Brzydkie, lepkie plamy z żywicy mogą skutecznie zepsuć wycieczkę do lasu czy radość z ubierania choinki. Jak usunąć żywicę ze spodni? Czym wywabić plamy na delikatnych ubraniach? Uważaj na niektóre polecane w internecie metody, gdyż mogą uszkodzić delikatne tkaniny lub utrwalić plamy.

Spis treści

  Czy wiesz, jak usunąć żywicę z ubrania? Zwykłe pranie nie wystarczy, bo takie plamy nie rozpuszczają się pod wpływem wody. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby usuwania żywicy z ubrania. Konieczne może być użycie substancji opartych na oleju lub alkoholu oraz włożenie ubrań do… zamrażarki.

   

  Jak pozbyć się żywicy z ubrania? Prasowanie

  Najbardziej znanym sposobem na pozbycie się plam z żywicy jest wykorzystanie żelazka. Na wierzch i pod spód plamy należy podłożyć bawełniane ściereczki i wyprasować ubranie, stosując najwyższą temperaturę możliwą dla danego materiału (informacji na ten temat należy szukać na metce). Zamiast ściereczek można wykorzystać papier do pieczenia. W wyniku takiego zabiegu większość żywicy zostanie przeniesiona na ściereczki lub papier, jednak jej część może wniknąć w głąb tkaniny, szczególnie jeśli jest to bawełna lub poliester, i utrwalić plamy. Podobnie dzieje się w przypadku prasowania plam z wosku na ubraniach.

   

  Jakie żelazko wybrać?

  Jeśli obawiasz się, że żywica przyklei się do żelazka, upewnij się, iż twój sprzęt jest wyposażony w samoczyszczącą stopę Durilium Airglide Autoclean. Do jej gładkiej powierzchni nie przylegają żadne zabrudzenia i nie trzeba się martwić o czyszczenie urządzenia. Udogodnienie w postaci stopy Durilium Airglide posiada żelazko Easygliss FV3970 marki Tefal. Jej nowoczesna powłoka powoduje, że żelazko lekko ślizga się po tkaninie, dzięki czemu jego prowadzenie jest wyjątkowo łatwe i komfortowe. Urządzenie pracuje bardzo wydajnie również dzięki maksymalnej dystrybucji pary, wytwarzając ją w ilości 35 g/min oraz zapewniając jej silny wyrzut (w ilości 150 g/min). Żelazko zostało wyposażone też w precyzyjną końcówkę oraz funkcję Anti-Drop, dzięki czemu prasowanie jest dokładniejsze i wygodniejsze, bez ryzyka poplamienia tkaniny w trakcie jego pracy. 

  W przeróżnych pracach domowych bardzo przydatny może okazać się również generator pary Pro Express Ultimate GV9610 marki Tefal. Jest to nowoczesne urządzenie wyposażone w zbiornik, który podgrzewa wodę, a następnie zamienia ją w parę wodną. Za pośrednictwem specjalnego przewodu para transportowana jest do żelazka. Z pomocą urządzenia można szybko i łatwo wygładzić nawet najbardziej pogniecione tkaniny. Moc żelazka świetnie sprawdzi się również w przypadku, gdy zajdzie potrzeba usunięcia żywicy z ubrania. Jego stopa, podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, została wyposażona w technologię Durilium Airglide, która ułatwia ślizganie się jej po tkaninie. Dodatkowo sprzęt AGD ma również wyjmowaną szufladkę Calc Collector, gdzie gromadzi się kamień, nie powodując tym samym brudzenia ubrań nieestetycznym osadem podczas prasowania.

   

  Zobacz także inne sposoby na odkamienienie żelazka.

   

  System No-Setting z kolei zapewnia optymalną kombinację temperatury i pary, która jest bezpieczna dla wielu tkanin, nawet tych najbardziej delikatnych. Generator pary to urządzenie, które można wykorzystać zarówno do tradycyjnego prasowania w poziomie, jak i w pionie, co świetnie sprawdza się przy odświeżaniu odzieży, np.: marynarek, długich sukienek, a także firanek, zasłon.

  Szybkie i spektakularne efekty prasowania zapewnia również parownica Access Steam Pocket DT3030. Zapewnia łatwe i wygodne wygładzanie tkanin zarówno w domowym zaciszu, jak i w podróży (ma wygodną składaną głowicę). Urządzenie nagrzewa się w zaledwie 15 sekund i ma moc 1300 W oraz wyrzut pary na poziomie 19 g/min. Dzięki funkcji automatycznego wyłączania korzystanie z parownicy jest bardzo bezpieczne. Urządzenie umożliwia szybkie odświeżanie parą tkanin bez konieczności rozkładania deski do prasowania. Odzież wystarczy zawiesić na wieszaku bądź krześle. 

   

  Dowiedz się więcej o odświeżaniu ubrań parownicą.

