Pianino w domowych warunkach często pełni funkcję nie tylko użytkową, lecz także dekoracyjną. Aby na długi czas zachowało piękny wygląd, należy o nie odpowiednio dbać. Istotne jest zwłaszcza jego regularne czyszczenie. Zabierając się do porządków, trzeba kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Spis treści

  Zarówno pianino cyfrowe, jak i akustyczne dodaje niezwykłego charakteru każdemu wnętrzu. Aby zadbać o czystość i prawidłowe działanie instrumentu, należy o niego odpowiednio dbać. Podczas czyszczenia trzeba używać odpowiedniego sprzętu i środków – w innym przypadku można doprowadzić do zniszczenia pianina.

  Gdzie ustawić pianino, by odpowiednio zadbać o instrument?

  Pianino to nie tylko wyrafinowany instrument, lecz także prawdziwa ozdoba domu. Aby służyło przez długi czas, należy umieścić je w odpowiednim pomieszczeniu. Najlepiej postawić instrument w miejscu ze stałym klimatem. Nie powinien stać w pobliżu kaloryfera ani okna – wysoka temperatura wysusza materiał, z którego jest zbudowany, a zbyt duży nawiew i przeciągi mogą negatywnie wpłynąć na trwałość jego stroju.

  Ważna jest także wilgotność powietrza – w przypadku pianina cyfrowego nie powinna być zbyt duża, z kolei pianino akustyczne nie lubi bardzo suchego powietrza. Aby utrzymać idealny poziom wilgotności w danym pomieszczeniu, warto postawić w nim oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Dobre urządzenie tego typu, np. Tefal Pure Air Genius, wyposażone jest także w czujnik zanieczyszczeń, który mierzy ich poziom i dostosowuje do niego prędkość oczyszczania oraz specjalny system 4-stopniowej filtracji, który usuwa z otoczenia różnego typu szkodliwe cząsteczki. W przypadku pomieszczenia, w którym znajduje się pianino, kluczowy jest filtr wstępny, który zatrzymuje kurz unoszący się w powietrzu, dzięki czemu ten w znacznie mniejszym stopniu osiada na instrumencie. Oczyszczacz powietrza, choć bardzo pomocny, nie zastąpi jednak sprzątania. Ważne jest więc też regularne czyszczenie pianina.

  Pianino elektryczne i akustyczne – jak wstępnie oczyścić ich klawiaturę?

  Zarówno pianino cyfrowe, jak i akustyczne należy regularnie odkurzać. Dotyczy to zwłaszcza klawiatury instrumentu – między klawiszami osiadają drobinki kurzu, które często trudno dostrzec. Niestety, nawet one mogą przedostać się do płyty rezonansowej pianina, dlatego trzeba je na bieżąco usuwać. Dla pewności i dobrego efektu warto robić to co kilka dni.

  Aby dobrze odkurzyć pianino, należy do tego wykorzystać miotełkę z piór lub szczoteczkę do kurzu o delikatnym włosiu. Innym sposobem jest zastosowanie odkurzacza. Dobrze nadaje się do tego poręczny sprzęt workowy Tefal Compact Power wyposażony w 2 poziomy filtracji i worki Hygiene+, dzięki którym wychwytywane jest aż 99,98% pochłanianego kurzu. W ten sposób można mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia z klawiatury pianina zostały usunięte. Ponieważ instrument jest bardzo delikatny, należy pamiętać, aby odkurzać go przy pomocy ssawki z miękkim zakończeniem – wyeliminuje to ryzyko ewentualnych zarysowań.

  Jak wyczyścić pianino cyfrowe z plastikowymi klawiszami?

  Poza odkurzaniem klawiatury instrumentu należy odpowiednio ją umyć. Elektryczne pianino często ma plastikowe klawisze, które nie są zbyt wymagające w pielęgnacji. Wciąż jednak powinno się czyścić je we właściwy sposób.

  Aby dobrze wyczyścić plastikowe klawisze w elektronicznym pianinie, trzeba przygotować trzy ściereczki: jedna powinna być nasączona wodą i płynem do mycia naczyń lub octem, druga samą wodą, a trzecia musi być sucha.

  Szmatkę zwilżoną wodą i środkiem czyszczącym należy dokładnie odcisnąć, a następnie umyć nią klawisze, wykonując ruchy do siebie. Następnie jeszcze raz trzeba przetrzeć klawiaturę instrumentu drugą, mokrą ścierką, aby dokładnie usunąć wszelkie pozostałości po płynie do mycia naczyń lub occie. Na koniec wystarczy wytrzeć klawisze suchą szmatką.

  Czym czyścić pianino akustyczne z klawiszami z kości słoniowej?

  Klasyczne pianino akustyczne bywa bardziej wymagające. Stare instrumenty często są wyposażone w klawisze z kości słoniowej, czyli z niezwykle delikatnego materiału. Zabierając się do ich mycia, należy przygotować dwie delikatne ściereczki – najlepiej, aby były wykonane z bawełny, flaneli lub mikrofibry, ponieważ dzięki temu nie porysują klawiatury. Warto zadbać o to, aby szmatki były białe – barwnik kolorowych tkanin może przenieść się na klawisze i je zabrudzić.

  Stare pianino z klawiaturą z kości słoniowej należy myć szmatką zwilżoną samą wodą. Powinno się delikatnie pocierać pojedyncze klawisze, pamiętając o zachowaniu kierunku do siebie. Wykonując ruchy na boki, można bowiem doprowadzić do sytuacji, w której brud oraz wilgoć dostaną się między klawisze. Drugą, suchą ścierką trzeba od razu je przecierać – zabezpieczy to instrument przed dostaniem się wody do wnętrza klawiatury.

  Jeżeli klawisze z kości słoniowej w klasycznym pianinie są przebarwione, można je umyć prostym sposobem. Trzeba przy tym pamiętać, że do czyszczenia ich nie wolno wykorzystywać rozpuszczalników i środków na bazie alkoholu, ponieważ mogą one trwale uszkodzić instrument. Zamiast tego warto postawić na domowe rozwiązania. Na ściereczkę z mikrofibry wystarczy nałożyć odrobinę pasty do zębów i delikatnie przetrzeć nią klawisze. Na koniec zabiegu koniecznie trzeba wytrzeć klawiaturę suchą szmatką.

  Pianina cyfrowe i klasyczne – jak zadbać o ich powierzchnię?

  Powierzchnię pianina elektrycznego lub akustycznego również najlepiej czyścić przy pomocy samej wody. Białą, flanelową ściereczkę należy delikatnie zwilżyć, natomiast druga szmatka powinna pozostać sucha. Podczas czyszczenia warto pracować obiema rękami – jedną, wykonując posuwiste ruchy, przecierać wilgotną szmatką powierzchnię instrumentu, a drugą od razu wycierać pianino do sucha.

  Co ważne, nie zaleca się samodzielnego polerowania pianina, ponieważ może to prowadzić do powstania brzydkich smug. Zadanie to lepiej zlecić specjalistom. Jeżeli jednak chce się samemu wypolerować instrument, warto sprawdzić, jakim materiałem został on wykończony. W zależności od tego, czy jest to lakier, czy polimer, należy dobrać do niego specjalistyczny środek przeznaczony do czyszczenia konkretnego typu powierzchni.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1