Sprzątanie, jakie jest, każdy widzi. Obowiązek, który można przełożyć ale nie da się uniknąć. Jedni przy sprzątaniu się relaksują, inni uważają za stratę czasu, którą najlepiej zleciliby komuś innemu. Ale i jedni i drudzy z całą pewnością skorzystają z kilku porad na to, jak sprawić by sprzątanie poszło jeszcze sprawniej.

Spis treści

  Jak się zorganizować?

  Tak w życiu, jak przy pracy, odpowiednia organizacja to podstawa sukcesu. Niezależnie od tego, czy lubimy sprzątać czy też nie, warto się do tego zadania przygotować. Najbardziej oczywistą poradą jest „multitasking” czyli wykonywanie kilku zdań jednocześnie. Przed rozpoczęciem pracy zastanawiamy się co mamy to zrobienia, a następnie zaczynamy od tych, które mogą toczyć się obok nas bez poświęcania im całej uwagi może być to np. wstawienie prania, albo rozpoczęcie gotowania obiadu. Następnie przechodzimy do bardziej zajmujących zadań. Kiedy skończymy – pranie będzie gotowe, a obiad prawie gotowy.

  Następne co warto przygotować, to dostęp do sprzętów i środków czyszczących. Mając piętrowy dom lub mieszkanie warto zadbać o to, by sprzęt do czyszczenia był na każdym piętrze. W ten sposób nie będziemy tracić sił i czasu na bieganie po schodach. By zapewnić sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania detergentów można skorzystać z wieszaków na buty, które łatwo zamontować na drzwiach szafki. Dzięki temu łatwo utrzymamy porządek i zaoszczędzimy kolejne minuty nie przeszukując nerwowo półek w poszukiwaniu odpowiedniego specyfiku.

  Chemia to nie wszystko

  Ci, którzy wolą nie nadużywać środków czystości też mogą być spokojni. Jest kilka naturalnych sposobów, by ułatwić sobie czyszczenie mieszkania. Kluczowe są cytryna, ocet i soda oczyszczona.

  Cytrynę wykorzystać można właściwie w całości. Płatki higieniczne nasączone cytrusowym sokiem i włożone do lodówki zlikwidują przykre zapachy. Skórką wyciśniętego owocu możemy z kolei przetrzeć plamy na blacie kuchenki gazowej lub elektrycznej. Następnie wilgotną szmatką usuwamy resztę zabrudzeń. Kwaśna para z wodna idealnie nadaje się też do czyszczenia piekarnika. Wystarczy włożyć pojemnik wypełniony wodą i kilkoma przekrojonymi cytrynami i włączyć grzanie na kilka minut.

  Sprzymierzeńcem w czyszczeniu może być też mocny ocet winny. Szmatka nasączona octem pozwoli na odkażenie kuchennych półek. Ocet to bardzo dobry odkamieniacz. Chcesz oczyścić armaturę z resztek kamienia? Nic prostszego. Słuchawkę od prysznica zamocz na kilka godzin w occie, a następnie umyj wodą. Kamień powinien ustąpić bez trudu. Podobnie z kranem w zlewie. Przymocuj waciki zamoczone w occie za pomocą gumki recepturki na minimum 3 godziny, a następnie umyj sprzęt. Po kamieniu nie będzie ani śladu!

  Skoro mamy już ocet to łącząc go z sodą oczyszczoną otrzymujemy środek do udrożniania rur. Wsypujemy pół szklanki sody do odpływu, a następnie zalewamy szklanką octu. Po kilku minutach intensywnego pienienia całość spłukujemy wrzątkiem. Soda nadaje się też do odświeżania dywanów lub tapicerek. Obficie obsypujemy meble sodą i zostawiamy tak na minimum godzinę. Następnie całą sodę odkurzamy. I tym sposobem nasze meble i dywany są świeże, a my nie wydaliśmy kroci na środki czystości.

  Warto zaufać technologii

  Jeśli jednak mamy do dyspozycji sprzęt, to czemu z niego nie skorzystać? Szczególnie, że jest też kilka trików, dzięki którym nasze sprzęty będą jeszcze bardziej przydatne. Zgubiłaś jakiś drobiazg, który wtoczył się pod szafę? Nawlecz pończochę na rurę odkurzacza i przymocuj gumką. Wtedy dotrzesz do niedostępnych miejsc, a zgubiony przedmiot zatrzyma się na materiale. Oczywiście nie musisz się tym martwić jeśli korzystasz z odkurzacza bezworkowego. Wtedy wystarczy wyjąć zgubę z przezroczystego pojemnika.

  Warto też dostosować rozmiar odkurzacza do mieszkania. Na mniejszych przestrzeniach idealnie sprawdzą się poręczne odkurzacze bezworkowe typu „stick”. Jak można się domyślać zajmują niewiele więcej miejsca niż zwykła szczotka, a pozwalają na wygodne przeprowadzenie codziennych porządków. Klasyczne odkurzacze z kolei lepiej sprawdzą się, gdy mamy do posprzątania większą przestrzeń lub planujemy gruntowniejsze porządki. I w ten sposób nie tylko ułatwiamy sobie sprzątanie, ale też znacznie je przyspieszamy!

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5