Niedrożny nos bez kataru bardzo często wynika z przesuszenia śluzówki, czego przyczyną może być np. zanieczyszczone powietrze. Dyskomfort może również pojawić się w efekcie problemów z zatokami czy alergią. Bez względu jednak na to, z czego wynika zatkany nos bez kataru, zawsze warto podjąć wszelkie możliwe kroki, aby pozbyć się problemu, który może powodować uporczywy dyskomfort, a nawet rozwój infekcji.

Spis treści

  Drożny nos nie tylko zapewnia komfort w oddychaniu, lecz także odpowiednio filtruje i nawilża powietrze, jakie dostaje się do organizmu. Zatkany nos zwykle wynika z kataru, który zwykle towarzyszy przeziębieniu. Zdarza się jednak, że niedrożność nosa nie ma z katarem nic wspólnego. Wówczas przyczyn należy szukać w powietrzu (kurz, dym papierosowy, smog, nadmierna suchość), jakim oddychamy, ale również w takich dolegliwościach, jak alergia czy problemy z zatokami. 

  Zatkany nos bez kataru – objawy

  Nos ma za zadanie nie tylko nawilżać i ogrzewać powietrze, jakie dostaje się do organizmu, lecz także oczyszczać je. Niewielkie ilości śluzu znajdujące się w nosie zatrzymują różnego rodzaju drobnoustroje, dlatego też długotrwała suchość w jego wnętrzu sprzyja rozwojowi infekcji. Zatkany nos bez kataru to przypadłość, której bardzo często towarzyszą takie objawy, jak:

  • problemy ze swobodnym oddychaniem,
  • zaburzenia węchu (a tym samym smaku),
  • konieczność oddychania przez usta, 
  • dolegliwości bólowe wewnątrz nosa, 
  • bezdech w czasie snu,
  • zadyszka, sapanie,
  • tworzenie się niewielkich ran i strupów na śluzówce nosa.

  Przewlekła niedrożność nosa bez kataru może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, dlatego też ważne jest, aby szybko reagować na niepokojące sygnały organizmu. Długotrwała suchość i brak drożności w nozdrzach prowadzi do takich problemów, jak: trwałe upośledzenie powonienia, zapalenie gardła, zatok bądź uszu oraz infekcji, np.: oskrzeli, krtani, płuc. Na problemy z drożnością nosa należy zwrócić szczególną uwagę u dzieci, gdyż taka sytuacja w ich przypadku może doprowadzić nawet do nieprawidłowego rozwoju mowy czy uszkodzenia słuchu.

  Przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru

  Nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa bez kataru może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych z nich należą:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • urazy nosa,
  • alergia lub astma,
  • zapalenie zatok,
  • zespół suchego nosa (wynikający najczęściej z długotrwałego przebywania w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura),
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie, jakie mogą pojawić się np.: w niedoczynności tarczycy czy w czasie ciąży,
  • skrzywiona przegroda nosowa wynikająca z wady wrodzonej,
  • nowotwór,
  • polipy w przewodach nosowych,
  • niedobór witaminy A i witamin z grupy B.

  Zdarza się, choć bardzo rzadko, że zatkany nos bez kataru pojawia się w przypadku występowania zespołu pustego nosa. Przypadłość dotyka najczęściej osoby, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów czy kiłę bądź przeszły chirurgiczny zabieg usunięcia małżowiny nosowej dolnej.

  Uczucie zatkanego nosa bez kataru a stan powietrza

  Ciągle zatkany nos bez kataru to również bardzo często efekt złej jakości powietrza. Smog, klimatyzacja, unoszący się kurz, pyłki, chemiczne opary czy dym papierosowy prowadzą do podrażnienia rzęsek nosowych, które przestają skutecznie oczyszczać powietrze, jakie dociera do nosa. W rezultacie prowadzi to do nadmiernego przesuszenia śluzówki nosa oraz zaburzeń oddychania. 

  Stan powietrza ma również wpływ na występowanie zespołu suchego nosa, który również może powodować uczucie zatkanego nosa bez kataru. Przypadłość zwykle wiąże się z nadmiernym przesuszeniem śluzówki nosa, jaka wynika z przebywania w pomieszczeniach bardzo ciepłych, np.: ogrzewanych klimatyzatorem czy zwykłym kaloryferem. 

  Aby wyeliminować wyżej wymienione problemy, można zastosować w domu oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Urządzenie w obecnych czasach coraz częściej staje się artykułem pierwszej potrzeby, które w znaczący sposób poprawia komfort oddychania domowników.

