Plastelina to masa, którą dzieci wprost uwielbiają się bawić, co często kończy się brudnymi ubraniami, plamami na dywanie czy ścianach. Z zabrudzeniami na meblach skutecznie poradzi sobie odkurzacz piorący, z kolei z ciuchów tłuste ślady można usunąć za pomocą żelazka. 

Spis treści

  Plastelina to specjalna masa, która jest połączeniem kredy, wazeliny i kwasów tłuszczowych. Pod wpływem temperatury, zbliżonej do temperatury ciała człowieka, staje się bardzo plastyczna i można z niej tworzyć różnego rodzaju ozdoby. Jest nietoksyczna i można jej używać wielokrotnie, dlatego dzieci uwielbiają się nią bawić. Robienie figurek z plasteliny jest świetnym pomysłem na kreatywne spędzenie wolnego czasu.

  Jak usunąć plastelinę z ubrania?

  Dzieci uwielbiają twórcze zabawy, które bardzo często kończą się stertą poplamionych ubrań. W sytuacji, gdy plastelina znajdzie się na odzieży, wówczas można się jej pozbyć na dwa sposoby, wykorzystując do tego niską lub wysoką temperaturę. Pierwszą metodą jest włożenie zabrudzonej garderoby na noc do zamrażalnika. Gdy masa stwardnieje, wystarczy wykruszyć ją z ubrania, najlepiej za pomocą tępego narzędzia. Innym sposobem jest przyłożenie do niej kartki, a następnie zaprasowanie jej gorącym żelazkiem, co spowoduje, że plastelina wsiąknie w papier. Po jej usunięciu na ubraniu może zostać tłusta plama, którą wystarczy przetrzeć miękką ściereczką nasączoną czystym alkoholem, a następnie uprać ciuch w pralce w wysokiej temperaturze, dodając do proszku dodatkowo odrobinę odplamiacza.

  Przeczytaj również: Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Skuteczne domowe sposoby 

  Jak usunąć plastelinę z dywanu?

  Plastelinę wydeptaną w dywan, zwłaszcza taki, który jest miękki i puchaty, należy usuwać bardzo delikatnie, aby nie zniszczyć włosia. W pierwszej kolejności należy zeskrobać masę z powierzchni, najlepiej schładzając ją wcześniej, np. okładem z kostek lodu, kuchennej ściereczki i foliowego worka. Pozostałości plasteliny można spróbować oczyścić ścierką lub gąbką nasączoną czystym alkoholem, np. wódką. 

  Przed przystąpieniem do usuwania zabrudzeń z dywanu warto wykonać test w miejscu, gdzie jest to najmniej widoczne. Dzięki temu można upewnić się, że nie spowoduje się przebarwień czy zniszczeń materiału. Aby usunąć ostry zapach alkoholu, wykładzinę można dodatkowo uprać, wykorzystując klasyczny płyn do dywanów.

  Jak jeszcze można usunąć plamy z plasteliny?

  Plastelina to masa plastyczna, która pod wpływem ciepła robi się elastyczna i delikatnie rozpuszcza się, pozostawiając po sobie nieestetyczne tłuste plamy. Zabrudzenia można usunąć za pomocą klasycznej gąbki i proszku lub szamponu do dywanów (jak zostało to opisane powyżej) bądź skorzystać z wygodnego odkurzacza piorącego. 

  Jaki odkurzacz piorący wybrać?

  Odkurzacz z funkcją mycia to sposób na szybkie i wygodne sprzątanie w domu. Za pomocą urządzenia łatwo usunie się różnego rodzaju plamy, w tym również te po plastelinie. Znikną one z takich powierzchni jak: dywany, meble tapicerowane, podłogi, kanapy i fotele. Odkurzacz na wodę umożliwia nie tylko odkurzanie, ale również czyszczenie na mokro. Funkcja ta z pewnością sprawdzi się w domu, w którym mieszkają dzieci, zwłaszcza gdy uwielbiają one wykonywać różnego rodzaju prace plastyczne. Urządzenie to posiada dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się woda z detergentem, z kolei do drugiego trafia zabrudzony już płyn. Odkurzacz wytwarza pianę, która jest następnie zasysana razem z zanieczyszczeniami, jakie znajdowały się na dywanie czy tapicerce. 

  Wybierając sprzęt piorący, warto zwrócić uwagę na takie parametry urządzenia, jak: moc, wydajność, pojemność pojemnika na wodę, długość przewodu, dostępne końcówki do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, np. ssawki szczelinowe, płaskie, uniwersalne, specjalne do prania tapicerek czy gumowe do ściągania wody z podłogi, płytek, szyb. 

  Dobry odkurzacz bezworkowy wyposażony jest w podwójny system filtracji, czyli filtr wodny oraz HEPA, co gwarantuje czyste powietrze w czasie sprzątania. Dodatkowo świetnie sprawdzi się on w domach alergików, gdyż skutecznie pochłania różnego rodzaju alergeny, takie jak: kurz, pył, zwierzęcą sierść. 

  Jak usunąć plastelinę z włosów?

  Podczas zabawy plasteliną może zdarzyć się, że część z niej wyląduje na dziecięcych włosach. Wówczas należy poczekać, aż plastyczna masa nieco stwardnieje, a następnie można spróbować ją delikatnie wykruszyć z kosmyków. Jeśli to nie pomaga, można ją lekko schłodzić kostkami lodu (zawijając je wcześniej w foliowy woreczek śniadaniowy) i wtedy zeskrobać. Innym sposobem na usuwanie plasteliny z włosów jest również przemycie ich wacikiem nasączonym oliwą z oliwek, która rozpuści masę i ułatwi pozbycie się jej z dziecięcej czupryny. 

  Jak usunąć plastelinę ze ściany?

  Po usunięciu plasteliny na ścianie może pozostać tłusta plama, którą, w miarę możliwości, należy wyczyścić zaraz po jej powstaniu, aby uniknąć trwałych przebarwień. Metoda eliminowania zabrudzeń zależy od rodzaju powłoki, czyli farby, jaką pokryta jest ściana. Szczegółowe informacje dotyczące jej odporności oraz technik czyszczenia znajdują się na technicznej karcie produktu. W większości przypadków jednak sprawdza się przemywanie fragmentów ściany miękką ściereczką lub gąbką nasączoną detergentem, za który może posłużyć np. zwykły płyn do mycia naczyń. Należy pamiętać, że zabrudzone miejsce trzeba czyścić bardzo delikatnie, używając do tego miękkiej strony gąbki. Po zakończeniu czynności, pozostałość po płynie wystarczy przemyć czystą wodą, a następnie osuszyć ścianę za pomocą ręcznika papierowego. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  18