Jak zlikwidować grzyb na ścianie domowymi sposobami? Jednymi z najskuteczniejszych środków do usunięcia nieestetycznych plam w mieszkaniu są soda oczyszczona, ocet spirytusowy lub olejek herbaciany. Problem rozwiąże również woda utleniona, którą należy spryskać płytki lub ramy okienne, po kilkunastu minutach wyszorować je, a następnie przetrzeć mokrą szmatką. Ciemne zmiany na powierzchniach skutecznie usuwa spray z octu, który należy zmyć po kilku godzinach. Poza tym nalotu można się pozbyć z pomocą płynu zrobionego z 2 łyżeczek olejku herbacianego i 2 szklanek wody. Tak powstałą miksturą trzeba spryskać powierzchnię pokrytą nalotem i pozostawić do wyschnięcia. Domowe sposoby na grzyb są skuteczne i dużo bardziej ekologiczne niż preparaty chemiczne, nie szkodzą również zdrowiu.

  Środek grzybobójczy do ścian

  W walce z nieestetycznym nalotem pomagają różne środki czyszczące dostępne w każdym markecie. Niektóre są przeznaczone wyłącznie do sprzątania łazienek, a inne służą do usuwania grzyba z betonu czy drewna. Środki grzybobójcze na ściany zawierają różne składniki aktywne, a wśród nich najczęściej pojawia się czwartorzędowa sól amonowa. Warto zwrócić uwagę na to, czy detergent nie odbarwia czyszczonej powierzchni i do jakich miejsc jest przeznaczony. Środek grzybobójczy do ścian wewnętrznych działa również profilaktycznie, dzięki czemu chroni powierzchnie przed potencjalnymi zmianami. Zaletą takich produktów jest brak konieczności usuwania farb i zbijania tynków. Niektóre preparaty na grzyb dezynfekują powierzchnie, działając wybielająco. Pomagają usunąć czarne, szare oraz zielone ślady grzybów i pleśni, a poza tym niwelują nieprzyjemne zapachy. Skuteczny preparat grzybobójczy do ścian oprócz zmycia wykwitu z ich powierzchni zadziała również w głąb ścian.

  Grzyb na ścianie a jego wpływ na zdrowie

  Grzyb w mieszkaniu może pojawić się z wielu przyczyn, które należy zlokalizować i zlikwidować ze względu na jego szkodliwy wpływ na zdrowie. Brzydkie wykwity mogą wywołać zmiany układu naczyniowo-sercowego, są niebezpieczne dla układów oddechowego i pokarmowego oraz systemu immunologicznego, a także nerwowego. Grzyb na suficie, w łazience czy na oknach może być przyczyną częstych przeziębień, ale też rozwoju niebezpiecznych chorób. Wiele osób walczących z pleśnią i grzybem cierpi na alergie, a nawet astmę oskrzelową. Do najpopularniejszych objawów rozwoju grzyba w organizmie należą suchy kaszel, ból w piersiach oraz trudności w oddychaniu. Choroby, na które ma wpływ grzyb ścienny, bardzo trudno wyleczyć. Z tego względu zapobieganie jego rozwojowi jest niezwykle istotne.

  Pleśń a grzyb – różnica

  Przed zakupem środka na grzyb trzeba być pewnym, że nie ma się do czynienia z pleśnią. Jaka jest między nimi różnica? W porównaniu do pleśni grzyb działa destrukcyjnie na takie materiały jak drewno. Pleśń przyczynia się do odspajania tynku, ale nie przerasta ścian. W przypadku grzybów sytuacja wygląda groźniej, ponieważ mogą przerastać przez mury, więc niezbędne jest kucie tynków. Pleśń tworzy zwykle plamiste skupiska, natomiast grzyb formuje watowane narośle lub pajęczyny. Całe szczęście na sklepowych półkach znajdują się preparaty na grzyby i pleśń, które zwalczają obie zmiany bez konieczności ich rozróżniania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  7