Pakowanie próżniowe ubrań i innych tekstyliów, takich jak pościel, koce, a nawet pluszowe zabawki to dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu. Ważne, by wybrać takie rzeczy, które rzeczywiście „skurczą” się po odessaniu powietrza oraz te, które wyjmujemy raz lub dwa razy do roku.

Spis treści

  Pakowanie próżniowe ubrań przydaje się szczególnie w małych mieszkaniach, ale nie tylko. Wiele rzeczy można zapakować w ten sposób np. przy przeprowadzce.

  Z czego składa się worek próżniowy? Jakie ma rodzaje?

  Pakowanie próżniowe ubrań czy innych rzeczy, które mogą zajmować sporo miejsca w szafie, wymaga zakupów, ponieważ potrzebne są specjalne worki do pakowania próżniowego. Mają różne wielkości, więc można dopasować je do rozmiarów szafy czy pawlacza oraz posiadanych rzeczy.

  Większość pojemników ma z jednej strony okrągły zawór, przez który odsysa się powietrze za pomocą rury odkurzacza. Inne są wyposażone w specjalną pompkę do odsysania powietrza. Pompowanie wymaga jednak nieco więcej wysiłku niż przyłożenie do zaworka końcówki odkurzacza. Standardowo worek jest wyposażony w zawór zwrotny – jak już zassiesz powietrze, to nie ucieknie, nawet jeśli nie od razu zamkniesz pokrywę. W większości worków jest zamek na całej szerokości do wkładania i wyjmowania tekstyliów.

  Całość worka do pakowania próżniowego jest zwykle wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego – folii, poliamidu lub nylonu. Są także pojemniki nieprzezroczyste z niewielkim „okienkiem”, przez które można zobaczyć, co jest w środku. Praktyczniejszym rozwiązaniem są te całkowicie przezroczyste.

  Do zapakowania pościeli powinny wystarczyć worki w rozmiarach 100 × 100 cm. Do mniejszych rzeczy, takich jak ubrania, lepsze będą mniejsze, np. 70 × 70 cm. Są też podłużne worki do płaszczy (np. 130 × 90 cm), których dzięki temu nie trzeba składać przed zapakowaniem.

  Na czym polega pakowanie próżniowe ubrań? Co jest do tego potrzebne?

  Do zapakowania próżniowego ubrań i tkanin potrzebujesz:

  • worków próżniowych,
  • odkurzacza z samą rurą ssącą (bez szczotki),
  • lub dołączonej do worka specjalnej pompki.

  Do jednego worka możesz pakować pojedyncze rzeczy lub po kilka sztuk. Zdecydowanie łatwiej jednak będzie znaleźć potrzebne przedmioty, jeśli każdy otrzyma swój worek. Przez przezroczystą folię można łatwo zobaczyć, co jest w środku.

  Pakowanie próżniowe tekstyliów krok po kroku

  Włóż rzeczy przez szeroki otwór z boku. Ułóż je w worku równomiernie i w miarę możliwości płasko. Postaraj się wypełnić całą powierzchnię pojemnika.

  1. Zamknij suwak. Sprawdź, ściskając worek, czy powietrze nie wydostaje się na zewnątrz.
  2. Otwórz pokrywę okrągłego zaworka i przyłóż do niego końcówkę odkurzacza (lub pompkę). Postaraj się zrobić to jak najbardziej szczelnie, aby powietrze nie uciekało po bokach.
  3. Włącz odkurzacz na minimalną moc. Będzie wolniej zasysał powietrze, ale dzięki temu zyskasz czas, by ewentualnie ścisnąć worek w niektórych, wolniej opadających, miejscach.

  Po zassaniu powietrza, ubrania i inne rzeczy powinny zmniejszyć swoją objętość o ¼ lub nawet ¾ (w zależności od rodzaju tkaniny).

  Co można zapakować próżniowo?

  Najwięcej miejsca oszczędzisz, jeśli próżniowo zapakujesz zapasową pościel, poduszki oraz syntetyczne koce. Grube, wełniane koce także spakujesz bez problemu, z nich jednak nie odessiesz aż tak dużo powietrza. Różnica między pakowaniem próżniowym a tradycyjnym będzie w takim przypadku niewielka.

  Zobacz także: Pościel satynowa – czy trzeba ją prasować?

  Drugą dużą grupę rzeczy, które można schować do worka i zassać, stanowią ubrania. Chodzi oczywiście o rzeczy, których przez dłuższy czas nie będziesz potrzebować, czyli np. zimowe, jesienne płaszcze, pikowane kurtki, a nawet czapki i rękawiczki (lepiej wtedy wybrać mały worek) oraz letnie ubrania. Do kurtek i płaszczy można wybrać worki z wieszakami, aby powiesić je w szafie, ale równie dobrze zmieszczą się do zwykłych pojemników.

  Worki próżniowe doskonale sprawdzą się także w przypadku pakowania miękkich, pluszowych zabawek, którymi aktualnie nie bawi się dziecko.

  Zalety pakowania próżniowego odzieży i innych tekstyliów

  Główną zaletą pakowania próżniowego różnego rodzaju tkanin jest fakt, że w workach pozbawionych powietrza wszystko zajmie dużo mniej miejsca. Jest to szczególnie pożądane na niewielkich metrażach, gdzie jest za mało szaf i półek.

  Drugą ważną zaletą tego typu pakowania jest to, że rzeczy są w szczelnych pojemnikach. Nie mają do nich dostępu:

  • zapachy,
  • mole,
  • wilgoć,
  • pleśń,
  • roztocza.

  Wady pakowania próżniowego ubrań

  Wadą pakowania próżniowego jest fakt, że rzeczy wyjęte z worka wyglądają, jak… wyjęte z worka. Często wymagają potem prasowania lub chociaż odświeżenia. Nie będzie to dla ciebie problemem, jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem żelazka z generatorem pary lub żelazka stojącego. Dzięki działaniu pary nie trzeba rozkładać prasowanych rzeczy na desce do prasowania. Można je wygładzić nawet na wieszaku w pionie.

  Przy pakowaniu próżniowym należy uważać, by nie przedziurawić worka – nieszczelny przestanie spełniać swoją funkcję. Niebezpieczne mogą okazać się wszelkie klamry do ubrań, a nawet zamki błyskawiczne. Lepiej składać rzeczy tak, by wszelkie tego typu elementy były w środku ubrania.

  Jeśli co jakiś czas potrzebujesz rzeczy spakowanych próżniowo, ich wyjmowanie, ponowne wkładanie i zasysanie jest bardziej pracochłonne niż odkładanie ich po prostu na półkę. Dlatego warto dobrze przemyśleć, które rzeczy wylądują w specjalnym pojemniku.

  Co jeszcze pakuje się próżniowo?

  Metoda próżniowa sprawdza się także przy pakowaniu żywności. Dzięki temu, że do powierzchni jedzenia nie ma dostępu powietrze (i wszystko, co może w nim „fruwać”), produkty dłużej zachowują świeżość. Aby stosować ten sposób, należy zaopatrzyć się w specjalną pakowarkę próżniową.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1