Laminarka to urządzenie, które znaleźć można obecnie właściwie w każdym większym biurze. Skutecznie pozwala zabezpieczyć ważne dokumenty, wydrukowane zdjęcia, plakaty. W domu można jednak zastąpić ją żelazkiem. Co ważne, z pomocą tego domowego sprzętu można także odlaminować dokumenty.

Spis treści

  Laminarka to urządzenie biurowe. Jego zakup do celów domowych wydaje się mało uzasadniony. Zdarza się jednak, że zabezpieczenie niektórych wydruków znajdujących się w domu okazuje się przydatnym rozwiązaniem. W tym celu można udać się do zakładu poligraficznego lub spróbować domowego sposobu z wykorzystaniem żelazka.

  Do czego służy laminarka?

  Laminarka to wygodne urządzenie, które pozwala w trwały i szybki sposób zabezpieczyć dokumenty i innego rodzaju wydruki. Co ważne, laminowanie chroni papier przed zalaniem, uszkodzeniem, przetarciem. Wydłuża także żywotność barw. Jest to stosunkowo tani sposób zabezpieczania dokumentów. Laminarka to alternatywa coraz mniej popularnych koszulek na dokumenty, a także drukowania ich na specjalnym, fotograficznym papierze. W przypadku szeroko zakrojonych prac biurowych, prowadzenia nawet średniej wielkości firmy, laminarka A4 bez wątpienia się przydaje. To także użyteczne narzędzie w pracy edukacyjnej, opartej niejednokrotnie na przygotowaniu autorskich materiałów dla uczniów. Natomiast w przypadku okazjonalnego laminowania jej zakup nie jest konieczny. Istnieją bowiem domowe sposoby zabezpieczania wydruków bez używania laminarki.

  Laminarka – cena i typy sprzętu

  Ceny laminarek są zróżnicowane, w większości przypadków wahają się w przedziale od 70 do 200 zł. Kupując laminarkę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej rozmiar. Laminarka A3 nie jest najbardziej popularną wersją tego typu sprzętu, natomiast trzeba pamiętać, że z pomocą laminarki A4 niemożliwe będzie na przykład zabezpieczenie większości plakatów.

  Drugim ważnym elementem oceny jest folia do laminarki. Występuje w różnych wersjach, różniących się grubością materiału. Na rynku można spotkać następujące folie do laminarki: 80, 100, 125, 175, 250 mikronów (np. 100 MIC). Kupując laminarkę, należy zwrócić uwagę, jaką maksymalną grubość obsługuje. Duża część sprzętu sprawdza się wyłącznie w przypadku folii do laminarki o grubości 80 MIC. Jeśli dokumenty wymagają zaś dodatkowego utwardzenia, ta najmniejsza wartość może się okazać niewystarczająca.

  Laminarki do papieru mogą różnić się także prędkością laminowania. W przypadku większej liczby dokumentów wymagających ochrony ten czynnik również może mieć istotne znaczenie.

  Żelazko zamiast laminarki?

  Laminarka nie jest jedynym narzędziem, które można wykorzystać w celu zabezpieczenia dokumentów. Doskonale nadaje się do tego domowe żelazko. Można skorzystać także z folii samoprzylepnych, natomiast wbrew pozorom jest to nieco trudniejszy sposób. Laminowanie żelazkiem ma co najmniej kilka zalet:

  • jest proste do wykonania,
  • można w ten sposób wykorzystać folię do laminowania każdej grubości,
  • problemu nie stanowi zalaminowanie większego kartonu lub plakatu, który nie zmieściłby się do domowej laminarki.

  Jak użyć żelazka zamiast laminarki?

  Laminarka w wersji domowej? Wystarczy dokument, który chce się zalaminować, włożyć w między dwa arkusze folii do laminowania. Następnie wszystko należy włożyć w papier do pieczenia i… prasować. Prasować należy do momentu, kiedy folia z mlecznej zmieni się w przezroczystą. Temperatura żelazka nie powinna być zbyt wysoka. Najnowsze żelazka z automatycznym dostosowywaniem temperatury powinny samodzielnie ustawić jedną z najniższych. Zbyt wysoka temperatura może niestety zniweczyć całą pracę. Są osoby, które przykładają żelazko bezpośrednio do folii, jest to jednak dość niebezpieczny sposób. Zbyt mocno rozgrzane żelazko może zniszczyć folię, natomiast papier do pieczenia stanowi dodatkową formę jej ochrony. Należy pamiętać również o zalaminowaniu nieco większego obszaru niż sama powierzchnia wydruku, który zamierzasz ewentualnie wyciąć. Chodzi o uniknięcie możliwości dostania się powietrza do wewnątrz pracy.

  Żelazko zamiast laminarki – o czym trzeba pamiętać?

  Laminarka podczas procesu obróbki dokumentu jednocześnie go „prostuje”. W przypadku laminowania żelazkiem nie jest to takie oczywiste, dlatego część osób zaleca, aby na desce do prasowania położyć jeszcze coś sztywnego i dopiero na tym elemencie wykonywać zabieg domowej laminacji. Laminarka dzięki wąskiemu otworowi, przez który przechodzi kartka, natychmiast eliminuje ewentualne nierówności, w przypadku żelazka należy jednak samodzielnie zadbać o to, aby nic się nie „ugięło” podczas prasowania folii.

  Koniecznie przy wycinaniu dokumentu, naklejek dla dzieci, domowych materiałów edukacyjnych lub jakiejkolwiek innej formy należy pamiętać o pozostawieniu 0,5–1 cm marginesu. W ten sposób chroni się dokument przed powstaniem przestrzeni powietrznej, która może doprowadzić do jego rozklejenia się.

  W przypadku przygotowania materiałów dla dzieci koniecznie należy zaokrąglić rogi. Jeśli materiały mają służyć naprawdę małym dzieciom (np. rocznym), warto sięgnąć po folię o grubości min. 100 MIC, inaczej istnieje ryzyko, że dziecko tę kartę po prostu zniszczy.

  Przeczytaj również: Żelazko ze stopą szafirową - czy warto je mieć?

  Laminarka na odwrót: odlaminowanie za pomocą żelazka

  Laminarka jako taka nie pomoże w odzyskaniu dokumentu, natomiast może zrobić to żelazko. Istnieje kilka typów folii, które pozwalają odzyskać dokument przez odcięcie brzegu folii i wyciągnięcie kartki, natomiast często konieczne okazuje się sięgnięcie po domowe sposoby. Na zalaminowanym dokumencie wystarczy umieścić ręcznik i „prasować” go z wykorzystaniem żelazka parowego. Odpowiedni wyrzut pary sprawi, że ręcznik się nagrzeje, a przepływające przez niego ciepło rozklei dokument bez jego uszkodzenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1