Balustrady schodowe czy balkonowe wykonuje się z różnych materiałów. Najczęściej z takich jak: stal nierdzewna, drewno, metal oraz szkło. W zależności od tego, z czego zostały zrobione elementy balustrady, stosuje się nieco inny sposób czyszczenia.

Spis treści

  Stal nierdzewna to element balustrad montowanych zarówno na schodach wewnętrznych, jak i na balkonach czy tarasach na zewnątrz, prezentujący się nowocześnie i estetycznie. Gładka i lśniąca powierzchnia jest odporna na korozję, ponieważ pokrywa ją cienka warstwa ochronna, która zabezpiecza przed rdzewieniem stopu. Balustrady nierdzewne należy jednak czyścić bardzo delikatnie. Uszkodzenie ich struktury, np. spowodowane intensywnym tarciem za pomocą szorstkiej gąbki czy użyciem nieodpowiedniego środka, sprawi, że w porach i rysach zaczną gromadzić się zanieczyszczenia i bakterie, niszcząc tym samym ich powierzchnię oraz powodując, że będzie podatna na korozję i straci swój dotychczasowy blask.

  Czym czyścić balustrady ze stali nierdzewnej?

  Balustrady ze stali nierdzewnej należy czyścić za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki, np. z mikrofibry, aby nie porysować ich gładkiej powierzchni. Nie powinno się stosować silnych detergentów, zwłaszcza z zawartością chlorków, jakie posiadają m.in. wybielacze, preparaty do czyszczenia kafelków, kuchenek czy łazienkowej armatury. Zamiast tego lepiej zastosować delikatny środek w postaci płynu do mycia naczyń albo zwykłego mydła. Wszelkie zacieki bądź tłuste odciski pozostawione na balustradzie wystarczy przetrzeć miękką szmatką delikatnie nasączoną roztworem z wody i octu spożywczego lub środka myjącego na bazie alkoholu, np. klasycznego sprayu do czyszczenia szyb.

  Polerowanie można również przeprowadzić na sucho, przecierając wówczas powierzchnię miękką szmatką flanelową, irchową lub zamszową.

  Przeczytaj również: Korytarz w domu – jak go posprzątać? Czego warto użyć?

  Balustrady metalowe – jak usunąć z nich rdzę?

  Odsłonięte elementy balustrad balkonowych i tarasowych przez cały rok narażone są na oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy słońce. Z tego powodu po pewnym czasie metalowe balustrady mogą pokryć się rdzą i wymagać remontu. Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych należy odpowiednio zabezpieczyć posadzkę przed zabrudzeniem podkładem bądź farbą. Na podłodze wystarczy rozłożyć folię ochronną, zwracając szczególną uwagę na miejsca styku balustrady z posadzką. Całość najlepiej starannie przymocować taśmą malarską.

  Po przygotowaniu miejsca pracy trzeba pozbyć się rdzy, stosując do tego np. metalową szczotkę, którą przeciera się balustradę, wykonując przy tym dość energiczne ruchy. Jeżeli zeskrobywanie rdzy z balustrady metalowej jest zbyt trudne, można wówczas zastosować specjalny preparat do usuwania powłok malarskich, przeznaczony do metalu. Środkiem należy wcześniej pomalować balustradę i odczekać odpowiednią ilość czasu. Na powierzchni powinny utworzyć się charakterystyczne bąble, które spulchniają starą farbę. Wówczas zeskrobywanie jest znacznie łatwiejsze, w szczególności, gdy używa się do tego stalowego skrobaka. Po usunięciu resztek rdzy powierzchnię balustrady należy dokładnie wygładzić papierem ściernym, np. o granulacji 120, a następnie delikatnie przetrzeć całość szmatką nasączoną odrobiną rozpuszczalnika.

  Ostatnim elementem prac porządkowych jest użycie farby zabezpieczającej. Można do tego wykorzystać uniwersalny preparat, który łączy w sobie właściwości farb podkładowych, gruntujących, a także nawierzchniowych. Ciekawy efekt uzyska się, stosując, np. metaliczną farbę, która imituje połysk miedzi.

  Podczas oczyszczania balustrady z rdzy, nawet pomimo rozłożenia folii zabezpieczającej, powierzchnia posadzki może pokryć się pyłem, jednak skutecznie usunie się brud za pomocą klasycznego odkurzacza. Do mycia płytek balkonowych można użyć sprzętu, który umożliwia pracę na mokro. Tu z pomocą przychodzą nowoczesne odkurzacze z funkcją prania. Wówczas wystarczy użyć odpowiedniej ssawki przeznaczonej do mycia twardych podłóg – zapewni to szybkie i skuteczne porządki.

  Jak czyścić balustrady szklane?

  Balustrady szklane prezentują się estetycznie i dodają przejrzystości wnętrzu i balkonowi. Niestety, wszelkie zabrudzenia i wilgoć są na nich bardzo widoczne, dlatego konieczne jest regularne czyszczenie. Szklane elementy balustrad wewnętrznych wystarczy umyć w taki sam sposób jak zwykłe okno, tj. stosując do tego np. ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń bądź klasyczny środek do czyszczenia szyb na bazie alkoholu.

  Przydatnym urządzeniem do mycia balustrad jest myjka teleskopowa, która świetnie sprawdzi się, gdy balkon umiejscowiony jest nieco wyżej i trudno się do niego dostać z zewnątrz.

  Jak myć balustrady drewniane?

  Drewniane balustrady schodowe wewnątrz domu tworzą przytulne wnętrze, ale stosuje się je również na zewnątrz, jako ozdobę tarasu czy balkonu. Silne zabrudzenia, których nie jest w stanie usunąć klasyczny środek do czyszczenia drewna czy wilgotna szmatka, zwykle wymagają usunięcia starych powłok farby albo lakieru i przeprowadzenia od nowa bejcowania. Taki zabieg skutecznie chroni drewno przed brudem i czynnikami zewnętrznymi, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd schodów.

  Stara warstwa lakieru bądź farby może pogorszyć przyczepność nowej warstwy produktu impregnującego, dlatego trzeba ją oszlifować papierem ściernym, a następnie, np. za pomocą odkurzacza, bardzo starannie usunąć pył. Następnie drewno należy pokryć preparatem ochronnym, np. lakierobejcą, którą nakłada się specjalnym pędzlem, wzdłuż słojów, zwykle 2–3 warstwy w 12-godzinnych odstępach.

  Na brudne drewniane balustrady zewnętrzne można zastosować specjalny preparat do czyszczenia zszarzałego drewna, który ma również właściwości grzybobójcze i owadobójcze, co zapewnia skuteczną ochronę przed pleśnią i sinizną. Oryginalny kolor drewna przywróci także odnawiacz lub sztyft korygujący do drewna. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3