Wiskoza to materiał, wokół którego narosło wiele mitów i niedomówień. Wiele wątpliwości budzi już to, czy wiskoza to tkanina, czy dzianina. Niewiele mniej osób zastanawia się, czy wiskozę zalicza się do materiałów naturalnych, czy sztucznych.

Spis treści

  Oprócz wyjaśnienia, czym dokładnie jest wiskoza, przedstawiamy rodzaje tworzonych z niej materiałów oraz to, w jaki sposób dbać o ubrania z wiskozy, aby przez długi czas zachowały swój wygląd.

  Wiskoza – co to za materiał?

  Odpowiedź na pytanie, co to jest wiskoza, nie jest jednoznaczna. Pojęcie „wiskoza” jest dość ogólne i stosuje się je do określenia zarówno włókien wiskozowych, jak i materiałów, które z nich powstają.

  Jedną z kwestii budzących najwięcej wątpliwości jest to, czy wiskoza to materiał sztuczny, czy naturalny. Warto tutaj podkreślić, że wiskoza powstaje z naturalnych surowców. Pozyskuje się ją w czasie obróbki chemicznej celulozy – najczęściej z drzew iglastych (np. sosny czy świerku), a rzadziej z liściastych (najczęściej jest to drewno bukowe). Dlatego też materiał, jakim jest wiskoza, zaliczany jest do produktów sztucznych, ale nie syntetycznych (te wytwarzane są najczęściej z polimerów, które pozyskiwane są z ropy naftowej – ich przykładem jest poliester). Z celulozy wytwarzane są też inne materiały – modal, lyocell i tencel.

  Kolejną kwestią nurtującą wiele osób jest to, czy wiskoza to materiał, który się rozciąga? Tutaj można odpowiedzieć: i tak, i nie. Dlaczego? Na to pytanie również nie można odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż wiskoza może być zarówno tkaniną, jak i dzianiną. Dzianina wiskozowa będzie się rozciągać, natomiast tkanina - nie.

  Czym charakteryzuje się wiskoza?

  Wiele osób zastanawia się, czy wiskoza to dobry materiał. Jakimi właściwościami charakteryzuje się ten materiał? Jako jedną z głównych zalet wiskozy wskazuje się fakt, że jest to materiał oddychający i dobrze chłonący wilgoć. Oznacza to, że pot zostaje zatrzymany przez ubranie, co zwiększa komfort noszenia go. Z tego powodu wiskoza polecana jest na lato. Przeglądając napisy na metkach ubrań z kolekcji wiosennych i letnich, można zauważyć, że wiele sukienek i koszul przynajmniej w kilkudziesięciu procentach składa się z wiskozy. Są to ubrania lekkie i zwiewne, mogące imitować te wykonane z jedwabiu czy bawełny. Jednak wiskoza wykorzystywana jest również do produkcji ubrań zimowych – jest na przykład dodatkiem do flauszu, z którego robi się płaszcze jesienne i zimowe. W grubszych ubraniach może być także wykorzystywana jako podszewka imitująca naturalny jedwab.

  Wiele osób noszących ubrania z wiskozy zwraca uwagę na fakt, że są one bardzo przyjemne w dotyku i nie podrażniają skóry. Nie bez znaczenia jest również to, że odzież z wiskozy dostępna jest w przystępnych cenach.

  Jak dbać o ubrania z wiskozy?

  Przy wielu zaletach wiskozy warto wspomnieć również o wadach tego materiału. Minusem wiskozy jest przede wszystkim to, że jest podatny na gniecenie i odkształcenia – dlatego należy o nią odpowiednio dbać.

  Jeżeli chodzi o pranie, to w przypadku wiskozy zaleca się pranie ręczne w niskiej temperaturze. Jeżeli bluzkę czy sukienkę z wiskozy lub z jej domieszką chcemy uprać w pralce, należy wybrać program do delikatnych tkanin i najniższą możliwą temperaturę. Warto przy tym zwrócić uwagę na liczbę obrotów wirowania. Z reguły programy do delikatnych tkanin są automatycznie ustawione na bardzo niskie obroty, dzięki czemu ubranie nie gniecie się mocno w czasie prania, a włókna materiału nie ulegają uszkodzeniu. Zaleca się też używanie specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji delikatnych tkanin. Grubsze rzeczy, np. płaszcze z flauszu z dodatkiem wiskozy, najlepiej oddać do czyszczenia w pralni.

  Warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe suszenie ubrań wiskozowych, gdyż pod wpływem wilgoci stosunkowo łatwo rozwija się na nich pleśń. Z tego powodu nie można ich chować do szaf, gdy są nawet lekko wilgotne. Dotyczy to zarówno ubrań świeżo wypranych, jak i zmoczonych deszczem czy śniegiem. Przy rozwieszaniu ubrań należy pamiętać, aby ich nie rozciągać i mocno nie strzepywać, gdyż może to spowodować odkształcenie materiału. Mniejsze i lżejsze części garderoby można bez problemu suszyć na tradycyjnych suszarkach linowych, jednak większe i cięższe ubrania o wiele lepiej suszyć na płasko, na rozłożonym ręczniku. Dzięki temu unikniemy wyciągnięcia się ubrania pod wpływem jego własnego ciężaru.

  Odzież z wiskozy, która wymaga prasowania, należy odwrócić na lewą stronę, dokładnie rozłożyć na desce i delikatnie wygładzić ręką. Żelazko powinno być ustawione na niską lub średnią temperaturę. Prasowanie na lewej stronie pozwoli uniknąć wyświecenia się materiału w czasie prasowania – wiskoza jest na to bardzo podatna, co jest widoczne szczególnie na ciemnych materiałach.

  Dla zachowania dobrego wyglądu ubrań z wiskozy ważny jest też sposób ich przechowywania. Przy składzie „wiskoza 100%” zaleca się przechowywanie odzieży na płasko, gdyż powieszenie na wieszaku może powodować odkształcenia. Kiedy wiskoza stanowi tylko domieszkę do innych materiałów, można ubranie powiesić na wieszaku.

  Zawsze przed wypraniem czy prasowaniem ubrań, szczególnie jeśli są one nowe i pierzemy je pierwszy raz, należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na metce przez producenta. Wiele firm produkujących odzież umieszcza też szersze informacje o sposobie pielęgnacji swoich wyrobów na stronach internetowych lub specjalnych ulotkach dostępnych w sklepie.

  Zobacz także: Jakie żelazko wybrać?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?