Woda cieknąca z żelazka nie zawsze musi oznaczać poważną usterkę sprzętu. Zdarza się, że temperatura potrzebna do wytworzenia pary jest po prostu zbyt niska. Najczęstszą przyczyną wyciekania wody z żelazka jest jednak zbierający się w tego wnętrzu kamień oraz zapchane dysze i otworki w stopie.

Spis treści

  Nie wiesz co zrobić, gdy z żelazka leci brudna woda? Ocenę uszkodzeń należy rozpocząć od dokładnego obejrzenia sprzętu. Czasem jest to wina rozszczelnionej konstrukcji żelazka albo zapchanej brudem stopy, ale najczęściej winny jest zbierający się w urządzeniu kamień.

   

  Dlaczego woda cieknie z żelazka?

  Woda może się wydobywać z żelazka z różnych powodów ‒ najczęstszym jest zbierający się w urządzeniu kamień. Nie bez powodu w zaleceniach dołączonych do każdego nowego żelazka producenci przypominają o konieczności regularnego odkamieniania sprzętu. Niestety wiele osób o tym zapomina lub zbyt rzadko wykonuje ten zabieg.

  Zobacz także: Instrukcję, jak odkamienić żelazko krok po kroku.

   

  Praca z wykorzystaniem wody zawsze powoduje zbieranie się kamienia w urządzeniu. Najczęściej gromadzi się on w otworkach na stopie żelazka, przy wylocie ze spryskiwacza oraz wewnątrz samego zbiornika. Jedynym sposobem jego usuwania jest regularne odkamienianie. Aby ograniczyć zbieranie się kamienia w żelazku, należy stosować jedynie demineralizowaną wodę, pozbawioną związków jonowych, które w dużym stopniu przyczyniają się do powstawania kamienia.

  Kupując nowe urządzenie, warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania ograniczające powstawanie kamienia, a także – stosowaną na przykład przez markę Tefal – specjalną wkładkę antywapienną, która gwarantuje łatwe usuwanie kamienia. Dzięki wyjmowanej szufladce Calc Collector łatwo można usunąć nawet najmniejsze cząsteczki kamienia. Nowoczesne żelazka parowe są wyposażone w specjalny antywapienny wkład, który chroni przed nawarstwieniem się kamienia. Przykładem takiego urządzenia jest żelazko z generatorem pary Pro Express Ultimate GV9581. Zapewnia ono doskonałe rezultaty prasowania dzięki innowacyjnej technologii bojlera wysokociśnieniowego, która zapewnia maksymalną skuteczność i wydajność podczas pracy. Moc uderzenia pary pod ciśnieniem 8 barów gwarantuje szybkie wygładzanie bardzo dużych zagnieceń, nawet z grubych tkanin. Szufladka antywapienna Calc Collector skutecznie zapobiega odkładaniu się kamienia w stopie żelazka, z kolei technologia Protect System uniemożliwia wyciekanie z niej wody. Generator pary to specjalny podgrzewacz, który błyskawicznie zamienia wodę w parę wodną pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu prasowanie jest łatwe i przede wszystkim skuteczne.

  W żelazkach starszego typu niestety nie stosuje się tego typu rozwiązań. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z cieknącą wodą jest wówczas regularne odkamienianie urządzenia.

  Problem ze zbierającym się kamieniem można szybko zauważyć podczas prasowania, ponieważ kamień w pierwszej kolejności zatyka otwory znajdujące się w stopie żelazka. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to z żelazka zacznie wylewać się woda i zauważalny będzie wyrzut pary generowanej przez urządzenie. Efektem będzie niedokładne prasowanie, a także plamy na ubraniach, które mogą się pojawić na skutek wypływu brudnej wody z żelazka. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie żelazka, a jeśli to możliwe – zakup urządzenia z wkładką antywapienną chroniącą przed podobnymi problemami.

   

  Z żelazka leci brudna woda… i co dalej?

  Woda cieknąca z żelazka najczęściej związana jest z odkładaniem się kamienia. W wyniku zbierania się coraz większych podkładów kamienia w urządzeniu może dojść do rozszczelnienia. Jest to równoznaczne z koniecznością zakupu nowego sprzętu, ponieważ zbierający się w urządzeniu kamień rozsadza elementy żelazka wykonane z tworzywa sztucznego. To z kolei powoduje ich pękanie, które prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia sprzętu.

