Boraks, czyli sól sodowa kwasu borowego, ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go w medycynie alternatywnej i w produkcji szkła, jednak przede wszystkim słynie ze swoich właściwości czyszczących. Stosowany jest przez zwolenników ekologicznego sprzątania.

Spis treści

  Boraks sprawdza się jako środek na insekty i uniwersalny preparat myjący. Może też stać się składnikiem pasty do czyszczenia piekarnika, proszku do zmywarek i środka udrażniającego rury. Boraks usuwa również nieprzyjemne zapachy.

  Czym jest boraks?

  Z chemicznego punktu widzenia boraks to nieorganiczny związek chemiczny. Jest to sól sodowa słabego kwasu borowego, której fachowe nazwy brzmią: tetraboranem sodu lub czteroboranem sodu. Tworzy się z niego bezbarwne kryształy, które rozpuszczają się w wodzie. Charakteryzuje się też kruchością i wyróżnia go słodkawo-cierpki smak. Niektórzy stosują go jako suplement diety – po spożyciu reaguje z kwasem solnym obecnym w żołądku, w wyniku czego powstaje chlorek sodu oraz kwas borowy.

  Każdy, kto nie słyszał jeszcze o boraksie i nie wie, do czego on służy, powinien poczytać o jego właściwościach pielęgnacyjnych. Boraks bywa składnikiem kosmetyków. Wykazano, że korzyści z zażywania boraksu mogą odczuć m.in. osoby z niedoczynnością tarczycy. Ponadto znajdujący się w nim bor poprawa retencję magnezu w ludzkim organizmie, zwiększa gęstość i wytrzymałość kości oraz pozwala na odwrócenie zmian reumatycznych. Boraks to również lek na grzybicę. Wykorzystywany jest także w produkcji szkła i nawozów.

  W wielu gospodarstwach domowych boraks służy do czyszczenia powierzchni użytkowych czy różnych sprzętów, do prania, a nawet odświeżania powietrza (Sprawdź, jaki oczyszczacz powietrza wybrać.). Stanowi ciekawy zamiennik chemii gospodarczej, która ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Co więcej, boraks jest biodegradowalny.

  Co należy wiedzieć przed pierwszym użyciem boraksu?

  Boraks, tak samo jak soda oczyszczona, może stać się składnikiem wielu środków czyszczących domowej roboty. Pozwala na to jego przystępna cena i szeroka dostępność. Można go kupić przez Internet, znajduje się w na półkach niektórych drogerii i sklepów z chemią gospodarczą. Stosując produkty zawierające boraks, należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Przydadzą się gumowe rękawiczki, które będą w stanie uchronić przed ewentualnymi alergicznymi reakcjami skórnymi. Poza tym biały proszek należy przechowywać w suchym, chłodnym i niedostępnym dla dzieci miejscu.

  Boraks jako środek odstraszający insekty

  Dzięki wielu środkom chemicznym znajdującym się na rynku walka z insektami jest zdecydowanie łatwiejsza niż w przeszłości. Osobom, które chcą uporać się z karaluchami w bardziej ekologiczny sposób, poleca się użycie boraksu. Do przygotowania środka na karaczana wschodniego potrzebna jest czubata łyżka boraksu i mała łyżeczka cukru pudru. Po zmieszaniu obu składników uzyskaną trutkę należy rozsypać w miejscach odwiedzanych przez szkodniki. Natomiast aby pokonać mrówki i rybiki, należy zagotować ok. 125 ml wody z jedną szklanką cukru. Do ostudzonej mikstury trzeba wsypać stołową łyżkę boraksu i porządnie wymieszać. Tak przygotowaną trutkę należy rozstawić wszędzie tam, gdzie najczęściej bywają niechciani goście. Tetraboranem sodu jest też dobry na pchły.

  Boraks jako uniwersalny środek czyszczący

  Boraks czyści i dezynfekuje wszystkie te obszary w domach i mieszkaniach, które łatwo ulegają zabrudzeniom. Do przygotowania wielofunkcyjnego płynu czyszczącego potrzeba 10 g boraksu i 1 litr wody. Po zmieszaniu obu składników powstaje mikstura, którą należy spryskać zabrudzone powierzchnie. Po umyciu tych miejsc trzeba wytrzeć je czystą ściereczką. Bardziej złożony przepis na ekologiczny płyn czyszczący może uwzględniać zdecydowanie więcej składników. Jednym z takich środków pozwalających na utrzymanie porządku jest preparat na bazie 2 łyżeczek boraksu, 2 łyżeczek octu spirytusowego i 2 szklanek ciepłej wody.

  Natomiast do przygotowania pasty czyszczącej do piekarnika, zlewu, wanny czy umywalki potrzebne są 4 łyżki boraksu, 8 łyżek sody oczyszczonej, ½ szklanki soli oraz odrobina wody. Powstałą masę nakłada się na zabrudzenia, pozostawia na kilka minut, a potem ściera wilgotną ścierką.

  Jedną z najskuteczniejszych metod czyszczenia muszli klozetowej jest użycie do tego celu szczotki namoczonej w roztworze przygotowanym z ½ szklanki boraksu i 2 litrów wody.

  Boraks wykorzystywany jest również do mycia okien. Płyn powstały z 1 litra ciepłej wody i 3 łyżek białego proszku działa lepiej niż drogeryjne środki.

  Boraks do czyszczenia zmywarek

  Boraks bywa składnikiem proszku do zmywarek, którego przygotowanie polega na zmieszaniu szklanki boraksu z ½ szklanki soli kalcynowanej i ½ szklanki nadwęglanu sodu. Powstały proszek zmiękcza wodę, a uwalniający się z nadwęglanu sodu tlen doskonale czyści brudne naczynia. Zobacz również, jak poprawnie przeprowadzić czyszczenie zmywarki

  Boraks jako środek czyszczący złoto i srebro

  Tak samo jak kwasek cytrynowy, boraks jest polecany do czyszczenia biżuterii, sztućców oraz przedmiotów ze złota lub srebra. Boraks po wymieszaniu z sokiem z cytryny (1:1) należy nałożyć na zabrudzone powierzchnie. Później zanieczyszczenia można usunąć przez pocieranie sztućców bawełnianą ściereczką, na koniec preparat trzeba spłukać ciepłą wodą. Z kolei pastą przygotowaną z łyżki białego proszku i 250 ml soku z cytryny można czyścić garnki, patelnie i inne przybory kuchenne.

  Boraks do udrażniania zatkanych odpływów

  Przepis na domowej roboty preparat udrażniający rury zawiera jedynie dwa składniki. Najpierw należy wsypać w niedrożną rurę ½ szklanki boraksu, a następnie trzeba go zalać 2 szklankami wrzącej wody. Po godzinie jeszcze raz trzeba wlać do odpływu dużo wody, ale nie wrzątku. Taki domowy środek na zatkany odpływ działa lepiej niż najpopularniejsze preparaty.

  Usuwanie nieprzyjemnych zapachów za pomocą boraksu

  Czyszczenie domu bez usunięcia z niego nieprzyjemnych zapachów jest pozbawione sensu. Nieprzyjemny odór gromadzący się w mieszkaniach miłośników kotów i psów można usunąć. Wystarczy zaopatrzyć się w boraks, którym należy posypać dno kuwety.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  88