Najlepszym sposobem na zdrapanie niechcianej „ozdoby” jest jej podgrzanie. Sprawdzi się parownica do ubrań i delikatne oderwanie. Czym usunąć ewentualne pozostałości kleju? Jakie są inne skuteczne metody?

Spis treści

  Przyklejonej do szyby naklejki nie powinno się zdrapywać na sucho. W zależności od tego, z czego wykonana jest „ozdoba”, jak mocny klej został użyty do jej produkcji oraz jak długo znajdowała się na szybie, jej odklejenie może przysporzyć mniej lub więcej problemów. Poniższe sposoby są odpowiednie do usuwania naklejek z szyby samochodu lub okna, a także ze słoików.

  Naklejki na szybie – czym się różnią?

  Najprostsze papierowe naklejki, którymi często bawią się dzieci, teoretycznie najłatwiej jest usunąć. Bywają jednak bardzo uporczywe, szczególnie jeśli były wcześniej odklejane, ale bez sukcesu (na szybie pozostały resztki kleju i samych naklejek), bądź gdy znajdują się na szybie bardzo długo. Foliowe i winylowe naklejki rzadziej pozostawiają na powierzchni szyby resztki kleju – najczęściej udaje się odkleić je w całości.

  Jak usunąć naklejkę z szyby, by nie uszkodzić jej powierzchni?

  W przypadku wszystkich rodzajów naklejek (papierowych, winylowych czy foliowych) najlepiej sprawdza się nagrzanie powierzchni z naklejką. Jest to metoda stosunkowo bezpieczna, gdyż nie stwarza ryzyka zarysowania szyby (jak np. w przypadku zbyt agresywnego zdrapywania) ani zniszczenia fug czy ram okna (jak niektóre środki chemiczne, które mogą uszkodzić ochronną warstwę lakieru). Trzeba tylko uważać, aby nie ustawić zbyt wysokiej temperatury i nadmiernie nie nagrzewać szyby w jednym miejscu.

  Takie rozwiązanie zwykle jest najskuteczniejsze, szczególnie jeśli usuwamy naklejkę z szyby samochodu. Wymaga ono jednak dostępu do gniazdka lub przedłużacza. Nagrzewanie można przeprowadzić za pomocą suszarki do włosów, parownicy do ubrań lub parownicy do czyszczenia.

  Aby bezpiecznie zdjąć naklejkę z szyby i nie pozostawić resztek kleju, trzeba odpowiednio nagrzać całą powierzchnię naklejki. Jak to zrobić? Najprościej nagrzejemy i usuniemy naklejkę za pomocą parownicy do prasowania ubrań. Jest to coraz popularniejsze w domach urządzenie, które sprawdza się w różnych sytuacjach. Oprócz nagrzewania parownica równocześnie nawilża parą pod ciśnieniem powierzchnię naklejki, co dodatkowo ułatwia jej usunięcie. W tym przypadku sprawdzi się zarówno ręczna parownica do prasowania, jak i parownica stojąca. Większy model, z odpowiednio większą głowicą, poradzi sobie nawet z dużą powierzchnią naklejki.

  Jeśli dysponujesz parownicą do mycia, również możesz ją wykorzystać do szybkiego nagrzania powierzchni szyby z naklejką. Nieco bardziej czasochłonnym i mniej skutecznym sposobem jest podgrzanie szyby bez użycia pary, np. z wykorzystaniem suszarki do włosów. Do takich celów nie wolno natomiast używać opalarki ani innego urządzenia wykorzystującego bardzo wysoką temperaturę czy wręcz płomień.

  Ogrzewanie szyby parownicą i suszarką

  Jak wybrać odpowiednią temperaturę do usunięcia naklejki? Ustaw parownicę lub suszarkę tak, aby strumień pary czy powietrza nie parzył. Nagrzewaj powierzchnię naklejki i szybę wokół przez 2–3 minuty (po upływie minuty możesz już sprawdzić, czy brzeg naklejki da się podważyć paznokciem).

  Uwaga! Jeśli chcesz odkleić naklejkę z szyby samochodu stojącego na zewnątrz w zimny dzień, zrezygnuj z rozgrzewania. Wypróbuj inne sposoby lub poczekaj, aż zrobi się cieplej. To samo dotyczy szyb w oknach. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby.

  Jak odkleić naklejkę z szyby po rozgrzaniu?

  Po rozgrzaniu naklejki spróbuj ją delikatnie usunąć. Jeśli to możliwe, chwyć paznokciem za jej brzeg i powoli odklej, nie unosząc jej nadmiernie (najbezpieczniejszy będzie kąt do 30°). Wtedy naklejka powinna odejść od szyby nieuszkodzona.

  Jeśli nie zależy ci na zachowaniu naklejki w całości, po rozgrzaniu możesz ją zeskrobać przy użyciu:

  • skrobaczki do szyb,

  • plastikowej szpatułki z płaską powierzchnią,

  • starej, nieużywanej karty płatniczej,

  • skrobaka do kuchenki ceramicznej.

  Wybrane narzędzie nie może być zbyt twarde ani ostre, gdyż spowoduje powstanie rys na powierzchni szyby.

  Inny sposób na naklejki na szybach – rozmaczanie

  Namoczenie naklejki będzie skuteczne w przypadku słabo przyklejonych, papierowych naklejek i tylko takich, które w ogóle da się rozmoczyć (ten sposób nie sprawdzi się zupełnie w przypadku grubych naklejek foliowych).

  Jak rozmoczyć naklejkę na szybie? Przy użyciu wilgotnej ściereczki nałóż na nią sporą ilość wody zmieszanej z płynem do mycia naczyń i odczekaj co najmniej dwie godziny, co jakiś czas uzupełniając płyn. Rozprowadzenie płynu będzie łatwiejsze, jeśli wlejesz go do butelki ze spryskiwaczem. Do wody możesz też dolać spirytus, ocet lub sok z cytryny.

  Jak zmyć naklejkę z szyby? „Chemiczne” ułatwiacze

  Wiele naklejek bez problemu udaje się usunąć z szyby po natłuszczeniu. Jednak w niektórych przypadkach efektem będzie jedynie zatłuszczona szyba z resztkami kleju na powierzchni lub zupełnie nietkniętą „ozdobą”. Tłuszcze, jakie można wykorzystać do tego celu, to np. dowolny olej roślinny, oliwka do ciała czy olej do naoliwiania maszyny do szycia. Jeśli olej za szybko spływa z szyby, można posłużyć się masłem lub wazeliną.

  Jeśli naklejka jest wyjątkowo uporczywa, możesz wypróbować dowolny środek przeznaczony do czyszczenia płyty indukcyjnej.

  Do usuwania naklejek z szyby można także zastosować acetonowy zmywacz do paznokci, rozpuszczalnik, benzynę lub naftę. Wystarczy nałożyć niewielką ilość specyfiku na płatek kosmetyczny i zwilżyć naklejkę, a po upływie godziny postępować tak, jak przy rozmaczaniu. Sposób ten wiąże się jednak z ryzykiem – aceton może uszkodzić uszczelki lub ramy okna.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  16