Rdzawe plamy to prawdziwe utrapienie. Najczęściej pojawiają się w łazience i w kuchni, a także na przedmiotach codziennego użytku oraz metalowych elementach w ogrodzie. Wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego należy się ich pozbyć. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, jak usunąć rdzę.

Spis treści

  Rdza powstaje na skutek utleniania się żelaza i jego stopów pod wpływem działania wody. Pokryta rdzą powierzchnia nie tylko staje się brzydka, lecz także mniej wytrzymała. Na szczęście usunięcie takich zabrudzeń nie musi być trudne. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić rdzę, podpowiadamy: można sięgnąć zarówno po sprawdzone preparaty chemiczne, jak i domowe środki.

  Jak usunąć rdzę chemicznymi preparatami?

  Najłatwiejszym sposobem na to, jak wyczyścić rdzę, jest zastosowanie sprawdzonych detergentów przeznaczonych do jej usuwania. Występują one w postaci płynów, proszków, emulsji oraz sprayów. Jednym z najpopularniejszych środków jest WD-40. Doskonale wypiera wodę i pozwala na penetrowanie szczelin. Jego zastosowanie to sprawdzona metoda na to, jak usunąć rdzę z trudno dostępnych miejsc.

  Warto przy tym pamiętać, aby przed użyciem wybranego detergentu uważnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na jego opakowaniu. Znajduje się tam szczegółowa instrukcja, jak należy stosować dany produkt.

  Choć wykorzystanie sklepowych preparatów to skuteczny sposób na to, jak usunąć rdzę ze stali nierdzewnej i innych metalowych przedmiotów, metoda ta ma pewne wady. Przede wszystkim nie jest ekologiczna. Dodatkowo silne środki czyszczące często mają bardzo brzydki zapach. Aby się go pozbyć, po sprzątaniu warto dokładnie przewietrzyć pomieszczenie lub zastosować oczyszczacz powietrza. Dobrze sprawdzi się np. Tefal Intense Pure Air Connect XL. Urządzenie ma 4-poziomowy system filtracji, dlatego doskonale usuwa nie tylko brzydkie zapachy i formaldehyd, lecz także kurz i alergeny. Nadaje się przy tym do stosowania nawet na dużych powierzchniach. W ciągu godziny jest w stanie przefiltrować całe powietrze na obszarze aż 140 m2.

  Jak wyczyścić rdzę z metalowych powierzchni mechanicznym sposobem?

  Szukając sposobu na to, jak zmyć rdzę, czasami warto sięgnąć po mechaniczne metody. Dobrze sprawdzą się np. w przypadku metalowych elementów w ogrodzie, a także starych grzejników.

  Czyszczenie mechaniczne można przeprowadzić samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wiertarki ze ściernicą szczotkową. Alternatywnie, można usunąć warstwę rdzy przy pomocy papieru ściernego lub drucianej szczotki. Taka metoda wymaga jednak użycia siły.

  Mechaniczne sposoby na to, jak wyczyścić metal z rdzy, są bardzo efektywne. Pozbycie się zabrudzonej warstwy pozwala na zabezpieczenie danej powierzchni przed ponownym rdzewieniem. Po czyszczeniu wystarczy przetrzeć dane miejsce wilgotną ściereczką, a następnie nałożyć na nie preparat zabezpieczający, np. nową warstwę lakieru.

  Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie takiej metody w domu może skutkować bałaganem. Podczas ścierania rdzy powstaje drobny pył, który osiada na podłodze i różnych przedmiotach. Na szczęście łatwo go usunąć – wystarczy zastosować nowoczesny odkurzacz, np. Tefal Air Force 360 Flex Ultimate. Bezprzewodowy sprzęt ma bardzo wygodną, ułatwiającą sprzątanie konstrukcję, a dzięki elastycznej rurze świetnie dociera do wszelkich zakamarków. Moc aż 180 air wattów sprawia, że dokładnie usuwa nawet drobny pył, a filtracja na poziomie 99,9% pozwala na doskonałe odizolowanie drobin od otoczenia.

