Generator pary to urządzenie, które działa na zasadzie wyrzucania pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Tego typu sprzęt jest bardzo skuteczny i pozwala na wyprasowanie nawet wyjątkowo mocnych zagnieceń. Jaki generator pary warto kupić?

Spis treści

  Generator pary nie stanowią nowości na rynku sprzętu gospodarstwa domowego. Mimo że dostępne są już od jakiegoś czasu, wciąż bardziej popularne wydają się zwykłe żelazka parowe. Warto jednak pamiętać, że żelazko z wbudowanym generatorem pary ma wiele istotnych zalet. Jego podstawowym atutem jest możliwość wyprasowania zarówno delikatnych, jak i grubych tkanin w o połowę krótszym czasie.

  Co to jest generator pary?

  Żelazko-generator pary działa podobnie do zwykłego żelazka parowego. Część urządzenia wykorzystywana bezpośrednio do prasowania wygląda tak samo – jedyną różnicą jest to, że nie ma wbudowanego pojemnika na wodę, dzięki czemu może być trochę lżejsze. Zamiast tego żelazko z generatorem połączone jest przewodem z zewnętrzną stacją parową.

  Jak działa żelazko z generatorem pary? Jego kluczowym elementem jest wspomniana stacja parowa, czyli oddzielny zbiornik, do którego wlewana jest woda. Stopa żelazka nagrzewa się, a wytwarzana w generatorze para wydostaje się z urządzenia pod dużym ciśnieniem. Sama wytwornica pary jest niezwykle pojemna – w zależności od modelu zbiornik może pomieścić nawet do prawie 2 l wody. Taka ilość wystarczy nawet na długie prasowanie, bez konieczności uzupełniania płynu w trakcie pracy.

  Co ważne, działanie generatora pary opiera się głównie nie na wysokiej temperaturze stopy urządzenia, a na wytwarzanej parze. Dzięki temu możliwe jest łatwe i szybkie prasowanie w pionie, a także wygładzanie nawet wielu warstw tkanin jednocześnie.

  Widać więc wyraźnie, że tego typu sprzęt w znaczący sposób może usprawnić proces prasowania. Jaki generator pary jest jednak najlepszy? Pod tym względem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

  Czym wyróżnia się dobry generator pary?

  Wiele osób zastanawia się, jaki generator pary wybrać, by w pełni wykorzystać jego walory. Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu do prasowania, istotna jest moc urządzenia – im wyższa, tym żelazko szybciej się nagrzewa. W przypadku tego typu modeli najważniejsze jest jednak samo wytwarzanie pary – zarówno stałe, jak i dodatkowe. Zasada jest prosta – im więcej pary, tym urządzenie jest bardziej wydajne i skuteczne. Nowoczesne generatory pary oferują stały wyrzut pary na poziomie do 180 g na minutę, natomiast dodatkowy – aż 650 g na minutę. Mimo to nawet mniejszy wyrzut pary może okazać się skuteczny w przypadku domowego prasowania.

  Najlepszy generator pary to również taki, który działa pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku konieczności prasowania kilku warstw materiału jednocześnie (np. pościeli czy złożonych ręczników). Dzięki dużemu ciśnieniu para lepiej wnika w głąb tkanin i pozwala na szybkie rozprasowanie nawet uciążliwych zagnieceń. Para relaksuje włókna i sprawia, że łatwo znikają z nich załamania i zmarszczki.

  Zastanawiając się, jakie żelazko z generatorem pary kupić, trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj stopy urządzenia. Pod tym względem ciekawa wydaje się technologia Durilium Airglide Autoclean, dzięki której sprzętu nie trzeba czyścić. Oprócz tego dostępne są bardziej tradycyjne materiały, jak np. stopa ceramiczna czy teflonowa.

