Nic tak nie dopełnia wystroju wnętrza, jak odpowiednio dobrany dywan. A żeby nacieszyć się nim jak najdłużej, warto o niego dbać i regularnie czyścić. Zwłaszcza jeśli znajduje się w centrum życia rodzinnego. Dlatego mamy kilka prostych porad i trików, dzięki którym Twój dywan zachowa swój oryginalny wygląd i świeżość.

Spis treści

  Pierwszą i podstawową zasadą dbania o dywan jest regularne odkurzanie i pozbywanie się plam jak tylko się pojawią. To, jak często powinniśmy go odkurzać zależy oczywiście od wielu czynników – czy mamy dzieci, zwierzęta albo w jakim pomieszczeniu się znajduje. Niezależnie jednak od tego, kurz osiada na dywanie cały czas, a chodząc po nim ciągle go wciskamy w głębsze warstwy dywanu. Dlatego powinniśmy odkurzać dywan przynajmniej dwa razy w tygodniu, najlepiej robiąc to w różnych kierunkach, żeby dokładnie wydobyć drobinki kurzu i brudu. Odkurzacze też są często wyposażone w odpowiednie szczotki, które ułatwiają zadanie.

  Dywanom z dłuższym włosiem trzeba poświęcić trochę więcej czasu i uwagi. Do tego przydaje się, gdy odkurzacz ma mniejszą szczotkę, która czyści mniejsze powierzchnie, ale z większą mocą. Wtedy będziemy mieli pewność, że wydobędziemy zabrudzenia z długich włókien dywanu. Dywany z dłuższym włosiem warto też częściej trzepać, niż te z krótkim.

  Gdy już uporamy się z odkurzaniem, warto dywan odświeżyć. Do tego przydaje się niezastąpiona w każdym gospodarstwie domowym soda oczyszczona. Świetnie wyciąga nieprzyjemne zapachy, a przy okazji zabija roztocza i bakterie. Wystarczy ją wysypać na dywan, dla lepszej skuteczności wetrzeć szczotką z delikatnym włosiem i zostawić na kilka godzin. Im dłużej, tym lepiej! Po wszystkim wystarczy dywan ponownie odkurzyć. Soda jest świetna również przy bardziej zaniedbanych dywanach. Wtedy po wtarciu jej we włókna wystarczy dywan zrosić gorącą wodą, zostawić na kilkanaście godzin i ponownie odkurzyć. W czasie, gdy soda wykonuje swoją magię, nie wolno chodzić po dywanie!

  Do odświeżania dywanu „na mokro”, poza przeznaczonymi do tego detergentami, świetnie nadaje się ocet. Wystarczy rozrobić go z wodą w proporcjach 1:2 (szklanka octu na dwie szklanki wody), dodać dwie łyżki soli i wetrzeć miksturę w dywan delikatną gąbką. Wcześniej warto ją porządnie wycisnąć, żeby dywanu nie przemoczyć. Można też zrosić dywan z pomocą rozpylacza. Roztwór octu i wody świetnie nadaje się też do usuwania bardziej uporczywych plam. Po wyschnięciu odkurzamy dywan i podziwiamy efekty!

  Zarówno soda jak i ocet świetnie radzą sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń. Roztwór octu i soli świetnie nadaje się do usuwania plam z farby czy soków. Dla zwiększenia skuteczności można dodać proszku do prania, wtedy już żadne zabrudzenia nam nie straszne. Z kolei plamy z wina można się pozbyć z pomocą sody oczyszczonej. Najpierw oblane miejsce delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym – trzeba uważać, żeby plamy nie wcierać – a potem posypać sodą i zostawić. Oczywiście im dłużej, tym lepiej, soda wtedy skuteczniej wyciągnie zabrudzenia z dywanu. Na koniec odkurzamy i gotowe!

  Jak widać plama na dywanie to nie koniec świata – istnieje dużo prostych, domowych sposobów na czyszczenie wszelkich zabrudzeń. A żeby jak najdłużej pozostał świeży – regularne odkurzanie to podstawa.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?