Fortepian to instrument z bogatą historią – popularność zyskał już w XVIII wieku, a obecnie stanowi ozdobę wielu domów. Nie tylko pełni funkcję użytkową, lecz także jest dekoracją mieszkania. Aby fortepian wyglądał elegancko i zachował swoje właściwości, trzeba o niego odpowiednio dbać.

Spis treści

  Fortepian, bez względu na rodzaj, wspaniale się prezentuje i wprowadza wyjątkowy klimat do każdego mieszkania. Znaczenie ma jednak nie tylko jego wygląd, lecz także prawidłowe działanie. Jak zadbać o obie te kwestie? Powinno się umieścić instrument we właściwym miejscu, by dzięki temu uniknąć jego zniszczenia. Oprócz tego fortepian należy regularnie czyścić – ważne, aby robić to w odpowiedni sposób, stosując się do kilku podstawowych zasad.

  Najlepsze fortepiany – jakie są ich rodzaje?

  Fortepian to instrument strunowy, młoteczkowy i klawiszowy. Za jego wynalazcę uznaje się włoskiego muzyka Bartolomeo di Francesco Cristofori. Obecnie można spotkać wiele jego rodzajów. Ze względu na wielkość instrumentu wyróżnia się:

  fortepian gabinetowy o długości od 140 do 180 cm;

  fortepian salonowy o długości od 180 do 210 cm;

  fortepian półkoncertowy o długości od 210 do 240 cm;

  fortepian koncertowy o długości powyżej 240 cm (najczęściej około 280 cm).

   

  Podstawowy typ to fortepian akustyczny. Współcześnie jednak, w wyniku dynamicznego rozwoju technologii powszechnie dostępne stały się także rozwiązania elektroniczne. Fortepian cyfrowy jest tańszy od klasycznego modelu i dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które lubią grać hobbystycznie.

  Jak zadbać o fortepian w domu?

  Bez względu na to, czy mamy duży, czy mały fortepian, należy o niego odpowiednio zadbać. Podstawową kwestią jest ustawienie instrumentu w odpowiednim miejscu, by warunki panujące w danym pomieszczeniu nie sprzyjały niszczeniu. Najważniejsze, aby fortepian nie stał w pokoju, w którym dochodzi do regularnych, gwałtownych skoków temperatury i wilgotności. Dotyczy to zwłaszcza modelu akustycznego. Optymalne warunki, w jakich instrument powinien być trzymany, to około 20°C. Wilgotność musi utrzymywać się na poziomie 45–70%. Może to być trudne do osiągnięcia w okresie grzewczym. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zastosować nawilżacz. Ważne również, aby nie ustawiać fortepianu w pobliżu kaloryferów, kominka lub innych źródeł ciepła. Najlepiej, żeby znajdował się około 1,5–2 m od tego typu urządzeń. Oprócz tego trzeba pamiętać, że instrument nie powinien stać tuż przy oknie lub w miejscu, w którym panuje przeciąg. Na jego działanie źle wpływa także bliskość klimatyzatora oraz ogrzewanie podłogowe.

  Fortepian w domu nie może stać w nasłonecznionym miejscu, ponieważ grozi to blaknięciem jego powierzchni oraz pojawieniem się brzydkich odbarwień. Intensywne promienie słońca mogą również doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu instrumentu.

  Bez względu na to, czy mamy fortepian elektryczny, czy akustyczny, instrument należy chronić przed działaniem wody. Nie wolno stawiać na nim wazonów ani doniczek z kwiatami. Trzeba też zachować ostrożność, gdy przebywa się w pobliżu fortepianu z jakimś napojem (zwłaszcza gorącym). Zalanie instrumentu może bowiem doprowadzić do jego zniszczenia. Jeśli przez przypadek do tego dojdzie, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty (stroiciela fortepianów), który udzieli wskazówek, jak poradzić sobie ze skutkami takiego zdarzenia.

  Fortepian – jak i czym wyczyścić powierzchnię instrumentu?

  Aby dbać o fortepian, trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Należy przy tym zachować odpowiednie środki ostrożności, ponieważ łatwo uszkodzić instrument. Do usuwania kurzu z powierzchni fortepianu elektronicznego lub akustycznego najlepiej użyć delikatnej, miękkiej ściereczki wykonanej z mikrofibry. Podczas czyszczenia szmatka powinna pozostać sucha, jeśli jednak na instrumencie widoczne są mocniejsze zabrudzenia, można ją lekko zwilżyć. Po umyciu fortepianu należy pamiętać o tym, aby usunąć pozostałą po zabiegu wilgoć przy pomocy drugiej, suchej ścierki.

  Od czasu do czasu fortepian można też wyczyścić przy pomocy specjalnych środków przeznaczonych do mebli z drewna naturalnego lub z politury, których bazą są naturalne woski. Aby jednak mieć pewność, że taki detergent nie zniszczy instrumentu, warto wcześniej zasięgnąć opinii stroiciela. Trzeba również zwrócić uwagę na to, czy zakupiony preparat nie ma właściwości koloryzujących. Dbając o fortepian akustyczny lub cyfrowy, należy także wystrzegać się popularnych środków czyszczących, np. rozpuszczalników oraz płynów do mycia kuchni i armatury łazienkowej.

  Fortepian cyfrowy i akustyczny – jak wyczyścić ich klawiaturę oraz klawisze?

  Zarówno fortepian cyfrowy, jak i akustyczny wymaga regularnego odkurzania klawiatury. Małe drobinki kurzu mają bowiem tendencję do wnikania między klawisze, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu całego instrumentu. Usuwanie zanieczyszczeń najlepiej więc przeprowadzać co kilka dni. Można do tego użyć szczotki do kurzu, jednak bardziej efektywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie bezprzewodowego odkurzacza Tefal Air Force 360 Flex Ultimate. Sprzęt wyróżnia się innowacyjną konstrukcją – elastyczna rura połączona z wysoką mocą ssania (180 Airwattów) i aż trzema trybami pracy pozwala na niezwykle skuteczne, a przy tym wygodne i komfortowe usuwanie zanieczyszczeń ze wszystkich zakamarków instrumentu. Urządzenie wyposażone jest także w profesjonalny system filtracji, dlatego wychwytuje do 99,99% kurzu i uniemożliwia jego ponowny transfer do otoczenia. Dzięki temu fortepian jest doskonale oczyszczony.

  Ważne również, aby co jakiś czas odpowiednio przemywać klawisze instrumentu. W przypadku fortepianów akustycznych, zwłaszcza starszych modeli, są one często wykonane z kości słoniowej. Wystarczy umyć je miękką, bawełnianą ścierką delikatnie zwilżoną wodą, a następnie wytrzeć suchą szmatką. Dzięki temu wilgoć nie dostanie się do wnętrza instrumentu. Jeżeli jednak klawisze pożółkły, warto zastosować odrobinę białej pasty do zębów. Należy nałożyć ją na szmatkę i delikatnie przetrzeć elementy klawiatury. Domowym sposobem na ich oczyszczenie jest też wykorzystanie ściereczki lekko nasączonej mlekiem.

  Jeśli elektryczny fortepian ma plastikowe klawisze, można zastosować nieco mocniejsze środki. Dobrze sprawdzi się np. ocet lub płyn do mycia naczyń. Ściereczką zwilżoną jednym z preparatów można dokładnie przetrzeć klawisze. W celu usunięcia pozostałości po środkach czyszczących należy zastosować szmatkę zwilżoną samą wodą (ważne, aby była dobrze odciśnięta). Na koniec trzeba wytrzeć klawisze fortepianu do sucha.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4