Soda kalcynowana różni się od sody oczyszczonej. Ten nieorganiczny związek chemiczny doskonale sprawdza się jako naturalny środek do prania, wywabiania plam, sprzątania, usuwania trudnych zabrudzeń czy zmiękczania wody. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Spis treści

  Soda oczyszczona, tzw. spożywcza, ma wzór chemiczny NaHCO3, natomiast soda kalcynowana Na2CO3. Ta druga jest środkiem żrącym, dlatego podczas korzystania z jej właściwości należy zawsze zakładać gumowe rękawiczki. Dawniej była powszechnie stosowana jako środek piorący oraz ekologiczny produkt do sprzątania. Z czasem została wyparta jednak przez nowoczesne, ale szkodliwe detergenty. Obecnie coraz częściej się do niej wraca i traktuje jako alternatywę dla chemicznych płynów piorących i sprzątających. 

  Soda kalcynowana bardzo dobrze poradzi sobie z plamami z krwi, kawy, alkoholu, tłuszczu, z przypalonymi garnkami, powierzchniami silnie zabrudzonymi czy opanowanymi przez pleśń. Zmiękczona za jej pomocą woda ułatwi z kolei prasowanie tkanin oraz przedłuży żywotność wielu sprzętów (żelazek z generatorem pary, parownic, pralek, czajników).

  Właściwości i zastosowanie sody kalcynowanej

  Soda kalcynowana (czyli Na2CO3 – węglan sodu bezwodny) bywa nazywana bielidłem. Produkt ma bardzo wiele zastosowań. Z powodzeniem sprawdzi się jako płyn do mycia różnych powierzchni (½ litra ciepłej wody należy połączyć z ⅓ szklanki sody kalcynowanej i kilkunastoma kroplami cytryny), środek do prania, do wywabiania plam (w połączeniu z naturalnym mydłem), produkt do czyszczenia kominka, grilla, przypalonych garnków i patelni (te można myć roztworem powstałym z ½ szklanki sody rozpuszczonej w gorącej wodzie), preparat do usuwania pleśni (roztwór wodny do spryskiwania powinien składać z 2 łyżek sody zmieszanych ze szklanką ciepłej wody). 

  Ten biały proszek topi się w bardzo wysokiej temperaturze, jednocześnie z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Sprawdza się przy produkcji mydła, środków piorących, jako odczynnik chemiczny w laboratoriach oraz w garbarstwie. W przemyśle spożywczym soda kalcynowana znana jest jako regulator kwasowości i substancja spulchniająca oraz stabilizująca. Oznaczana jest jako E500 i, mimo różnych opinii, nie jest niebezpieczna dla zdrowia. W przemyśle chemicznym jest wykorzystywana do wytwarzania nawozów mineralnych oraz sodowych soli nieorganicznych (siarczanów, chromianów, fosforanów, szkła wodnego, pigmentów, barwników). Sprawdza się także w kosmetyce – jako substancja aktywna działa przeciwzapalnie, oczyszczająco, a także ogranicza wydzielanie sebum przy cerze przetłuszczającej się i trądzikowej.

  Soda kalcynowana jako świetny środek do sprzątania

  To doskonały preparat do sprzątania domu, który zastąpi wszelkiego rodzaju chemiczne produkty. Jak sprzątać, wykorzystując sodę kalcynowaną? Można ją zastosować jako dodatek do innych środków czyszczących (do mycia ceramiki, szkła czy podłóg – z wyłączeniem powierzchni lakierowanych i woskowanych). Pomaga ona też w dezynfekcji i sprzątaniu łazienki i kuchni, pozwala umyć kafelki, szklane powierzchnie, a nawet bardzo zabrudzone garnki. Sprawdzi się także jako zastępstwo dla chemicznych tabletek czyszczących do zmywarki. W dodatku cena sody kalcynowanej jest naprawdę niska – za 1 kg produktu trzeba zapłacić tylko około 10 złotych.

  Czy soda kalcynowana sprawdzi się do prania?

  Soda kalcynowana jest naturalnym, świetnie działającym i przyjaznym środowisku środkiem piorącym. Ma przede wszystkim za zadanie zwiększyć efekt odświeżenia ubrań. Doskonale wybiela, pozwala usunąć trudne plamy (z tłuszczu, kawy, wosku, alkoholu) oraz zmiękcza wodę. Można ją wykorzystać do namaczania tkanin przed ich upraniem (w tym celu należy dodać do sody odrobinę wody), jako wzmocnienie proszku do prania (za sprawą dodania do prania kilku łyżek sody) lub do przygotowania własnego produktu piorącego (mieszając w równych proporcjach sodę oraz boraks).

  Jak zrobić sodę kalcynowaną?

  Sodę kalcynowaną można zakupić jako gotowy produkt. Jednak równie dobrym sposobem na pozyskanie tego środka jest uprażenie w domowych warunkach sody oczyszczonej. 

  Do przygotowania sody kalcynowanej potrzebny jest piekarnik ustawiony na temperaturę około 200°C. Kolejnym krokiem jest wysypanie na blachę kilku (w zależności od zapotrzebowania) szklanek sody oczyszczonej, którą należy zapiekać około godziny. Można łatwo zauważyć, kiedy soda kalcynowana jest już gotowa, ponieważ proszek pod wpływem wysokiej temperatury wyraźnie zmieni swoją strukturę.

  Zobacz także: Zastosowania sody oczyszczonej

  W jaki sposób soda kalcynowana wpływa na prasowanie?

  Niewątpliwą zaletą sody kalcynowanej jest to, że dodana do prania nie tylko potęguje czystość ubrań, ale także zmiękcza tkaniny, dzięki czemu znacznie łatwiej i przyjemniej się je prasuje. Warto także wspomnieć, że substancja ta powinna być dodawana do urządzeń mających kontakt z twardą wodą – ta jest niestety w Polsce powszechnym problemem. Przyczynia się ona do powstawania kamienia, który uniemożliwia utrzymanie we właściwym stanie sprzętów gospodarstwa domowego. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju wody pozwala jednak wydłużyć proces użytkowania nie tylko pralek, zmywarek, czajników, ale także żelazek z generatorem pary czy parownic do ubrań. Z tego powodu do urządzeń wygładzających zaleca się stosowanie wody destylowanej lub tej zdemineralizowanej. Równie dobrym sposobem na zmiękczenie wody jest używanie wspomnianej sody kalcynowanej, która nie tylko ułatwi prasowanie, ale również zdecydowanie przedłuży żywotność samego sprzętu. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  70