Grillowanie to niezwykle lubiana forma rozrywki i relaksu. Aby tego typu przygotowywanie potraw było higieniczne, trzeba odpowiednio zadbać o sprzęt, na którym się je przyrządza. Na szczęście czyszczenie grilla nie należy do skomplikowanych. Warto jednak pamiętać, aby myć go regularnie.

Spis treści

  Przyrządzanie potraw na grillu to świetny sposób na spędzenie letniego wieczoru w gronie przyjaciół i rodziny. Po grillowaniu przychodzi jednak pora na nieco mniej przyjemną czynność, czyli sprzątanie. Wbrew pozorom czyszczenie grilla nie musi być trudne i uciążliwe. Wystarczy znać odpowiednie metody mycia i zastosować sprawdzone preparaty. Zastanawiasz się, jak wyczyścić grill? Otóż możesz sięgnąć zarówno po specjalistyczne środki chemiczne, jak i domowe sposoby.

  Jak wyczyścić grilla? Podstawowe porady

  Kwestia tego, jak czyścić grilla jest stosunkowo prosta. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, dzięki którym cały zabieg pójdzie niezwykle sprawnie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moment, w którym rozpoczyna się czyszczenie grilla. Najlepiej, aby ruszt był jeszcze gorący – usunięcie tłuszczu i resztek jedzenia będzie wówczas o wiele łatwiejsze. Z kolei obudowa urządzenia powinna dobrze ostygnąć.

  Zabierając się za czyszczenie grilla gazowego lub elektrycznego, nie można też zapomnieć o odłączeniu sprzętu od prądu. Następnie należy rozłożyć urządzenie na części i dokładnie umyć każdy element. Bez względu na to, jakiego środka się użyje, przed zabiegiem warto przygotować odpowiednie akcesoria. Przydatna będzie gruba gąbka, szczotka z twardym włosiem oraz miękka szmatka. W przypadku bardzo zaschniętych zabrudzeń warto też zaopatrzyć się w metalowy drapak, który pozwoli na mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń.

  Gdy czyszczenie rusztu i obudowy sprzętu zostanie zakończone, trzeba z kolei pamiętać o bardzo dokładnym wytarciu i osuszeniu poszczególnych elementów grilla. W przeciwnym razie na ich powierzchni nie tylko powstaną brzydkie zacieki, lecz także z czasem pojawi się uciążliwa rdza.

  Po wyczyszczeniu grilla warto też zwrócić uwagę na sposób jego przechowywania. Najlepiej postawić go w suchym miejscu. Dzięki temu bezpiecznie poczeka na kolejne użycie.

  Czym wyczyścić grilla? Specjalistyczne preparaty

  Wiele osób zastanawia się, czym czyścić grilla, by szybko pozbyć się tłuszczu i innych zabrudzeń. W takim przypadku najłatwiejszą metodą jest zastosowanie specjalistycznych detergentów. Ich używanie jest bardzo proste, a przy tym skuteczne. Środki do czyszczenia grilla występują najczęściej w formie sprayu. Wystarczy spryskać nimi zabrudzoną powierzchnię, a następnie pozostawić na tak długo, jak zaleca producent. Dzięki temu detergent dobrze wniknie w brud i dokładnie go rozpuści. W ten sposób można pozbyć się zarówno tłuszczu, jak i spalenizny oraz zaschniętych resztek jedzenia. Zanim przystąpi się do czyszczenia rusztu, warto uważnie zapoznać się z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu konkretnego preparatu. Na etykiecie znajduje się szczegółowa instrukcja dotycząca sposobu jego stosowania.

  Co ważne, przy pomocy specjalistycznych preparatów można przeprowadzić zarówno czyszczenie grilla gazowego, jak i węglowego czy elektrycznego. Warto jednak pamiętać, aby dostosować rodzaj preparatu do konkretnego urządzenia.

  Jeśli jednak nie ma się pod ręką detergentów do czyszczenia grilla, do zabiegu można także wykorzystać zwykły płyn do mycia naczyń. Dobrze poradzi sobie z tłuszczem oraz z lekko zaschniętymi zabrudzeniami.

  Jak wyczyścić ruszt do grilla? Domowe sposoby

  Najbardziej problematycznym elementem grilla jest jego ruszt. To przede wszystkim na nim zbiera się tłuszcz i brud. Chcąc dobrze go oczyścić, nie zawsze trzeba sięgać po chemiczne preparaty. Równie dobrze sprawdzą się domowe środki. Jak wyczyścić ruszt żeliwny grilla? Dobrą metodą jest np. zastosowanie gęstej papki na bazie wody utlenionej i sody oczyszczonej. Wystarczy nałożyć pastę na kratkę grilla, a następnie dokładnie wyszorować ją przy pomocy szczotki.

  Czym jeszcze można wyczyścić ruszt grilla? Alternatywny sposób to namoczenie kratki w wodzie z dodatkiem octu. Powinna ona leżeć w takim roztworze przez mniej więcej 30 minut. Następnie należy pozbyć się z niej zabrudzeń przy pomocy gąbki i gruboziarnistej soli.

  Dość nietypowym sposobem na to, jak wyczyścić ruszt od grilla, jest zastosowanie cebuli. Warzywo należy przekroić na pół, nadziać na widelec, a następnie przecierać nim wciąż gorącą kratkę. Aby zwiększyć skuteczność tej metody, przed samym zabiegiem można spryskać ruszt sokiem z cytryny.

  Czyszczenie rusztu można przeprowadzić też przy użyciu soli oraz sprzętu AGD. Wówczas kratkę od grilla należy umieścić na folii aluminiowej i posypać grubą warstwą soli. Następnie trzeba włożyć ją do mocno rozgrzanego piekarnika i poczekać, aż sól stanie się brązowa. Potem wystarczy wyjąć ruszt, zostawić go do lekkiego ostygnięcia i na koniec przetrzeć przy pomocy wilgotnej ściereczki.

  Parowe czyszczenie grilla gazowego

  Ciekawym sposobem na to, jak czyścić grill gazowy, jest zastosowanie pary wodnej. Należy do tego wykorzystać specjalną myjkę parową. Urządzenie tego typu działa pod wysokim ciśnieniem, dlatego świetnie usuwa brud i tłuszcz, a także bakterie i zarazki. Co ważne, zabieg nie wymaga stosowania żadnych chemicznych detergentów, dlatego jest w pełni ekologiczny. Podczas niego nie trzeba też używać siły – gorąca para wodna sama usuwa wszelkie zabrudzenia. 

  Czyszczenie grilla węglowego – o czym trzeba pamiętać?

  Kwestia tego, jak umyć grilla, zawsze prezentuje się podobnie, bez względu na rodzaj urządzenia. W przypadku sprzętu węglowego trzeba jednak pamiętać o jednej, ważnej rzeczy. Podczas jego użytkowania dochodzi do spalania węgla, z którego powstaje popiół. Osadza się on w misie grilla. Sprzątanie należy więc rozpocząć od jego usunięcia. Zanim przejdzie się do takiego zabiegu należy poczekać, aż popiół ostygnie. Następnie, w przypadku małego sprzętu, do porządków można zastosować zwykłą szufelkę. Wygodniejszym sposobem jest jednak wykorzystanie sprawdzonego odkurzacza, np. bezworkowego urządzenia Tefal Silence Force Cyclonic, które wyróżnia się dużą pojemnością. Jest ono wygodne i ergonomiczne, a przy tym ma specjalny system filtracji cyklonicznej. Dzięki temu, aż 99,98% pyłów zostaje odseparowanych od otoczenia, co przekłada się na niezwykle wysoką skuteczność odkurzania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?