Oznaczenia na metce przyszytej do tkaniny to źródło informacji dotyczących konserwacji, pielęgnacji i czyszczenia, które warto znać. Co więcej, w większości są one międzynarodowe, więc ich znaczenie na ogół jest jednolite i uniwersalne. Stosowanie się do instrukcji zawartej na tym niewielkim skrawku materiału pozwala uniknąć zniszczeń wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z daną tkaniną, np. jedwabną bluzkę można w kilka sekund zniszczyć żelazkiem ustawionym na nieodpowiednią temperaturę.

Spis treści

  Oznaczenia na metce przyszytej do tkaniny to źródło informacji dotyczących konserwacji, pielęgnacji i czyszczenia, które warto znać. Co więcej, w większości są one międzynarodowe, więc ich znaczenie na ogół jest jednolite i uniwersalne. Stosowanie się do instrukcji zawartej na tym niewielkim skrawku materiału pozwala uniknąć zniszczeń wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z daną tkaniną, np. jedwabną bluzkę można w kilka sekund zniszczyć żelazkiem ustawionym na nieodpowiednią temperaturę.

  Symbole znajdujące się na metce, niestety często szybko usuwanej, to dokładna instrukcja prania lub innego sposobu czyszczenia, suszenia i prasowania danej rzeczy. Należy pamiętać, że warto czytać nie tylko oznaczenia na metkach ubrań, ale również wszystkich innych tkanin, np. pościeli, zasłon, obrusów.

  Oznaczenia na metkach – pranie i czyszczenie

  Nie wszystkie tkaniny można prać w pralce. Jeżeli jednak nie ma co do tego przeciwwskazań, taka informacja zostanie oznaczona na metce odpowiednim symbolem. Pranie automatyczne może zostać zastąpione czyszczeniem chemicznym oraz praniem ręcznym. Znajdujący się na metce symbol dłoni albo kółka ostrzega przed wrzuceniem danego ubrania lub innej rzeczy do pralki.

  Na metce znajduje się też informacja o detergentach, jakich można używać do prania danej rzeczy. Przekreślony trójkąt oznacza, że nie wolno stosować preparatów zawierających chlor, czyli odplamiaczy i wybielaczy. Kolejna informacja dotyczy maksymalnej temperatury prania konkretnego materiału. Mogą być podane następujące wartości: 30℃, 40℃, 50℃, 60℃, 70℃ i 95℃.

  Poniżej znajdują się umieszczane na metkach symbole związane z praniem wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia:

  • trójkąt – można wybielać, zarówno przy użyciu wybielacza chlorowego, jak i tlenowego,
  • trójkąt z symbolem „Cl” w środku – można chlorować,
  • trójkąt z dwiema poprzecznymi liniami w środku – zalecane jest wyłącznie wybielanie tlenowe,
  • przekreślony trójkąt – nie można wybielać ani chlorować,
  • kółko puste w środku – tkaninę można wyłącznie czyścić chemicznie (na sucho lub na mokro),
  • przekreślone kółko – nie czyścić chemicznie,
  • przekreślone kółko z literą „W” w środku – czyścić tylko na sucho,
  • kółko z literą w środku: „A” – do czyszczenia można używać wszystkich typów rozpuszczalników, „P” lub „F” – czyszczenie można przeprowadzać jedynie na sucho w roztworach węglanu fluoru, rozpuszczalników węglowodorowych R13 i R11, w roztworze perchloretylenu lub w benzynie, „W” – można czyścić na mokro wyłącznie w profesjonalnych warunkach,
  • symbol dłoni – tylko pranie ręczne; niektóre pralki mają tryb prania ręcznego, dlatego można w nich prać tak oznaczone tkaniny, ustawiając ten program,
  • przekreślony symbol pojemnika z wodą – nie wolno prać w pralce ani ręcznie; w takim przypadku dalsze oznaczenia będą informowały o rodzaju czyszczenia chemicznego,
  • symbol pojemnika z wodą, pod którym znajdują się poziome linie: jedna – zalecany cykl prania: łagodny, dwie – zalecany cykl prania: bardzo łagodny.

  Oznaczenia na metkach – suszenie

  Oznaczenia na metce dotyczące suszenia również są bardzo ważne. Niektórych tkanin nie powinno się umieszczać w suszarkach bębnowych, są też takie, które po wypraniu należy dobrze rozwiesić.

  Symbolem suszenia jest kwadrat, który w zależności od umieszczonych w nim dodatkowych znaków graficznych oznacza:

  • pusty kwadrat – wypraną tkaninę należy suszyć w cieniu, na sznurze, po dokładnym rozwieszeniu, w takich warunkach, aby nadmiar wody mógł swobodnie ściekać; nie należy wykorzystywać do tego suszarki bębnowej,
  • przekreślony kwadrat z wpisanym w środek okręgiem – nie suszyć w suszarce bębnowej,
  • kwadrat z wpisanym w środek okręgiem – można suszyć w suszarce bębnowej; w przypadku tego symbolu pojawiają się dodatkowe oznaczenia dotyczące temperatury suszenia: jedna kropka – suszenie w niskiej temperaturze, dwie lub trzy kropki – suszenie odpowiednio w standardowej i wysokiej temperaturze.
  • kwadrat z umieszczonymi w środku poziomymi liniami – konieczność suszenia w pozycji poziomej; analogicznie linie pionowe sugerują jako najlepszy sposób suszenie w pozycji pionowej.

  Oznaczenie na metce w postaci skośnych linii znajdujących się w lewym górnym rogu kwadratu lub przedstawiające półokrągłą linię przeprowadzoną pomiędzy jego górnymi wierzchołkami sugeruje, że pranie powinno zostać starannie rozwieszone.

  Oznaczenia na metkach – prasowanie

  Podobnie jak nieodpowiednie pranie, również niewłaściwe prasowanie może doprowadzić do zniszczenia tkaniny. Aby nie uszkodzić ubrań, konieczne jest też częste odkamienianie żelazka, ponieważ z powodu niedrożności przewodów może dochodzić do powstawania nieestetycznych zacieków i plam podczas prasowania. Oznaczenia na metce dotyczące prasowania są zobrazowane symbolem żelazka. Umieszczone na nim kropki wskazują maksymalną temperaturę, jaką wytrzyma dany materiał.

  Symbole prasowania:

  • żelazko z jedną kropką w środku – prasowanie przy maksymalnej temperaturze 110℃; jedna kropka oznacza zazwyczaj również konieczność prasowania bez użycia pary,
  • żelazko z dwiema kropkami w środku – prasowanie przy maksymalnej temperaturze 150℃,
  • żelazko z trzema kropkami w środku – prasowanie przy maksymalnej temperaturze 200℃,
  • przekreślone żelazko – nie prasować; w przypadku widocznych zagnieceń na oznaczonej w ten sposób tkaninie warto oddać ją do pralni, gdzie zostaną one wyprostowane w sposób profesjonalny i bezpieczny.

  Niektóre żelazka pod wartościami liczbowymi temperatury mają również oznaczenia w formie kropek odpowiadających tym na metkach.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2