Odkurzacz pionowy to doskonały wybór do małych mieszkań i dla osób starszych. Jego największą wadą jest jednak dość wysoka cena, która może zniechęcać potencjalnych nabywców. Jakie z kolei zalety ma odkurzacz pionowy?

Spis treści

  Odkurzacz pionowy ma wiele zalet. Ułatwia sprzątanie, nie wymaga schylania się, a ze względu na rozmiar nadaje się do małych mieszkań. Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

  Czym jest odkurzacz pionowy?

  Sprzątanie domu nie należy do ulubionych czynności większości z nas. Producenci sprzętów AGD prześcigają się w pomysłach, jak ułatwić to zadanie. Jednym z odkryć jest odkurzacz pionowy, który zapewnia użytkownikowi dużą wygodę i sprawność działania. To kompaktowe urządzenie wyróżnia szereg cech ułatwiających wykonywanie porządków. Odkurzacze pionowe są lekkie, a ze względu na swój rozmiar łatwe w przechowywaniu. Od tradycyjnych odkurzaczy odróżnia je brak elastycznej rury, którą zastępuje sztywny element. Kolejną różnicą jest węższa szczotka i inny kształt urządzenia. Mniejszy rozmiar odkurzacza pozwala na przechowywanie go w dowolnym miejscu – nawet za drzwiami. W porównaniu do tradycyjnego odkurzacza ten pionowy nie wymaga schylania się w trakcie użytkowania. Co więcej, nie posiada tradycyjnego worka na zanieczyszczenia. Odkurzacz pionowy bezworkowy jest wyposażony w pojemnik, który pochłania kurz i inne nieczystości. Zapełniony zbiornik należy regularnie czyścić i od czasu do czasu umyć. Odkurzacz bezworkowy, zwany również cyklonowym, pracuje pod wpływem ruchu powietrza, który tworzy siłę odśrodkową. Ruch wirowy sprawia, że pochłaniane zanieczyszczenia zbierają się w pojemniku, a ponadto są oczyszczane dzięki filtrom. Odkurzacze z filtrami HEPA są szczególnie polecane alergikom i astmatykom – dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze będzie wolne od zanieczyszczeń. Odkurzacz bez worka może być zamontowany w urządzeniu bezprzewodowym i przewodowym. Zaletą takich urządzeń jest brak konieczności kupowania worków, które w przypadku nowoczesnych modeli kosztują niemało.

  Bezprzewodowy odkurzacz pionowy

  Jedną z najważniejszych zalet tych urządzeń jest wygodna praca bez plączącego się kabla. Odkurzacz pionowy bezprzewodowy zazwyczaj posiada dodatkowy moduł ręczny, który umożliwia czyszczenie sof, łóżek, ale też trudno dostępnych miejsc. Kluczową zaletą bezprzewodowego odkurzacza pionowego jest to, że czerpie energię z akumulatora lub baterii, dzięki czemu sprzątanie jest znacznie łatwiejsze ze względu na brak zacinającego się lub splątanego kabla. Bezprzewodowość zapewnia użytkownikowi mobilność, dzięki czemu odkurzacz zabierzemy w miejsca, w których nie występują gniazdka np. do samochodu.

  Odkurzacz pionowy z kablem

  Pionowe odkurzacze bezprzewodowe mają liczne zalety, ale istnieje wada, która sprawia, że lepszym wyborem są urządzenia z kablem. Mowa o dosyć krótkim czasie pracy odkurzacza i jego czasochłonnym ładowaniu. Okazuje się, że urządzenie pracuje średnio 30 minut, a musi być ładowane 6 razy dłużej. Z tego względu odkurzacz bezprzewodowy jest wskazany głównie do małych mieszkań lub jako produkt uzupełniający. W przypadku odkurzacza pionowego z kablem czas pracy jest oczywiście nieograniczony. Wybierając zatem odpowiedni odkurzacz, należy wziąć pod uwagę cel zakupu takiego urządzenia i powierzchnię mieszkania, jaką dysponujemy.

  Zobacz także: Zniszczony kabel elektryczny - co z nim zrobić?

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – który wybrać?

  Coraz większe wymagania inwestorów wpływają na rozwój technologii i tworzenie urządzeń, które mają w sobie wiele interesujących cech. Odkurzacz pionowy jest mniejszy gabarytowo i mieści się w każdym miejscu. Ponadto zazwyczaj nie zawiera kabla, więc jest wygodniejszy w obsłudze. Mimo wszystko należy mieć na uwadze fakt, iż czas pracy bezprzewodowego odkurzacza jest znacznie krótszy, niż tego z kablem. Co wybrać – odkurzacz pionowy czy tradycyjny? Do małych mieszkań i domów korzystnym rozwiązaniem będzie pierwszy rodzaj odkurzacza. Model pionowy jest świetny dla osób starszych i mających problemy z kręgosłupem. W porównaniu do odkurzaczy tradycyjnych te pionowe dobrze sprawdzają się tam, gdzie nie ma zbyt dużej powierzchni do przechowywania. Urządzenia różni również cena, która w przypadku tradycyjnych odkurzaczy jest znacznie niższa. Z tego względu na odkurzacze pionowe wciąż decyduje się mniejsza liczba osób.

  Zalety i wady odkurzacza pionowego

  Wielu przyszłych nabywców zastanawia się, czy warto kupić odkurzacz pionowy. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze nie tylko ze względu na wygodę. Dzięki pionowej konstrukcji w szybki sposób posprzątamy nasze mieszkanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Poza tym pionowy odkurzacz daje możliwość komfortowego poruszania się po mieszkaniu bez niewygodnego kabla. Niektóre z modeli posiadają także dodatkową opcję mycia, dzięki czemu urządzenie jest jeszcze bardziej funkcjonalne. Dużą zaletą tych produktów jest brak worków na zanieczyszczenia. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane alergikom oraz osobom, których czynność wymiany torebki z zanieczyszczeniami najzwyczajniej w świecie brzydzi. Odkurzacze pionowe różnią się od tradycyjnych m.in. budową. Węższa szczotka daje możliwość dotarcia w trudno dostępne miejsca, ale może nie być w stanie zebrać wszystkich nieczystości. Poza tym odkurzacze pionowe są droższe, a moc urządzenia niewystarczająco satysfakcjonująca. Jaki odkurzacz pionowy kupić? W przypadku urządzenia bezprzewodowego należy kierować się czasem pracy urządzenia oraz długością jego ładowania. Warto zwrócić uwagę na to, czy odkurzacz jest przeznaczony do wszystkich typów podłóg. Najlepsze odkurzacze pionowe to takie, które spełniają swoje najważniejsze zadanie, czyli skuteczne czyszczenie zarówno dywanów, jak i parkietów bez konieczności zmiany szczotek.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6