  Nie dość więc przypominania, jak ważne jest odkamienianie. Na pewnym etapie da się jeszcze odwrócić ten proces ‒ jeśli jednak dojdzie do rozszczelnienia, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego żelazka. Marka Tefal oferuje wiele rodzajów nowoczesnych urządzeń prasujących, które świetnie sprawdzą się w warunkach domowych. Jednym z nich jest żelazko Freemove FV9976. Jest ono lekkie, bardzo poręczne, a co najważniejsze ‒ bezprzewodowe. Brak kabli powoduje, że żelazko zapewnia optymalny komfort i wyjątkową swobodę ruchu podczas prasowania. Technologia Anit Drip skutecznie zapobiega wyciekaniu wody z urządzenia, tym samym chroniąc tkaniny przed zabrudzeniem. Funkcja automatycznej regulacji pary pozwala łatwo dostosować moc żelazka do rodzaju prasowanego materiału. 

   

  Woda cieknąca z żelazka – inne możliwe przyczyny

  Przyczyną wypływania wody z żelazka nie zawsze jest kamień zbierający się w urządzeniu. Dość częstą przyczyną tego typu problemów jest stosowanie zapachowych wód do prasowania. Są one często wzbogacone specjalnymi olejkami zapachowymi, które podobnie jak kamień zatykają otwory znajdujące się w dyszy żelazka.

  Przyczyną problemów z wodą mogą być także przypalenia na stopie powstałe w wyniku codziennego użytkowania. W nowoczesnych żelazkach stosuje się systemy automatycznego rozpoznawania potrzebnej dla danego materiału temperatury, jednak starsze modele nie mają tego typu rozwiązań, przez co zdarza się, że dobrana zostaje zbyt wysoka temperatura prasowania, a w efekcie na stopie żelazka pojawiają się przypalenia.

   

  Kiedy woda cieknie z żelazka – problemy z ciepłem

  Woda cieknie z żelazka także w przypadku problemów z ustawieniem odpowiedniej temperatury. Winien może być uszkodzony termostat. Zdarza się jednak, że nawet przy sprawnie działającym termostacie temperatura potrzebna do wytworzenia pary jest zbyt niska. W efekcie żelazko nie generuje wystarczająco dużo ciepła potrzebnego do wytworzenia pary, więc woda wycieka z urządzenia. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego cieknie woda z żelazka, a jesteś pewien, że to nie wina kamienia, sprawdź, czy żelazko prawidłowo się nagrzewa. W innym przypadku do rozważenia pozostają jeszcze trzy możliwości: nieszczelny zawór, źle naciągnięta sprężyna lub pęknięty pojemnik na wodę.

  Problem z cieknącą wodą z żelazka rozwiąże zakup nowoczesnego urządzenia wyposażonego w inteligentne programy ustawienia pary. Model Pro Express Care GV9071 marki Tefal ma aż pięć takich programów, zapewniając perfekcyjne rezultaty prasowania różnego rodzaju tkanin. Dzięki innowacyjnym programom wyrzut pary jest zawsze dopasowany do konkretnego materiału. Żelazko z generatorem pary jest wyposażone w szufladkę antywapienną oraz system zapobiegający wyciekaniu wody, co dodatkowo zwiększa ochronę ubrań podczas prasowania. Strumień pary wydobywający się pod wysokim ciśnieniem (7,5 bara) wnika głęboko w tkaninę, skutecznie ją wygładzając. Generator pary GV9071E0 to urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu i gwarantuje wiele lat wydanej pracy.

   

  Z żelazka cieknie woda – naprawiać czy kupić nowe?

  To, że z żelazka leci brudna woda, nie zawsze oznacza, że sprzęt do niczego się nie nadaje i trzeba kupić nowy. Jeśli przyczyną cieknącej wody jest kamień, wystarczy go usunąć. Sytuacja jest bardziej problematyczna w przypadku rozszczelnienia żelazka lub uszkodzenia termostatu. Naprawy tego typu usterek są bardzo kosztowne i często bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt. W przypadku drobnych usterek warto jednak rozważyć możliwość skorzystania z usług serwisu.

  Jeśli jednak konieczne okaże się kupno nowego żelazka, najlepiej wybrać to wyposażone we wkładkę antywapienną i łatwy system czyszczenia z kamienia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  83