Slime, potocznie nazywana „glutem” ze względu na charakterystyczną konsystencję, stanowi doskonałą zabawkę dla dzieci. Masa ta jest jednak dość trudna do usunięcia, szczególnie z dywanu lub wykładziny. Sprawdź, jak powinno wyglądać sprzątanie po slime!

Spis treści

  Kreatywna masa plastyczna, znana jakoslime lub bardziej swojski „glut”, może pozostawiać ślady na meblach, podłodze i ścianach. Do pozbycia się ich potrzebna będzie soda oczyszczona, ocet, dobry odkurzacz i kilka dodatkowych akcesoriów.

  Co to jest slime?

  Masa slime to ciągnąca się substancja, przypominająca śluz lub gęsty kisiel. Zabawa polega głównie na jej zgniataniu i rozciąganiu, dzieleniu i łączeniu, wydmuchiwaniu z niej balonów, a także na przyklejaniu jej do różnych powierzchni.

  Slime nie jest przeznaczona dla małych dzieci, gdyż mogą one wkładać tę kolorową substancję do buzi! Starszym również należy przypominać o ostrożności podczas bawienia się masą i o umyciu rąk na koniec.

  Aby ułatwić sobie późniejsze sprzątanie domu, warto ograniczyć zabawę do jednego kącika w pokoju i rozłożyć wokół niego folię malarską.

  Jak samodzielnie zrobić slime?

  Istnieje wiele różnych przepisów na domowy slime. Wersja pierwsza jest popularniejsza, jednak wymaga użycia boraksu.

  Składniki na slime z boraksem:

  • 1½ szklanki wody,
  • 1 łyżka boraksu,
  • 2 małe tubki kleju szkolnego (białego).

  Przygotowanie:

  • Zmieszaj pół szklanki wody z łyżką boraksu.
  • Wymieszaj w szklance wody oba kleje.
  • Połącz wszystkie składniki.

  Składniki na slime z płynem do soczewek:

  • 50 ml kleju w płynie (bezbarwnego),
  • 2 łyżki płynu do soczewek,
  • 2 łyżki sody oczyszczonej.

  W tym przypadku wszystkie składniki się po prostu miesza. Do slime dodaje się też barwniki spożywcze, które mogą stać się później źródłem zabrudzeń.

  Można także kupić w sklepie gotową masę do zabawy.

  Sprzątanie domu po zabawie z masą slime

  Slime z wykładziny i dywanu usuwa się za pomocą octu. Wcześniej jednak powinno się zebrać nadmiar masy dłońmi lub chusteczkami nawilżanymi. Później wystarczy namoczyć powierzchnię octem i zostawić na kilka minut (najbezpieczniej będzie najpierw przeprowadzić próbę na niewidocznym kawałku tkaniny). Pozostałości można usunąć ręcznikiem. Dywanu nie powinno się trzeć, gdyż w ten sposób substancja może wejść głębiej w wykładzinę. Po wyschnięciu chodnika najlepiej jest go dokładnie odkurzyć.

  Aby wyciągnąć resztki slime z włosów, również można wykorzystać ocet. Po nałożeniu go i odczekaniu kilku minut należy po prostu umyć głowę.

  Czym z kolei wyczyścić meble lakierowane? Plamę najlepiej posypać gęstą pastą z sody i wody, a następnie odczekać kilka godzin. Po upływie tego czasu zetrzeć zabrudzenie.

  Wygodnym sposobem na pozbycie się slime z dywanów, wykładzin i tapicerki jest też odkurzacz piorący. Takie sprzątanie wymaga zdecydowanie mniej czasu i wysiłku.

  Czyszczenie plam po slime z podłóg i ścian – odkurzacz, soda oczyszczona i inne metody

  Plamy ze slime ze ścian i sufitów wywabia się za pomocą pasty z wody i sody oczyszczonej. Trzeba powoli dodawać wodę do sody i mieszać, aż uzyska się konsystencję podobną do pasty do zębów. Uzyskany roztwór nakłada się bezpośrednio na tłustą plamę. Należy poczekać ok. 2 godzin, aż pasta zaschnie, a następnie wytrzeć substancję za pomocą miotełki. Na podłodze można położyć szufelkę, aby złapać wszystkie opadające drobinki. Do usuwania tych zabrudzeń będzie także odpowiedni odkurzacz z filtrem wodnym. Dzięki temu urządzeniu nie trzeba się martwić o resztki wilgoci ani o to, że soda rozsypie się po kątach.

  Aby usunąć plamy po slime z podłogi, również warto zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną. W tym przypadku jednak lepiej pokryć ślady grubą warstwą proszku. W przypadku przeciągów lub biegających zbyt blisko zabrudzeń dzieci trzeba zabezpieczyć powierzchnię. W tym celu można wykorzystać np. folię do pieczenia i niezbyt mocną taśmę klejącą lub ciężarki. Po kilku godzinach należy odsłonić zabrudzenie i wciągnąć sodę odkurzaczem. Nie musi to być odkurzacz wodny, wystarczy sprzęt tradycyjny albo nawet model ręczny. To także odpowiednia metoda czyszczenia plam na drewnianych podłogach. Zamiast sody oczyszczonej można użyć zwykłej lub kukurydzianej mąki, ewentualnie zasypki dla niemowląt.

