Tablica symboli do prania umieszczona nad pralką w domu to bardzo praktyczne rozwiązanie oraz metoda na to, aby wszyscy domownicy przestrzegali oznaczeń na metkach. Odzież bardzo niszczy się podczas niewłaściwej konserwacji, w związku z tym warto ten czynnik ograniczyć do minimum.
 

Spis treści

  Oznaczenie prania znajdujące się na doszytym do tkaniny kawałku materiału zawiera bardzo ważne informacje. Przestrzeganie umieszczonej na metce instrukcji przedłuża trwałość tkanin i pozytywnie wpływa na ich wygląd. Symbole, które się na niej znajdują, są uniwersalne, wystarczy poznać podstawowe zasady dotyczące ich interpretacji, aby biegle się w nich orientować.

  Symbole prania – co oznaczają?

  Pranie w pralce nie wydaje się skomplikowaną operacją, jednak nie zawsze wrzucenie brudnych ubrań do bębna urządzenia, dodanie proszku lub płynu do prania i ustawienie odpowiedniego programu kończy się sukcesem. Nie wszystkie materiały można prać w pralce, nie wszystkie również kwalifikują się do prania w wodzie, informacje dotyczące sposobu czyszczenia umieszczone na metkach pozwolą uniknąć sytuacji, w której może dojść do zniszczenia jedwabnej bluzki czy wełnianego koca. Należy również pamiętać, aby przed umieszczeniem rzeczy w pralce posegregować je ze względu na kolory oraz rodzaj tkaniny.

  Znaki do prania znajdujące się na metkach można podzielić na następujące kategorie:

  • temperatura,
  • sposób prania,
  • sposób suszenia,
  • rodzaj detergentów (w tym odplamiaczy i wybielaczy), jakie mogą zostać użyte do prania.

  Oprócz nich zamieszczane są też symbole dotyczące prasowania i jego temperatury. Jeśli zgodnie z symbolami danej tkaniny nie należy prasować, warto wybrać łagodniejszy program prania ograniczający liczbę zagnieceń.

  Oznaczenia na metkach – pranie ręczne, zakaz prania, pranie delikatne

  Symbol prania ręcznego może wprowadzać nieporozumienia, ponieważ większość pralek jest wyposażonych w taką funkcję. W przypadku, gdy oznakowanie prania przedstawione jest w postaci dłoni zanurzonej w zbiorniku z wodą, można bez obaw wyprać taką rzecz ręcznie lub w pralce w trybie prania ręcznego. Pralka na takim programie pracuje znacznie wolniej, a proces wirowania jest delikatniejszy, dlatego nie ma obaw, że ubranie ulegnie uszkodzeniu. Dla bezpieczeństwa można praną w ten sposób rzecz umieścić w specjalnym woreczku ochronnym. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku bielizny.

  Oznaczenie do prania w formie przekreślonego zbiornika z wodą to informacja, że danej tkaniny nie można prać ani ręcznie, ani w pralce – konieczne jest czyszczenie chemiczne, najczęściej na sucho.

  Kolejnym oznaczeniem na metce dotyczącym sposobu prania jest pojemnik z wodą z umieszczoną pod spodem jedną lub dwiema poziomymi liniami. Jedna linia to informacja dotycząca tego, że dana tkanina wymaga delikatnego trybu prania, dwie to wskazanie do zachowania szczególnej ostrożności i ustawienia programu dla tkanin bardzo delikatnych.

  Pranie – oznaczenia dotyczące temperatury

  Umieszczone przez producenta symbole prania na metce są ważnymi informacjami, z tego względu warto nie odcinać tego skrawka materiału lub ewentualnie po usunięciu przechowywać go, aby co jakiś czas móc upewnić się, czy postępujemy z daną tkaniną we właściwy sposób.

  Znaki graficzne prania – temperatura

  Pojemnik z wodą ze wpisaną w środek wartością liczbową oznacza, że daną tkaninę można prać w pralce w maksymalnej temperaturze podanej w stopniach Celsjusza. Wzrost wartości liczbowej to wyższa temperatura prania – 30, 40, 50, 60, 70, 90 oraz 95°C. Zamiast liczby, na metce (w środku symbolu pojemnika z wodą) mogą być umieszczone tylko czarne kropki:

  • jedna – 30°C,
  • dwie – 40°C,
  • trzy – 60°C,
  • cztery – 90°C.

  Jeśli ubrania nie są silnie zabrudzone, można je wyprać w niższej niż zalecana temperaturze. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiedniej segregacji kolorystycznej.

  Oznakowanie prania – detergenty i pralnia chemiczna

  Rodzaj środka chemicznego, jaki może zostać użyty do wyczyszczenia danej tkaniny, to kolejna bardzo ważna informacja, którą producent zawsze umieszcza na metce. Detergenty (wybielacze, odplamiacze) oraz wskazania dotyczące profesjonalnej konserwacji oznaczane są w formie koła lub trójkąta:

  • koło – czyścić chemicznie,
  • przekreślone koło – nie czyścić chemicznie,
  • koło z umieszczoną w środku literą A – można czyścić we wszystkich rodzajach rozpuszczalników,
  • koło z umieszczoną w środku literą P lub F – można czyścić wyłącznie w warunkach profesjonalnych (w pralni) na sucho w tetrachloroetylenie i węglowodorach,
  • koło z umieszczoną w środku literą W – czyścić w warunkach profesjonalnych na mokro,
  • pusty w środku trójkąt – można stosować powszechnie dostępne na rynku wybielacze do tkanin,
  • przekreślony trójkąt – nie można stosować żadnych wybielaczy, ani tlenowych, ani z zawartością chloru,
  • trójkąt ze znajdującymi się w środku dwiema liniami – do wybielania można stosować wyłącznie środki tlenowe,
  • trójkąt ze znajdującym się w środku symbolem Cl (oznaczającym chlor) – do wybielania można stosować tylko wybielacze z zawartością chloru.

  Tkaniny, co do których nie mamy pewności, w jaki sposób powinny być czyszczone, ponieważ nie mają metki, najlepiej zanieść do pralni. Czyszczenie na własną rękę wełnianego pledu lub flauszowego płaszcza niestety może zakończyć się nieodwracalnym zniszczeniem materiału.

  Oznaczenia podane na symbolach określają warunki, których przekraczać nie należy (np. pod kątem maksymalnej temperatury lub intensywności prania). Zawsze można jednak wybrać program łagodniejszy.

  Warto pamiętać, że mniejsza intensywność wirowania i mniej wypełniony bęben pralki zmniejszają ilość zagnieceń pranych materiałów i ułatwiają późniejsze prasowanie ubrań i tkanin.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?