Pyłki to dla wielu alergików najgorszy z możliwych wrogów. Szczególnie uciążliwe są pyłki traw, kwiatów lub drzew. U wielu osób wywołują bardzo nieprzyjemne objawy. Niestety można je także wnieść do domu na ubraniu, dlatego warto zaopatrzyć się w oczyszczacz z filtrem HEPA.

Spis treści

  Pyłki to alergeny, które mogą utrudniać funkcjonowanie nie tylko na zewnątrz, lecz także w domu. Często przynosimy je bowiem ze sobą na butach, ubraniu, torebce. Dlatego specjaliści zalecają alergikom zakup oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA.

  Jak się bronić przed pyłkami?

  Alergia na pyłki ma bardzo charakterystyczne objawy: spuchnięty nos, załzawione, swędzące oczy, a także kłopoty z koncentracją, bóle głowy, złe samopoczucie. W Polsce to właśnie alergia na pyłki, w szczególności pyłki traw, jest najbardziej rozpowszechniona. Mimo tego wiele osób nie wie, jak skutecznie radzić sobie z pyłkami. Broniąc się przed alergią, popełniają podstawowe błędy. Warto więc przypomnieć kilka podstawowych zasad walki z alergią na pyłki. 

  • Przede wszystkim sprawdzaj komunikaty o tym, co pyli w danym momencie i przy wysokim stężeniu alergenu ogranicz przebywanie na zewnątrz. Zamknij drzwi i okna. Jeśli posiadasz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który usuwa z powietrza m.in. pyłki, skorzystaj z niego! W oknach możesz zawiesić wilgotne, gęste firanki – z pewnością zatrzymają one część pyłków. Po powrocie do domu koniecznie zdejmij ubranie, umyj ciało i włosy.
  • Bieganie i sport na świeżym powietrzu zamień na aktywność w domu lub na siłowni. Możesz spróbować jazdy na rowerze stacjonarnym, a jogging zamienić na pływanie.
  • Dbaj o wysoki poziom higieny. Możliwie często bierz prysznic, myj włosy. Regularnie pierz ubrania. Nie noś ponownie rzeczy, na których mogły osiąść pyłki.
  • Płucz nos specjalnymi preparatami, najlepiej kilka razy dziennie. Postaw na roztwór soli fizjologicznej lub soli morskiej. Pomoże ci on oczyścić śluzówki z pyłków, a także złagodzi obrzęk. 
  • Solą fizjologiczną możesz także płukać spojówki oczu. Wpuść kilka kropli do kącika oka. Sięgaj po produkty w małych, jednorazowych opakowaniach, które zagwarantują jałowość preparatu. Zapomnij o domowych okładach z herbaty lub rumianku, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić oczy. 
  • Zażywaj leki – możesz sięgnąć po te bez recepty (przede wszystkim antyhistaminowe), ale przy nieustępujących objawach udaj się do lekarza, który zapisze ci silniejszy preparat. Pamiętaj, że odpowiednie leczenie pozwala uchronić się przed ryzykiem wystąpienia astmy.

  Czy oczyszczacz powietrza pomoże w walce z pyłkami?

  Najlepszy oczyszczacz powietrza nie uchroni cię przed alergią na pyłki, jeśli nie będziesz stosować podstawowych zasad dotyczących dbałości o przestrzeń dla alergików. Przede wszystkim należy dokładnie sprzątać dom w okresie pylenia uczulających cię roślin. Pyłki mogą osadzać się bowiem w kurzu domowym i w efekcie stanowić źródło alergii jeszcze przez dość długi czas, nawet do 3 tygodni po ustaniu pylenia. Mimo zastosowania metod ochronnych, o których była mowa powyżej, pyłki i tak mogą się dostać do wnętrza. 

  Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy, usuń z mieszkania fikusy, ponieważ w ich soku znajduje się lateks, który jest silnym alergenem w przypadku wielu osób. Sok może wyciekać przez liście, a także połamane gałązki. Nawet jeśli wyschnie, jego cząsteczki zaczynają unosić się w powietrzu.

  Zakup oczyszczacza powietrza może jednak oczywiście wspomóc walkę z pyłkami. Chodzi tutaj przede wszystkim o te urządzenia, które wyposażone są w filtry HEPA najwyższej klasy, tak jak na przykład PURE AIR od Tefala. O tym typie filtrów mówi się czasem „przeciwpyłkowe”, ponieważ to właśnie one wyłapują różnego rodzaju pyły zawieszone w powietrzu. I nie chodzi tutaj wyłącznie o niebezpieczne substancje znajdujące się w smogu (choć je również filtry HEPA wyłapują), lecz także o pyłki drzew i traw.

  Oczyszczacz powietrza tylko od pyłków? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  Zakup oczyszczacza powietrza to pewna inwestycja i nawet jeśli skłania cię do niej właśnie alergia, przy ocenie sprzętu nie zwracaj uwagi tylko na filtr HEPA. Pamiętaj, że dobry i skuteczny oczyszczacz powietrza powinien mieć kilkustopniowy poziom filtracji. INTENSE PURE AIR jest na przykład wyposażony w 4-poziomowy system filtracji, który pozwala pozbyć się aż 99,99% zanieczyszczeń. Tylko zróżnicowane filtry – węglowy, HEPA, lampa UV i NanoCaptur mogą poradzić sobie z domowymi zanieczyszczeniami. Nie ma jednego, uniwersalnego filtra, który usunie pyły, grzyby, bakterie, drobnoustroje, opary. Większość oczyszczaczy nie ma także osobnego filtra do trwałego usuwania rakotwórczego formaldehydu. Takie rozwiązanie ma natomiast Tefal, który opatentował system NanoCaptur, trwale i skutecznie usuwający formaldehyd z domowych przestrzeni. 

  Wybierając oczyszczacz powietrza, także ten, który ma pomóc z alergią na trawy, warto zwrócić uwagę na inteligentne rozwiązania automatyzujące jego pracę. INTENSE PURE AIR ma na przykład inteligentny czujnik, który mierzy poziom zanieczyszczeń. Samodzielnie dostosowuje więc prędkość filtrowania do aktualnej jakości powietrza w domu. Masz więc pewność, że jeśli w mieszkaniu pojawią się pyłki, oczyszczacz zacznie je natychmiast usuwać. Można także w tym przypadku skorzystać ze specjalnego automatycznego trybu NOC, który sprawia, że urządzenie pracuje zawsze w nocy, oczyszczając powietrze, kiedy ty śpisz. Jego praca jest wyjątkowo cicha (22 dB), więc nawet go nie usłyszysz. Zaletą jest także automatyczny system powiadamiania o konieczności wymiany filtrów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2