  Dobre żelazko z generatorem pary powinno też mieć przydatne funkcje dodatkowe, takie jak np. system oczyszczania z kamienia czy zapobiegania kapaniu. Dzięki systemowi antykamiennemu żywotność sprzętu może znacząco się wydłużyć. Natomiast system zapobiegania kapaniu uchroni prasowane ubrania przed plamami, których często obawiamy się, sięgając po żelazko czy generator.

  Zalety generatora pary

  Generatory pary mają wiele zalet. Podstawowym atutem jest możliwość łatwego i szybkiego prasowania wielu różnorodnych tkanin. Żelazko z generatorem pary sprawdzi się zarówno w przypadku materiałów delikatnych czy śliskich, jak i grubych i sztywnych. Rozprasowanie zagnieceń możliwe jest m.in. w przypadku jedwabiu, bawełny, sztruksu, wełny, lnu, jeansu, tiulu, weluru, poliestru czy tkaniny frotte. Modele premium mają kilka ustawień temperatury i pary, co pozwala idealnie dopasować ustawienie do prasowanej tkaniny.

  Ponadto dobre żelazko z generatorem pary umożliwia prasowanie w pionie. To duże udogodnienie – wystarczy rozwiesić ubranie na wieszaku i w tej pozycji usunąć wszelkie zagniecenia. Ta metoda jest wyjątkowo przydatna zwłaszcza w przypadku garniturów, koszul i innej eleganckiej odzieży. Żelazko z generatorem pary może także posłużyć do prasowania firan i zasłon. Dzięki funkcji pionowego rozprostowywania zagnieceń nie trzeba obawiać się odbarwień, przypalenia czy nadmiernego wyświecenia tkanin – w tej pozycji stopa żelazka z generatorem pary nie dotyka bowiem powierzchni materiału.

  Żelazko-generator pary ułatwia także prasowanie tkanin plisowanych oraz ubrań z falbanami, naszywkami czy cekinami. Ponadto stanowi doskonałe urządzenie do odświeżania odzieży czy zasłon.

  Czy tego typu sprzęt ma jakieś wady? Największym utrudnieniem są gabaryty żelazka z generatorem pary – urządzenie zajmuje więcej miejsca niż klasyczne żelazko parowe. Wyższa jest także jego cena. Warto jednak rozważyć, że koszt urządzenia może być w bardzo krótkim czasie skompensowany, gdyż generator pary daje możliwość znacznego skrócenia czasu, jaki trzeba poświęcić na sesje prasowania. W ostatecznym rozrachunku może się to nawet opłacić.

  Jak wyczyścić żelazko z generatorem pary?

  Nowoczesne żelazka z generatorem pary ze stopą typu Durilium Airglide Autoclean nie wymagają gruntownego czyszczenia zewnętrznego. Spód urządzenia wystarczy od czasu do czasu przecierać wilgotną gąbką. W pozostałych przypadkach czyszczenie stopy żelazka z generatorem pary przebiega w taki sam sposób, jak podczas usuwania brudu ze zwykłego żelazka parowego.

  Jak odkamienić żelazko z generatorem pary?

  Wysokiej jakości żelazko z generatorem pary nie wymaga odkamieniania. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zadbać o stację parową. W tym celu należy przepłukiwać ją wodą zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania produktu – najlepiej robić to raz na dziesięć użyć.

  Nowoczesne generatory pary wyposażone są w funkcję Calc Collector. Specjalna, wyjmowana szufladka antykamienna sprawia, że cząsteczki kamienia zbierane są w tylnej części urządzenia. Zasady dbania o taki generator pary są niezwykle proste. Co jakiś czas wystarczy wyjąć szufladkę i dokładnie ją opłukać – dzięki temu żelazko zachowa doskonałą wydajność i pozostanie w dobrym stanie przez długie lata.

  W przypadku każdego urządzenia bardzo istotne jest wnikliwe zapoznanie się z informacjami od producenta, ponieważ niewłaściwe oczyszczanie może sprawić, że żelazko z generatorem pary ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu.

  Zobacz także: https://domwporzadku.com/article/jak-odkamienic-zelazko-instrukcja-krok-po-kroku

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2