Chociaż pozory mogą mylić, to świeży zapach jest jednym z kluczowych elementów tego, jak postrzegamy czystość w naszym domu. Dlatego też poza utrzymywaniem czystości musimy zadbać by w naszym domu pięknie pachniało. Mamy na to kilka sposobów.

Spis treści

  Siła owoców

  Dlaczego to takie ważne? Co jako pierwsze robimy, wchodząc do nowego miejsca? Sprawdzamy, jak pachnie i natychmiast nastawiamy się na to, co czeka nas w środku. Robią to też nasi goście, bo zapachy ściśle łączą nam się ze wspomnieniami i wprawiają w odpowiedni nastrój. Nie bez powodu zapach pieczonego ciasta często kojarzy się z przyjemnym czasem dzieciństwa, a korzenne przyprawy ze świętami Bożego Narodzenia. Ten ostatni jest wyjątkowo prosty do uzyskania. Wystarczy nabić pomarańczę goździkami i postawić w miejscu, gdzie zapach może się swobodnie rozchodzić. Podobny efekt owocowej świeżości dostarczą jabłka ustawione na kuchennym blacie. Nie należy ich jednak myć, gdyż wtedy popsują się znacznie szybciej. Ziarenka kawy wysypane na spodeczek i postawione na kaloryferze szybko sprawią, że całe pomieszczenie wypełni przyjemny aromat rodem z kawiarni.

  Moc olejków

  Tym, którzy od świeżych owoców wolą aromaty nieco trwalsze, ale wciąż naturalne z pomocą przychodzą aromatyczne olejki. Dodanie kilku kropel do wody w nawilżaczu wiszącym na kaloryferze pomoże roznieść przyjemną woń razem z ciepłem lub podczas przewietrzania mieszkania. Dla tych, którzy lubią gadżety ciekawym rozwiązaniem wydaje się potpourri – dekoracyjne mieszanki suszonych owoców, kwiatów i ziół, które można skropić olejkiem z ulubionym aromatem. Miseczki potpourri z pewnością przykują nie tylko wzrok, ale też węch gości. Trzeba tylko pamiętać, by regularnie wymieniać mieszankę. Dzięki temu zadbamy o stały napływ świeżych, ciekawych aromatów, a owoce i kwiaty nie będą zbierały kurzu.

  Technologiczni pomocnicy

  Jeśli owoce wolimy raczej jeść, a miski z kwiatami nijak nie pasują do wystroju zawsze pozostają… nowe technologie! Korzystający z klasycznych odkurzaczy mogą jeszcze w jeden sposób wykorzystać aromatyczne olejki. Przed skorzystaniem ze świeżego worka warto wrzucić do środka wacik kosmetyczny nasączony ulubionym zapachem. Dzięki temu wraz z powietrzem przepływającym przez worek na zewnątrz wydostanie się nasza ulubiona kompozycja aromatów. Kilka kropel olejku można dolać też do zbiornika żelazka. Wtedy podczas prasowania rozpylimy wokół siebie cudowny zapach.

  Tym, którzy nie chcą polegać na mocy olejków mogą zdać się na pomoc technologicznych ekspertów. Zainwestowanie w oczyszczacz powietrza nie tylko opłaci się pod względem zdrowotnym, ale też zadba o uczucie świeżości w mieszkaniu. Wysokiej klasy sprzęt nie tylko oczyści powietrze z alergenów i kurzu, ale też wyłapie nieświeże zapachy. Do tego niektóre modele oczyszczaczy mają też funkcję nawilżacza powietrza, co jeszcze bardziej sprawi, że w naszym mieszkaniu przyjemnie będzie odpocząć pełną piersią. Pewną alternatywą dla odświeżacza może być generator pary. Temperatura i moc wyrzutu pary wystarczy, by pozbyć się wszelkich bakterii, alergenów i zapachów. Twoje ubrania, firany i obicia kanap będą świeże i czyste.

  I wtedy dopiero można odetchnąć!

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  22