Tapicerowane meble oraz tekstylne dodatki, takie jak dywany i zasłony to niezwykle popularne elementy wyposażenia. Trudno więc znaleźć kogoś, kto nie ma ich w swoim domu. Choć nadają wnętrzu przytulności i charakteru, to bywają również źródłem utrapień dla swoich właścicieli. Wszystko przez to, że nie tylko łatwo pochłaniają brud i kurz, ale również wszelkie zapachy. Dlatego też warto je odświeżać, dzięki czemu pozbędziesz się zanieczyszczeń i bakterii.

Spis treści

  Ze świeżością do pary

  Bez względu na to, czy chcesz oczyścić kanapę, krzesło, czy też dywan, uniwersalnym sposobem jest para. Możesz do tego wykorzystać parownicę lub generator pary. Wysoka temperatura i odpowiednie ciśnienie, pod którym para jest emitowana (najlepiej około 5 Bar) sprawia, że tkaniny są nie tylko odświeżone, ale również zdezynfekowane. Dodatkowo sama czynność jest niezwykle prosta, wystarczy równomiernie przesuwać końcówkę z parą fragment po fragmencie. W przypadku zasłon ważne jest, aby zacząć od najwyższych partii i przesuwać się ku dołowi. Jeśli chcesz, by w mieszkaniu unosił się piękny zapach, możesz dodać do wody odrobinę naturalnego olejku.

  Naturalna skuteczność, czyli domowe sposoby na odświeżanie

  Czyszczenie parą to oczywiście metoda skuteczna, ale nie jedyna. Kilka domowych sposobów powinno rozwiązać problem. Soda oczyszczona – powszechnie stosowana do usuwania plam, mało kto wie jednak, że świetnie odświeża tkaniny. Dodatkowo, jej użycie jest niezwykle proste. Wetrzyj ją równomiernie w kanapę, dywan lub fotel za pomocą szczotki, a następnie pozostaw na około godzinę. Po tym czasie dokładnie odkurz przy użyciu końcówki z włosiem. Możesz stworzyć również roztwór na bazie sody, soku z cytryny i wody, a następnie rozpylić na tkaninach. Podobnie jak w poprzednim przypadku, konieczne będzie odkurzanie.

  Meble ze skóry i ekoskóry

  Tapicerki wykonane ze skóry lub materiałów podobnych wymagają innego podejścia. Aby ich nie uszkodzić, warto skorzystać z profesjonalnych środków przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji tego typu mebli. Jeżeli nie masz ich jednak pod ręką, pomocne okażą się ubite białko jajka lub świeżo wyciśnięty sok z cebuli. Zalecamy otworzenie okna przy wykorzystywaniu drugiej metody. Pamiętaj jednak, że meble z ekoskóry i skóry wymagają zabezpieczenia i nawilżenia, dzięki czemu nie pękają. Po dokładnym wyczyszczeniu możesz użyć olejku lnianego z octem (w proporcji 1:3), oleju rycynowego lub gliceryny. Każdą z tych substancji po prostu wetrzyj dokładnie i delikatnie w tkaninę.

  Meble tapicerowane bywają pomijane podczas sprzątania. Należy jednak pamiętać, że zwykłe odkurzanie nie wystarczy, bowiem materiały często są siedliskiem kurzu i roztoczy. Odświeżenie raz na miesiąc to obowiązek, ale dzięki prostym sposobom, można zrobić to szybko i skutecznie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1