  Jak działa oczyszczacz powietrza?

  Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest odpowiednia filtracja powietrza w pomieszczeniu w celu usunięcia z niego zanieczyszczeń, takich jak: kurz, sierść, lotne związki organiczne, pyłki, dym papierosowy, zarodniki pleśni, a nawet wirusy i bakterie. Funkcjonalność tego typu sprzętu z pewnością docenią alergicy, właściciele zwierząt czy osoby wyjątkowo wrażliwe na smog, a także wszyscy, którym zależy na oddychaniu świeżym i czystym powietrzem we własnym domu. Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są w specjalne filtry, z których każdy odpowiada za usuwanie określonych zanieczyszczeń. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz Intense Pure Air, dostępny również w wersji XL, marki Tefal. Urządzenie wyposażone zostało w 4-poziomowy system filtracji, dzięki czemu skutecznie usuwa z powietrza nawet najdrobniejsze cząsteczki: 

  • Filtr wstępny odpowiada za zatrzymanie zanieczyszczeń w postaci  kurzu, zwierzęcej sierści czy włosów.
  • Active Carbon wychwytuje lotne związki organiczne, gazy oraz nieprzyjemne zapachy. 
  • Filtr Allergy HEPA usuwa drobne cząsteczki, jak: pyłki, zarodniki pleśni, wirusy, bakterie oraz PM 2,5 (będący jednym z głównych składników smogu). 
  • Filtr NanoCaptur pozbywa się formaldehydu – rakotwórczego związku, jednego z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. 

   

  Zobacz także: Uszczelnianie okien a jakość powietrza w domu

   

  Oczyszczacz powietrza jest dodatkowo wyposażony w specjalny czujnik zanieczyszczeń. Oznacza to, że urządzenie samodzielnie mierzy aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza, jaki panuje w danym pomieszczeniu, i zgodnie z nim dostosowuje prędkość filtrowania. Oczyszczacz ma również dwa tryby prędkości, które można, w zależności od potrzeb, dowolnie zmieniać. Tryb nocny zapewnia maksymalny poziom filtracji przy jednoczesnej cichej pracy. Snu nie zakłóca również delikatne, lekko przyciemnione światło emitowane przez włączone urządzenie. Funkcjonalność oczyszczaczy sprawia, że stają się one często niezbędnym sprzętem w każdym domu, zwłaszcza gdy ktoś z domowników skarży się na zatkany nos bez kataru. Bez względu na przyczynę tej przypadłości, urządzenie pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w danym pomieszczeniu, a tym samym również na komfort oddychania osób, jakie w nim przebywają.

  Zatkany nos bez kataru – domowe sposoby

  Ciągle zatkany nos bez kataru to uciążliwa dolegliwość, dlatego jeśli utrzymuje się przez 2–3 tygodnie, wówczas najrozsądniej jest udać się do lekarza. Skuteczna diagnoza i rozpoczęcie prawidłowego leczenia z pewnością szybko pomogą uporać się z problemem. Aby poprawić komfort oddychania, można również zastosować domowe metody, które są świetnym sposobem na wsparcie leczenia konwencjonalnego. Należą do nich np.: regularne płukanie nosa i zatok, inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych bądź soli fizjologicznej, a także, zwłaszcza w sezonie grzewczym, stosowanie nawilżaczy powietrza. 

  Nawilżacz powietrza na problemy z zatkanym nosem

  Optymalny poziom wilgotności powietrza to 40–60%. Bardzo często jednak znacznie się on obniża w pomieszczeniach ogrzewanych np.: kaloryferem czy klimatyzatorem. Regularne przebywanie w bardzo ciepłych pokojach prowadzi do przesuszenia śluzówki, co może przyczynić się do wystąpienia zespołu suchego nosa, który z kolei wywołuje uczucie zatkanego nosa bez kataru. Nawilżanie powietrza w domu jest zatem kluczowe, aby zapewnić sobie komfort oddychania i zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Na rynku dostępne są ceramiczne nawilżacze na kaloryfer, jak i różnego rodzaju nowoczesne urządzenia: od elektrycznych, po ewaporacyjne, parowe, z filtrem węglowym i ultradźwiękowe. Ich parametry można bez problemu dobrać do własnych potrzeb, aby zapewnić sobie pełen komfort ich użytkowania, zgodnie z oczekiwaniami.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6