   

  Jak usunąć żywicę z ubrania? Zdrapywanie

  Jeśli żywica nie zdążyła jeszcze zastygnąć, jak najszybciej włóż ubranie do zamrażarki lub przyłóż do plamy kostki lodu, które wcześniej włożysz do szczelnego woreczka. Po kilkunastu minutach, kiedy żywica będzie całkowicie zamarznięta, delikatnie zdrap plamę. Możesz to zrobić paznokciem lub tępym plastikowym nożykiem, uważając, by nie zniszczyć tkaniny. Jeśli żywica zdążyła już zastygnąć, spróbuj ją ostrożnie zdrapać bez wkładania do zamrażarki. Na koniec przyłóż kilka razy do zabrudzonej powierzchni kawałek taśmy klejącej, aby pozbyć się mniejszych fragmentów żywicy. Pamiętaj, aby w czasie usuwania żywicy z ubrań nie dotykać innych powierzchni, ponieważ ta lepka substancja potrafi się przykleić absolutnie do wszystkiego!

  Po zdrapaniu ślad po żywicy może jeszcze pozostać we wnętrzu tkaniny. Wtedy musisz sięgnąć po inne sposoby. Główna zasada czyszczenia żywicy z ubrań brzmi: do usunięcia plam najpierw wykorzystaj olej, a potem alkohol, który powinien zlikwidować ślad po tłuszczu.

   

  Czym usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

  Poniżej znajdziesz sposoby na plamy z żywicy z wykorzystaniem właściwości chemicznych substancji dostępnych w każdym domu. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wybrany środek nie odbarwi lub w inny sposób nie uszkodzi tkaniny – najlepiej na próbę nałożyć niewielką ilość produktu na niewidoczne miejsce na ubraniu. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku delikatnych tkanin.

  Usuwanie żywicy zacznij od pierwszego z poniższych sposobów, a jeśli nie będzie skuteczny lub pozostawi po sobie resztki, przejdź do kolejnych.

  W miejscu plamy zawsze podkładaj pod tkaninę papierowy ręcznik lub białą bawełnianą ściereczkę, aby plama nie rozprzestrzeniła się po ubraniu.

  Z rozpuszczeniem żywicy może poradzić sobie olejek herbaciany, który jest bezpieczny dla tkanin. Nakładaj go za pomocą wacika lub patyczka kosmetycznego. Staraj się pokryć tylko powierzchnię plamy, a nie tkaninę wokół, aby zminimalizować tłuste zabrudzenia, które może być później trudno usunąć.

  Plamę po żywicy i pozostałości po olejku na delikatnej tkaninie wywabi ocet połączony z wodą w proporcjach 1:3. Przemywaj materiał wacikiem zwilżonym w roztworze.

  W taki sam sposób stosuj spirytus salicylowy lub aceton (np. acetonowy zmywacz do paznokci). Za pomocą tej metody również usuniesz resztki olejku herbacianego. Uwaga! Acetonu nie stosuj do czyszczenia tkanin syntetycznych, bo może je po prostu… rozpuścić.

  Aby zmyć ślady żywicy, delikatnie przemywaj plamę gazikiem zwilżonym terpentyną (rozcieńcz ją alkoholem w proporcji 1:3). Uważaj, aby nie zalać tkaniny, bo zrobią się zacieki. Pozostaw płyn na ubraniu przez 30 minut.

  Kolejnym sposobem na zmycie żywicy z ubrania jest pasta z proszku do prania i wody, wymieszanych w równych proporcjach. Nałóż pastę na plamę – możesz do tego wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów – i odczekaj ok. 30 minut. Wypłucz tkaninę i sprawdź, czy zostały na niej jeszcze resztki żywicy.

  Bardziej ryzykownym sposobem na usuwanie żywicy z ubrania jest wykorzystanie denaturatu rozcieńczonego wodą. Istnieje jednak ryzyko odbarwienia tkaniny, szczególnie np. dżinsowych spodni.

  Po wypróbowaniu któregokolwiek z powyższych sposobów na plamy z żywicy wypierz ubranie zgodnie z zaleceniami na metce i wysusz je (nie korzystaj z suszarki bębnowej, bo zbyt wysoka temperatura może utrwalić plamę!). Jeśli żywica nadal jest widoczna na ubraniu, możesz przejść do testowania kolejnej metody. Na koniec znów upierz ubranie, najlepiej ręcznie przy użyciu szarego mydła, szczególnie jeśli na tkaninie pozostały resztki olejku. Wtedy możesz już je wysuszyć w suszarce bębnowej, jeśli materiał na to pozwala.

   

  Lepka skóra po czyszczeniu ubrań z żywicy

  Po wyczyszczeniu ubrań z żywicy na dłoniach mogą pozostać lepiące się resztki. Aby je doczyścić, wykorzystaj zwykły olej do smażenia. Niektórzy używają np. oleju kokosowego czy masła orzechowego, ale tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki rodzaj oleju wybierzesz. Nałóż niewielką ilość na dłoń, przez chwilę energicznie szoruj, a na koniec umyj ręce zwykłym mydłem. Tak samo postępuj ze wszystkimi innymi zabrudzeniami na skórze.

  Jeśli po zmaganiach z plamami pozostały klejące ślady żywicy na włosach, z pomocą również przychodzi olej. Po nałożeniu go na włosy i wmasowaniu odczekaj kilkanaście minut, a następnie wyczesz zmiękczoną żywicę gęstym grzebieniem. Po usunięciu grudek umyj włosy zwykłym szamponem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  13