Nie od dziś wiadomo, że obecność zwierzęcia w domu niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Począwszy od budowania odporności członków rodziny (wydzielanie korzystnych przeciwciał), na wspieraniu rozwoju dzieci skończywszy. Bardzo ważne jest jednak, aby zachować odpowiednią higienę czworonoga oraz czystość w domu, dzięki czemu można pozbyć się bakterii i alergenów.

Spis treści

  Organizacja to podstawa

  W zachowaniu porządku w domu, w którym przebywa pupil pomagają proste nawyki i rozwiązania, zapobiegające rozprzestrzenianiu się nieczystości.
  Po pierwsze: legowisko – w szczególności dla psa. Zarówno szczeniak, jak i dorosły osobnik potrzebuje w domu własnej przestrzeni. Tym jest właśnie usytuowany w jednym miejscu kojec lub mata. Czworonóg przyzwyczajony do swojego miejsca, będzie z niego korzystał, a to z kolei sprawia, że mniej jego sierści znajdzie się na kanapie, czy też dywanie. Warto zadbać o to, by materiał z jakiego został wykonany dał się łatwo odkurzyć lub uprać. Rób to najczęściej jak możesz, zwłaszcza w okresie linienia, co zminimalizuje ilość unoszącego się kurzu i alergenów.

  Po drugie: jedzenie. Miski dla pupili powinny również mieć swoje stałe miejsce, które do zostanie odpowiednio przygotowane. Najlepiej gdyby podłoże dało się łatwo zmyć i odkurzyć (terakota, kafelki, etc.) Zwierzę nie tylko zostawi tam swoją sierść, ale również resztki pokarmu, które często przywierają do podłogi. Częste odkurzanie pomoże rozwiązać problem, ale warto również przestrzeń pod miskami zabezpieczyć odpowiednią podkładką – łatwą w czyszczeniu.

  Po trzecie: zabawki. Ogranicz liczbę zabawek swojego zwierzaka i staraj się wybierać te specjalnie dostosowane. Maskotki są siedliskiem kurzu i roztoczy, które są szkodliwe nie tylko dla czworonoga, ale również członków rodziny. Jeśli jednak ich pozostawienie jest konieczne – często pierz je w wysokiej temperaturze.

  Sprzątanie na bieżąco

  Każdy, kto posiada pupila w domu wie, jak trudne bywa utrzymanie bieżącego porządku, zwłaszcza w okresie linienia. Warto jednak to robić, gdyż nagromadzoną sierść i kurz, którego częścią składową jest zwierzęcy podszerstek, znacznie trudniej jest usunąć. Podstawą jest oczywiście odkurzanie. Staraj się to robić codziennie, ale jeśli jest to niemożliwe, zadbaj o to, by odkurzacz miał silnik o dużej mocy. Wówczas – nawet krótka sierść – będzie usunięta znacznie szybciej.

  Pamiętaj, że gromadzi się ona nie tylko na dywanie, ale także w kątach i pod nogami mebli. Niedokładne sprzątnięcie tych miejsc wiąże się z rozwojem roztoczy.
  Zwróć uwagę, aby szczotka do odkurzania posiadała dodatkowe włosie, co umożliwi znacznie bardziej skuteczne odkurzenie sierści. Pozostałości możesz zebrać zwilżoną rękawiczką gumową.

  Zdarza się, że podczas odkurzania pomijane są meble, a to na nich w drugiej kolejności gromadzi się włosie i nieczystości związane ze zwierzakami. Kanapy, fotele i inne tapicerowane elementy wyposażenia odkurz specjalnie przystosowaną do tego końcówką, która często dołączona jest do zestawu lub którą możesz z łatwością dokupić.
  Nie inaczej wygląda sytuacja z zasłonami.

  Posprzątane i co dalej?

  Dla pełniej czystości w domu, który zamieszkuje czworonożny przyjaciel, należy zadbać również o sam odkurzacz. Warto rozważyć zakup bezworkowego, z którego w prosty sposób, po każdym sprzątaniu, pozbędziesz się zebranej sierści i nieczystości. Ich pozostawienie w odkurzaczu na dłuższy czas sprzyja namnażaniu się kurzu i roztoczy. Pupil w domu to ogromna radość, ale by móc cieszyć się w pełni jego obecnością, warto wdrożyć w życie tych kilka prostych trików, które wpływają na zdrowie i komfort wszystkich domowników.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?