Nowe technologie pozwalają na tworzenie sprzętów AGD, które znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności związanych między innymi ze sprzątaniem. W tym zakresie jednym z ciekawszych rozwiązań budzących coraz większe zainteresowanie konsumentów jest odkurzacz cyklonowy.

Spis treści

  Czy odkurzacze cyklonowe to dobre rozwiązanie? Czym charakteryzuje się tego rodzaju urządzenie i na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie? Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi odkurzaczy cyklonowych. Z pewnością pomogą w dokonaniu trafnego wyboru.

  Odkurzacz cyklonowy – co to znaczy?

  Czym jest odkurzacz cyklonowy? Inna nazwa tego produktu to odkurzacz bezworkowy. I to ona daje potencjalnym użytkownikom szczegółową informację na temat produktu. Odkurzacz bezworkowy (cyklonowy) wyposażony jest w specjalną komorę, w której zbierają się zanieczyszczenia. Wyposażony jest też w szereg filtrów, co sprawia, że polecany jest alergikom. Najlepiej pod tym względem wypada model multicyklonowy.

  Zasada działania odkurzacza cyklonowego

  Odkurzacz cyklonowy to inaczej bezworkowy – zebrane w nim zanieczyszczenia trafiają do specjalnego zbiornika, który opróżnia się bezpośrednio do kosza na śmieci. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu dużej siły zasysania powietrza, która pozwala na powstanie wiru powietrznego wewnątrz odkurzacza. To z kolei umożliwia transportowanie do pojemnika zebranych w czasie czyszczenia zanieczyszczeń. Dodatkowo cyklonowy odkurzacz bezworkowy wyposażony jest w wysokiej jakości filtry powietrza HEPA. Dzięki temu powietrze wydobywające się z odkurzacza jest oczyszczone nawet z bardzo drobnych pyłów, w tym z kurzu, który jest jedną z najczęstszych przyczyn alergii. Najnowsze odkurzacze cyklonowe wyposażone są w technologie pozwalające na mniejsze zużycie filtrów HEPA, co pozwala na ich rzadsze ich wymiany i związane z tym oszczędności.

  Odkurzacze cyklonowe bezworkowe –zalety i wady

  Jako jedną z największych zalet tego typu odkurzaczy wskazuje się to, że umieszczane w nich filtry dobrze oczyszczają powietrze z drobnych zanieczyszczeń, przez co mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie przebywają alergicy. Podobnie jak tradycyjne odkurzacze, również te bezworkowe dostępne są w wielu wariantach – mają różne rozmiary oraz funkcje, a także posiadają szerokie wyposażenie dodatkowe w postaci różnorodnych końcówek. Bardzo zaawansowane, nowoczesne modele mają również funkcję czyszczenia na mokro. Użytkowanie odkurzaczy cyklonowych nie wymaga zastosowania worków, co wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji urządzenia. Warto pamiętać też o tym, że zapełnienie pojemnika na zanieczyszczenia nie wpływa na skuteczność działania odkurzacza, a w przypadku, gdy w tradycyjnym odkurzaczu worek się zapełni, jego efektywność może spadać.

  Za wadę tego typu odkurzaczy uznaje się konieczność ich częstego czyszczenia, praktycznie po każdym odkurzaniu. Przyczyną jest fakt, że zabrudzenia zbierają się w zbiorniku odkurzacza, a nie w wyjmowanym worku. Odkurzacze bezworkowe z reguły są nieco większe w porównaniu z modelami workowymi o podobnych parametrach.

  Jedną z kwestii dyskusyjnych dotyczących tego produktu, jest jego cena. Z jednej strony proste modele można kupić już za ponad 200 zł. Z drugiej jednak, jeżeli chcemy mieć naprawdę dobry i wydajny odkurzacz z wysokiej jakości filtrami i bogatym wyposażeniem dodatkowym, musimy liczyć się z kosztem zakupu około 1000 zł.

  Jaki odkurzacz cyklonowy – najważniejsze kwestie związane z wyborem

  Jak wybrać najlepszy odkurzacz cyklonowy? Przede wszystkim przed rozpoczęciem poszukiwań musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie dokładnie są nasze potrzeby i oczekiwania wobec takiego sprzętu. Innego urządzenia będą szukały osoby, które mają niewielkie mieszkanie, a odmiennego ci, którzy mieszkają w dużym domu czy alergicy. Co zatem jest najważniejsze przy wyborze takiego odkurzacza?

  Należy zwracać uwagę na parametry sprzętu. Obok mocy urządzenia ważna jest rozmiar zbiornika na zanieczyszczenia. Im większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać, co jest dużym udogodnieniem przy sprzątaniu większych powierzchni. Z reguły na potrzeby czyszczenia domów lub dużych mieszkań poleca się odkurzacze, które mają dwulitrowy pojemnik na zanieczyszczenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że są to duże i ciężkie urządzenia. Dla wielu osób ważną informacją będzie klasa energetyczna odkurzacza, która określa zużycie energii podczas jego pracy. Dobrze jest też zwrócić uwagę na klasę skuteczności odkurzania dywanów, która oznaczana jest literami – im wyższa klasa, tym sprzęt będzie pracował wydajniej. Wpływ na skuteczność i wygodę sprzątania mogą mieć również końcówki rury odkurzacza. Większość modeli wyposażonych jest przynajmniej w dwie różne końcówki, czasami producent dodaje również inne, specjalistyczne zakończenia, np. ssawki szczelinowe.

  Kolejną kwestią jest to, jakie zostały zastosowane filtry. Najczęściej wykorzystywane są filtry HEPA, które pozwalają na dokładne oczyszczenie powietrza wydostającego się z odkurzacza. W niektórych modelach można spotkać się również z filtrami zmywalnymi (montowanymi na stałe w urządzeniu), a także wodnymi. Te ostatnie również oczyszczają powietrze z drobnych zanieczyszczeń. Aby jednak spełniały dobrze swoje zadanie, należy pamiętać o ich regularnym (praktycznie po każdym użyciu odkurzacza) i właściwym czyszczeniu. Warto też wspomnieć o klasie reemisji kurzu, czyli skuteczności filtracji – im wyższa klasa, tym filtracja będzie skuteczniejsza.

  Istotnym parametrem jest również regulacja mocy urządzenia. Regulator może być zamontowany w obudowie odkurzacza, ale też bywa umieszczony w uchwycie. Warto wybierać urządzenia z płynną regulacją mocy, co pozwala na sprawniejsze sprzątanie. Dobrze jest też sprawdzić, jaki zasięg ma odkurzacz. Długi kabel przydaje się przy większych pomieszczeniach, a także tam, gdzie jest ograniczona ilość gniazdek elektrycznych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  7