Nawet najlżejszy z obowiązków to zawsze kłopot. I choć prasowanie zdaje się mieć lepszą opinię od zmywania naczyń i mycia okien to wciąż wymaga cierpliwości i umiejętności. To nie lada sztuka poprawnie i bez szkód uprasować niektóre tkaniny lub rodzaje ubrań. Oczywiście jeśli nie znamy trików, które pomogą nam uporać się niechcianym zadaniem.

Spis treści

  Zacznijmy od prania

  Okazuje się, że prasowanie zaczyna się nie przy desce i żelazku a przy pralce. To już wtedy, planując odpowiednio pracę, możemy czas potrzebny na jej wykonanie znacznie skrócić. Podstawowa zasada to nie mieszanie ubrań z ciężkich materiałów z tymi delikatniejszymi. Wtedy te lekkie nie będą tak mocno wygniecione. Ale nawet odpowiednio dobierając skład wypełnienia bębna, nie można dać się ponieść. Warto zapełniać pralkę do 2/3 pojemności, dzięki temu ubrania będą nie tylko lepiej uprane, ale też mniej pogniecione. 

  Wieszamy!

  Skoro już zapakowaliśmy pralkę i odczekaliśmy aż skończy pranie, warto nie zmarnować jej pracy złym rozwieszeniem na suszarce. Bardzo ważne jest, żeby każde z ubrań było rozłożone równo, bez zagnieceń. Spodnie i sukienki warto wieszać „do góry nogami”, tak by grawitacja i obciążony wodą materiał zrobił część prasowania za nas. Koszule warto wieszać bezpośrednio na wieszakach, lecz tego samego nie można powiedzieć o swetrach. Te na wieszaku mogą się rozciągnąć i odkształcić. 

  Wezwij folię na pomoc

  Ubrania z wieszaka lub suszarki ściągamy lekko wilgotne, bo takie najłatwiej wyprasować. Jeśli ubrania są zupełnie suche, a nam zależy na wygodnym i szybkim prasowaniu warto zabrać je ze sobą do łazienki, kiedy będziemy brali prysznic. Wchłaniając ciepłą parę ubrania wilgotnieją i prostują się jak przy prasowaniu parowym. By jeszcze bardziej usprawnić prasowanie, warto sięgnąć po… folię aluminiową. Może być idealnym zamiennikiem specjalnego pokrowca na deskę do prasowania. Para, przechodząca przez ubranie, odbija się do folii i ponownie przenika przez tkaninę, sprawiając, że jednocześnie prasujemy z dwóch stron, czyli dwa razy krócej!

  Sprzęt też jest ważny!

  Oczywiście większość problemów z prasowaniem można ominąć dzięki dobieraniu odpowiedniego sprzętu do zadania. Na rynku jest wiele rodzajów żelazek i generatorów pary, ale nie wszystkie sprostają każdemu zadaniu. Dlatego warto wybrać takie urządzenie, które połączy w sobie użyteczność i wszechstronność żelazka z mocą generatora pary. Jednym z takich urządzeń jest np. stacja do prasowania IXEO POWER od Tefala. Dodatkowo IXEO POWER to także deska do prasowania, więc nie trzeba nawet jej rozstawiać (i owijać folią!).

  Składanie i rozwieszanie

  Nasze ubranie zostało już uprane, wysuszone i dokładnie wyprasowane na odpowiednim sprzęcie. Pora na ostatnią część, czyli złożenie i włożenie do szafy. Tutaj zasady są podobne jak przy wkładaniu do bębna pralki i rozwieszaniu do wyschnięcia – należy dbać o odpowiednia ilość miejsca. Półki nie mogą być przepełnione, a ubrania na nich muszą być równo ułożone. Inaczej nasze świeże pranie też szybko się pogniecie. W szafie powinno być na tyle luźno, by ubrania na wieszakach nie nachodziły na siebie zanadto. 

  I tak zakończyła się droga naszego ubrania od pralki, do szafy a my mamy jeden obowiązek za sobą. Teraz wystarczy korzystać ze świeżych, pachnących i wyprasowanych ubrań kiedy tylko przyjdzie nam ochota!

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?