  Jak usunąć rdzę z wanny, umywalki i muszli klozetowej?

  Niektóre powierzchnie nie nadają się do czyszczenia mechanicznego. Nie każdy chce też używać chemicznych preparatów. Warto więc wiedzieć, jak usunąć rdzę domowym sposobem. Tego typu metody dobrze sprawdzą się w przypadku porządków w łazience oraz w kuchni. 

  Zastanawiając się, jak usunąć rdzę z umywalki, wanny lub brodzika, warto sięgnąć po sok z cytryny. Naturalny środek jest skuteczny, a przy tym ma ładny zapach. Wystarczy wycisnąć sok z dwóch cytryn, a następnie zamoczyć w nim ściereczkę i przetrzeć rdzawą plamę. Jeżeli zabrudzenie jest mocne, płyn warto przelać do butelki ze spryskiwaczem i dodać do niego 1/3 szklanki soli gruboziarnistej. Następnie należy wstrząsnąć mieszankę, spryskać nią osad i zostawić na 2–3 godziny. Na koniec trzeba spłukać wszystko samą wodą i wytrzeć powierzchnię do sucha.

  Inną metodą na to, jak usunąć rdzę z wanny lub umywalki, jest zastosowanie octu. Należy mocno zwilżyć nim miękką szmatkę, a następnie położyć ją na plamie na kilka godzin. Po tym czasie trzeba przetrzeć zabrudzenie (jeśli jest wyjątkowo oporne, można do tego wykorzystać szczoteczkę do zębów) i spłukać wodą.

  Sprawdzonym rozwiązaniem jest także zastosowanie sody oczyszczonej. W tym celu należy zmoczyć zabrudzone miejsce, a następnie wysypać na nie cienką warstwę proszku i zostawić tak na 2–3 godziny. Następnie trzeba przetrzeć plamę szczoteczką i spłukać ją wodą.

  Takie wykorzystanie sody to również dobry sposób na to, jak usunąć rdzę z płytek łazienkowych lub kuchennych. W przypadku uciążliwych zabrudzeń można połączyć proszek z octem. Do 1 litra płynu trzeba wsypać 3 łyżeczki sody, a następnie przetrzeć mieszanką plamę przy pomocy gąbki lub szmatki.

  Jak usunąć rdzę z muszli klozetowej? Poza wymienionymi metodami ciekawym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie… Coca-coli. Popularny napój zawiera kwas ortofosforowy, który świetnie rozprawia się z takimi zabrudzeniami. Wystarczy więc wlać Coca-colę do toalety, zostawić na całą noc, a rano spłukać.

  Jak usunąć rdzę ze sztućców po myciu w zmywarce?

  Czasami rdzawe plamy pojawiają się też na sztućcach, zwłaszcza jeśli są one regularnie myte w zmywarce. Jak usunąć rdzę z noża, widelców i łyżek? Jeżeli są one wykonane z żeliwa, wystarczy posypać je solą i odstawić na 15 minut. Potem trzeba je umyć, a na koniec natrzeć odrobiną oliwy.

  Stalowe sztućce można z kolei wyczyścić przy pomocy mieszanki soku z cytryny i soli. Należy nałożyć na nie papkę na mniej więcej 30 minut, a następnie wyszorować ich powierzchnię twardą stroną gąbki i wypłukać w czystej wodzie.

  Jak zlikwidować rdzę ze sztućców aluminiowych? Warto zastosować wodę i ocet w proporcjach 1:1. Mieszankę należy wlać do garnka, zanurzyć w niej zabrudzone przedmioty, a następnie doprowadzić płyn do wrzenia. Potem wystarczy zdjąć naczynie z ognia, a gdy roztwór ostygnie, wyjąć z niego sztućce i wytrzeć je do sucha.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5