  Jak usunąć slime z ubrań?

  Aby pozbyć się slime z ubrań, trzeba najpierw zebrać dłońmi jak najwięcej substancji (można też wykorzystać chusteczki nawilżane dla dzieci, a nawet linijkę lub plastikowy nożyk). Następnie moczy się plamę w wodzie. Warto dodać kilka łyżek octu lub odrobinę płynu do mycia naczyń. Dopiero po namoczeniu zabrudzenia wolno wrzucić ubranie do pralki. Czasami konieczne bywa kilkukrotne upranie poplamionej rzeczy.

  Warto pamiętać, że nie powinno się wkładać zabrudzonych masą ubrań do suszarki bębnowej, póki nie ma pewności, że wszystkie fragmenty slime zostały dokładnie usunięte. W przeciwnym wypadku plamy się utrwalą.

  Niestety może się okazać, że dany sposób na pozbycie się uciążliwych zabrudzeń trzeba będzie powtórzyć kilka razy.

  Jaki odkurzacz wybrać do sprzątania po dziecięcych zabawach kreatywnych?

  Szybkim i skutecznym sposobem na sprzątanie po dziecięcych zabawach jest dobry odkurzacz. Rynek oferuje wiele rodzajów funkcjonalnych urządzeń domowego użytku, które zapewniają wygodę i efektywność, a także pełną ergonomię w sprzątaniu różnych powierzchni, m.in. dywanów, podłóg, tapicerek. 

  • Dobry odkurzacz bezprzewodowy 

  Dobrym rozwiązaniem w przypadku domowych porządków może się okazać dobry, bezprzewodowy odkurzacz stojący z elektroszczotką (to rodzaj turboszczotki z napędem). Dzięki końcówce tego typu wyciągnie się zaschnięte kawałki slime nawet z grubego dywanu. Takie możliwości ma m.in. model Tefal Air Force 360 Flex. Dodatkowy moduł ręczny (przypominający zaawansowany odkurzacz ręczny) przyda się przy zaschniętych kawałkach masy na tapicerce mebli. Urządzenie zasilane silnikowo specjalną ssącą dyszą skutecznie działa na wszystkich powierzchniach – od drewnianych i ceramicznych podłóg po miękkie dywany i szorstkie wykładziny. Sprzęt ładuje się. 3 godziny i zapewnia 35 minut niezależnej pracy ręcznego odkurzacza ustawionego na moc standardową. 

  • Najlepszy odkurzacz bezworkowy 

  Zabrudzenia po kreatywnych dziecięcych zabawach wymagają sprzętu o dużej mocy. Odkurzacze bezworkowe nie tracą siły ssania nawet przy wypełnionym pojemniku na zanieczyszczenia, dlatego dobrze sprawdzą się w takiej sytuacji. Odkurzacze bezworkowe są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Dzięki wymiennym końcówkom pomagają w utrzymaniu idealnej czystości nie tylko podłóg, lecz także mebli, ścian i sufitów. Duży wybór odkurzaczy bez worków oferuje marka Tefal. Jednym ze szczególnie interesujących modeli jest Silence Force Cyclonic Animal Care Pro TW7681, który gwarantuje wyjątkowy komfort pracy, gdyż jest ekstremalnie cichy. Dzięki 3-pozycyjnej szczotce P3WER GLIDE urządzenie świetnie sobie radzi na każdej powierzchni – zarówno na twardych podłogach, jak i na puchatych dywanach, z łatwością więc usunie zaschnięte resztki plastycznej masy. Odkurzacz Silence Force Cyclonic Animal Care Pro sprawdzi się w domowych porządkach nie tylko ze względu na dużą moc, lecz także na skuteczne pochłanianie szkodliwego dla zdrowia kurzu (99,98%), dzięki zaawansowanej monocyklonowej technologii oraz 2-poziomowej filtracji.

  • Odkurzacz myjący podłogi

  Do usunięcia wilgotnych plam na podłodze przyda się odkurzacz z funkcją mycia, np. model Clean & Steam Multi VP8561RH marki Tefal. Dzięki specjalnie wyprofilowanej głowicy oraz dużej mocy wyrzutu pary urządzenie skutecznie czyści wszystkie twarde powierzchnie. Wielofunkcyjny sprzęt to odkurzacz parowy, który odkurza oraz zmywa. Dzięki funkcji Clean & Steam Multi codzienne sprzątanie nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. Urządzenie usuwa 99,9% bakterii i zarazków za pomocą jedynie wody z kranu. Pionowy odkurzacz myjący świetnie radzi sobie z plamami na podłodze i na ścianach dzięki praktycznym wymiennym akcesoriom, takim jak: wycieraczka do okien i luster, szczoteczka do fug, mop z mikrofibry i koncentrator pary.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  7