Żelazko systemowe to nowa generacja urządzeń, które czynią prasowanie łatwiejszym niż kiedykolwiek. Chodzi przede wszystkim o siłę wyrzutu pary i jej właściwą produkcję. Odpowiednie wykorzystanie jej w generatorach pary sprawia, że prasowanie trwa znacznie krócej i trzeba w nie włożyć zdecydowanie mniej wysiłku. 

Spis treści

  Żelazko systemowe to inne określenie na generator pary, a więc urządzenie składające się z dwóch urządzeń: żelazka do prasowania i osobnego pojemnika wytwarzającego parę pod wysokim ciśnieniem. 

  Żelazko systemowe a niechęć Polaków do prasowania

  Żelazko systemowe zostało stworzone jako odpowiedź na niewątpliwą niechęć Polaków do prasowania. Większość badań dotyczących stosunku do domowych obowiązków pokazuje, że jest to czynność, której nie lubi znaczna część z nas. Niechęć wzbudza zarówno męczące stanie przy desce do prasowania, wysiłek fizyczny, jaki trzeba włożyć w prasowanie, szczególnie grubszych i bardziej opornych tkanin, jak również sama monotonia tej czynności. Na to ostatnie niewiele można poradzić, jednak na inne problemy znaleziono rozwiązanie. Okazał się nim generator pary, zwany inaczej żelazkiem systemowym. Jego ogromną zaletą jest znacznie wyższa skuteczność prasowania w porównaniu do tradycyjnych żelazek parowych. Prasuje się nim łatwiej, szybciej, skuteczniej i bez większego wysiłku.

  Żelazko systemowe – co to jest i jak działa?

  Żelazko systemowe, czyli generator pary, składa się z żelazka i tzw. bazy. W zależności od decyzji producenta samo żelazko może być bardzo różnie zaprojektowane, mieć dodatkowe funkcje (np. system chroniący przed kapaniem i dostosowywanie do niej temperatury pracy oraz wiele innych). Żelazka w generatorach różnią się jednak przede wszystkim rodzajem stopy. Może być ona wykonana z bardzo różnych materiałów, m.in. z:

  • grubego aluminium,
  • tytanu,
  • wysokiej jakości stali,
  • ceramiki.

  Niektórzy producenci tworzą własne kombinacje materiałów, z których tworzona jest stopa. Przykładowo Tefal najczęściej wykonuje stopy z Durilium lub Ultragliss. Materiały te zapewniają dobry ślizg, są wyjątkowo trwała, a przy tym nie przywierają do tkanin ani nie powodują ich uszkodzeń. Wykazują także dużą odporność na zarysowania.

  Pracę żelazkiem ułatwia ergonomiczny uchwyt, w który wbudowany został przycisk uwalniania pary. W bazie zamontowany jest właściwy generator pary. Znajduje się tam zbiornik na wodę i tzw. bojler. Poszczególne modele różnią się pojemnością zbiornika, ale najczęściej jest to od 1 do 1,5 l. Niektóre modele mają dodatkowo drugi, odłączany pojemnik na wodę. Generator został zaprojektowany w taki sposób, aby gwarantować stały przepływ wody ze zbiornika do bojlera, gdzie woda jest podgrzewana. Poziom tego podgrzania może być różny, średnio od 50 do 150 g/min. W generatorze Pro Express Ultimate [+] wydajność jest znacznie wyższa. Wszystko dzięki nowej technologii bojlera wysokociśnieniowego, który wytwarza ciągły strumień pary do 180 g na minutę. Umożliwia też bardzo mocny wyrzut pary o mocy 650 g na minutę. Dzięki temu radzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zagnieceniami.

  Tak duża siła wyrzutu pary, jaką gwarantują żelazka systemowe, pozwala na prasowanie ubrań tylko z jednej strony – druga strona zostanie wyprasowana dzięki parze. Wszystko odbywa się znacznie szybciej niż przy użyciu tradycyjnego żelazka parowego, w przypadku którego wyrzut pary jest nieporównywalnie słabszy. 

  Duży zbiornik na wodę zapewnia ciągłość prasowania. Na jednym zbiorniku można wyprasować bardzo dużo ubrań. 

  Głównym elementem budowy generatora jest zawór bezpieczeństwa, który reguluje ciśnienie w bojlerze. W bazie musi znaleźć się także filtr antywapienny mocowany do zbiornika na wodę. Chroni on urządzenie przed osadzaniem się kamienia, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.

  Systemy parowe

  Żelazka systemowe zwane są także systemami parowymi. Pamiętaj, że mogą mieć one postać:

  • generatorów pary;
  • generatorów pary ze specjalną wielopoziomową deską do prasowania, które określa się mianem stacji parowych; przykładem może być Tefal IXEO Power – innowacyjne rozwiązanie będące połączeniem generatora pary z deską do prasowania. Urządzenie wytwarza parę tak jak generator pary, a opatentowana deska z możliwością ustawienia w jednej z trzech wygodnych pozycji (w tym w pionie) zapewnia szybkie i wygodne prasowanie. 

  Żelazka systemowe gwarantują idealne prasowanie głównie dzięki wytworzonej parze o ciśnieniu od 3,5 do 6 b. W najnowocześniejszych propozycjach od marki Tefal ciśnienie pary może być nawet na poziomie 8 b. Tego typu sprzęt zupełnie zmienia oblicze prasowania – ułatwia je, czyni przyjemniejszym, zmniejsza włożony w nie wysiłek oraz skraca czas wykonywania tej czynności. 

  Jakie funkcje może mieć żelazko systemowe?

  Żelazko systemowe z generatorem pary to niewątpliwie prawdziwa rewolucja. W porównaniu z najbardziej zaawansowanymi żelazkami parowymi rozprostowywanie włókien tkanin jest w tym przypadku znacznie prostsze i nie wymaga tak wiele wysiłku. Przy wyborze konkretnego rozwiązania zwróć uwagę, czy:

  • urządzenie wykorzystuje działanie inteligentnego czujnika, który rozpoznaje ruch żelazka i automatycznie wytwarza odpowiednią ilość pary;
  • jaką stałą moc wyrzutu pary gwarantuje wysokociśnieniowy bojler;
  • jaką moc można uzyskać przy dodatkowym mocnym wyrzucie pary; 
  • czy w uchwycie jest umieszczony panel sterowania pozwalający na zmianę ustawień w trakcie prasowania;
  • czy generator pary jest wyposażony w system chroniący tkaniny przed poplamieniem;
  • czy generator ma system ułatwiający usuwanie kamienia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?