Szafka na buty to praktyczne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu mebli, dlatego bez problemu można wybrać coś dla siebie, bez względu na to, jak duże mieszkanie się posiada. Aby przechowywane obuwie prezentowało się ładnie, co jakiś czas trzeba jednak posprzątać szafkę.

Spis treści

    Przechowywanie obuwia bywa dość problematyczne, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Często zagraca ono przedpokój, co nie tylko zabiera miejsce, lecz także prezentuje się niezbyt estetycznie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się szafka na buty. Mebel łatwo jest dostosować do wystroju wnętrza i własnych preferencji, a utrzymanie go w czystości nie sprawia większych trudności.

    Szafka na buty – czy warto ją kupić?

    Obuwie zazwyczaj przechowuje się w przedpokoju. Po powrocie do domu najczęściej wszyscy od razu zdejmują je z nóg – jeśli nie mają na nie specjalnego schowka, po prostu zostawiają je na podłodze. W ten sposób bardzo łatwo tworzy się bałagan. Zagracony przedpokój wygląda nieestetycznie i niweczy cały trud, który wkłada się w sprzątanie. Ponadto porozrzucane wszędzie buty to mało praktyczne rozwiązanie – łatwo się o nie potknąć, a dodatkowo po pewnym czasie zbierają się na nich kurz i inne zanieczyszczenia.

    Rozwiązaniem tych problemów jest szafka na buty. Jeśli jest to model pionowy, nie będzie zajmował dużej ilości miejsca, a jednocześnie zmieści się w nim nawet większa liczba par. To wyjątkowo ważne w mieszkaniach w bloku z małym przedpokojem – w takich pomieszczeniach każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Ponadto, szafka na buty pozwala na odpowiednie i wygodne posegregowanie obuwia i podzielenie go m.in. na letnie i zimowe, a także to zakładane na co dzień oraz na specjalne okazje.

     

    Sprawdź, jak dobrze wyczyścić buty wykonane z zamszu. 

    Wybór szafki na buty – na co zwrócić uwagę?

    Szafki na buty występują w wielu rodzajach. Zanim wybierze się konkretny z nich, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Najważniejsza jest wielkość pomieszczenia, w którym ma on stanąć. Przed zakupem warto więc dokładnie wymierzyć przedpokój – w ten sposób można mieć pewność, że mebel się w nim zmieści i nie będzie utrudniał np. przechodzenia.

    Trzeba też rozważyć, jaki rodzaj obuwia będzie się przechowywać w schowku. Nie każda szafka na buty jest bowiem uniwersalna. Przykładowo, kozaki, wysokie szpilki czy męskie buty trekkingowe wymagają większej przestrzeni niż zwykłe tenisówki czy baleriny. Ważna jest nie tylko wysokość półek, lecz także ich głębokość. Warto przy tym wiedzieć, że generalnie zaleca się wybieranie mebli z dużą liczbą przegródek, ponieważ znacznie ułatwiają one przechowywanie.

    Decydując się na zakup szafki na buty, trzeba też przemyśleć, jaki będzie najwygodniejszy sposób jej otwierania. W tym przypadku wszystko zależy od preferencji użytkowników. Na rynku dostępne są zarówno szafki otwierane tradycyjnie, jak i wyposażone w uchylane, wysuwane lub przesuwane drzwiczki. Warto przy tym pamiętać, że im większy jest promień ich otwarcia, tym łatwiej w odpowiedni sposób ułożyć i posegregować obuwie we wnętrzu schowka.  

     

    Zobacz także: Jak prać buty? Kiedy wybrać pranie w pralce, a kiedy ręczne?

    Nowoczesne szafki na buty i ich rodzaje – co oferują sklepy meblowe?

    Nowoczesne szafki na buty występują w wielu różnorodnych modelach. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych rozwiązań jest pionowy mebel, który posiada kilka poziomów półek i szuflad. Dzięki swojej konstrukcji, ma dużą pojemność i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Taka wąska szafka na buty o szerokości około 20 cm doskonale wpasuje się nawet w niewielki przedpokój. Niestety nie nadaje się ona do przechowywania wszystkich typów obuwia. Często nie mieszczą się w niej wysokie kozaki lub kalosze.

    Ciekawy rodzaj szafki na buty do przedpokoju to specjalny stojak. Ma on otwartą konstrukcję, dlatego zapewnia bardzo dobry dostęp do przechowywanych na nim przedmiotów. Jeśli jest to model z ociekaczem, doskonale nadaje się do składowania przemokniętych butów. Jego wadą jest jednak to, że nie chroni ich przed osiadaniem na nich kurzu i innych pyłków.

    Interesujący model to także szafka na buty z wieszakiem. To mebel typu 2w1, który sprawdzi się u osób, które lubią praktyczne rozwiązania. Jego górna część jest wyposażona w uchwyty, na których można wieszać kurtki i płaszcze, natomiast na samym dole znajduje się schowek na buty. Wadą tego modelu jest to, że przestrzeń do przechowywania obuwia jest zazwyczaj niewielka.

    W mieszkaniach z przestronnym przedpokojem doskonale sprawdzi się z kolei duża szafka na buty z siedziskiem – pikowanym lub zwykłym. Jej największą zaletą jest wielofunkcyjność. Oprócz odpowiedniej pojemności na obuwie mebel ułatwia jego zakładanie na siedząco. To ważne udogodnienie zwłaszcza w przypadku wysokich butów z wiązaniami. Takie rozwiązanie jest też przydatne wtedy, gdy w domu mieszkają seniorzy lub osoby, które mają trudności z poruszaniem się.  

    Jak posprzątać szafki na buty?

    Szafki na buty chronią je przed kurzem. Od czasu do czasu należy jednak odpowiednio je posprzątać. Jest to konieczne, ponieważ zbierają się w nich różnorodne zabrudzenia, np. błoto z podeszwy butów. Zabierając się za porządki, z szafki należy wyjąć wszystkie przedmioty. Potem można przejść do odkurzania. Przyda się do tego dobry sprzęt, np. odkurzacz bezprzewodowy Tefal Air Force 360 Flex Pro z elastyczną rurą, która umożliwia dotarcie we wszystkie zakamarki. Podczas zabiegu warto wykorzystać specjalną elektroszczotkę z podświetleniem LED, która jeszcze bardziej ułatwia porządki nawet w trudno dostępnych miejscach. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku szafki na buty z siedziskiem konieczne jest odkurzenie nie tylko wnętrza mebla, lecz także miejsca przeznaczonego do siedzenia.

    Po usunięciu większości zabrudzeń warto też umyć mebel. Drewniana szafka na buty może zostać przetarta przy pomocy ściereczki z mikrofibry i specjalnego płynu dedykowanego takim powierzchniom. Jeżeli jej konstrukcja zrobiona jest z metalu, wystarczy nasączyć szmatkę wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?