Antyki potrafią nadać wyjątkowego charakteru każdemu wnętrzu. Aby prezentowały się dobrze, należy właściwie je pielęgnować. Istotne jest regularne czyszczenie antyków. Podczas sprzątania trzeba wykonywać wszystkie czynności z dużą uwagą, aby nic nie zniszczyć.

 

Spis treści

  Antyki to meble z duszą, które prezentują się wspaniale nie tylko w pomieszczeniach urządzonych w dawnym stylu, lecz także w nowoczesnych wnętrzach. Zakup takiej prawdziwej ozdoby mieszkania wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Chcąc zachować blask antyków, trzeba odpowiednio o nie dbać. Przy czyszczeniu starych biurek, komód, szaf, foteli i luster należy pamiętać o pewnych zasadach.

  Meble antyki – z czego są najczęściej wykonane?

  Antyki to najczęściej drewniane meble. Co ważne, zazwyczaj są one wykończone politurą, czyli specjalnym spirytusowym roztworem szelaku, stosowanym w meblarstwie już od XVII wieku. Taka powierzchnia wymaga właściwej pielęgnacji. Jeżeli pokryte nią meble będą czyszczone i użytkowane we właściwy sposób, politura nie zblaknie, nie rozwarstwi się ani nie wykruszy.

  Aby mieć pewność, że antyki zostały wykończone politurą, przed ich zakupem warto zasięgnąć opinii specjalisty. Można też sprawdzić to samodzielnie w domu. W tym celu trzeba wykonać próbę w mało widocznym miejscu. Należy zwilżyć ścierkę denaturatem lub spirytusem i natrzeć nią mały kawałek mebla. Jeśli zrobi się on miękki i lekko biały – mamy do czynienia z politurą.

  Politurowane antyki – meble, które wymagają specjalnej pielęgnacji

  Bez względu na to, czy mebel, jaki posiadamy, to szafa, biurko czy komoda – antyk pokryty politurą trzeba odpowiednio chronić i zabezpieczać. Przede wszystkim nie powinien on być narażony na kontakt z wodą i alkoholem. Częste mycie antycznych mebli zbyt mokrą szmatką prowadzi do niszczenia ich wierzchniej warstwy. Na powierzchni mogą powstawać białe plamy lub cętki, które nie prezentują się zbyt estetycznie.

  Politura źle zachowuje się również w kontakcie z przedmiotami o wysokiej temperaturze. W tym przypadku szczególnej uwagi wymaga biurko. Antyk tego typu może być oczywiście normalnie użytkowany, nie należy jednak stawiać bezpośrednio na nim kubków lub filiżanek z gorącymi napojami, np. kawą albo herbatą – zawsze trzeba pamiętać o podkładce. W innym przypadku musimy liczyć się z możliwością pojawienia się brzydkich plam i odciśnięć.

  Antyki z powłoką z politury najlepiej czyścić na sucho. Należy do tego wykorzystać flanelową lub bawełnianą szmatkę. Niestety, taka metoda prowadzi do nadmiernego opadania kurzu na podłogę. Po wyczyszczeniu mebla warto więc od razu odkurzyć przestrzeń wokół niego. Najlepiej wykorzystać do tego poręczny i lekki odkurzacz bezprzewodowy Tefal Air Force 360 Flex Ultimate. Sprzęt wyposażony w technologię Flex pozwala dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków. Długa rura bez trudu sięga pod niskie antyki, takie jak komody czy szafy, do 5 razy dalej niż zwykłe urządzenia. Znacząco ułatwia to sprzątanie – takie rozwiązanie nie wymaga ciągłego schylania się, co przynosi ulgę kręgosłupowi. Dodatkowo odkurzacz o mocy nawet 180 Airwattów zapewnia usunięcie wszelkich zabrudzeń pod meblami i wokół nich.

  Niekiedy jednak antyczne meble są mocno zabrudzone. W takim przypadku można przetrzeć je wilgotną ścierką. Trzeba przy tym pamiętać, aby była dobrze wyżęta – zabezpieczy to antyki przed powstawaniem mokrych smug.

  Na rynku dostępne są też specjalne pianki i mleczka do mebli. Antyki jednak nie wymagają używania tego typu środków, zwłaszcza że te mogłyby doprowadzić do ich zniszczenia. Jeżeli preparat zawiera w sobie wosk, jego nadmierne stosowanie może doprowadzić do zmatowienia politury. Używanie profesjonalnych środków jest dozwolone – ważne jednak, aby nie robić tego zbyt często i nie korzystać z preparatów w sprayu. Wybierając produkt myjący, należy sprawdzić, czy jest on przeznaczony do mebli drewnianych. Antyki można też co jakiś czas odnawiać przy pomocy preparatu do politur lub specjalnego olejku przeznaczonego do starych mebli – nie powinno się jednak robić tego częściej niż 3–4 razy w roku.

  Fotel – antyk tapicerowany lub skórzany. Jak go czyścić?

  Meble antyki to również zjawiskowe fotele i krzesła. Jeżeli są pokryte tapicerką, należy regularnie je odkurzać. Najlepiej wykorzystać do tego sprawdzony sprzęt, np. odkurzacz bezworkowy Tefal Silence Force Cyclonic Parquet Pro z systemem filtracji cyklonicznej, która pozwala na efektywne usuwanie kurzu i świetne oddziela go od powietrza. Takie urządzenie sprawdzi się również w domach, gdzie przebywają zwierzęta – dzięki specjalnej ssawce do mebli usuwa ich sierść, która może osadzać się na tapicerce antyków.

  Tapicerowane fotele lub krzesła antyki trzeba również od czasu do czasu wyprać. W tym celu należy zastosować specjalny preparat – szampon lub piankę. Przed użyciem danego środka powinno się przeprowadzić próbę na małym fragmencie mebla – pozwoli to sprawdzić, czy zabieg czyszczenia nie odbarwi antyku. Piorąc tapicerkę, trzeba też zwrócić uwagę, aby za bardzo jej nie zmoczyć, ponieważ może to doprowadzić do powstania pleśni. Jeśli na antycznych fotelach znajdują się plamy, powinno się wywabić je specjalnymi mydełkami do odplamiania.

  Jeżeli fotel (antyk) pokryty jest welurem lub aksamitem, trzeba być bardziej ostrożnym podczas mycia. Zabieg pielęgnacyjny najlepiej przeprowadzić poprzez zastosowanie roztworu wody z amoniakiem. Przecierając tapicerkę, należy robić to zgodnie z kierunkiem ułożenia włókien materiału.

  Meble zabytkowe wykonane ze skóry również powinno się regularnie odkurzać przy pomocy ścierki lub odkurzacza z miękką ssawką. Tego typu antyczne fotele i kanapy trzeba też regularnie impregnować, najlepiej raz na pół roku. Należy do tego wykorzystać środki przeznaczone do konkretnego rodzaju skóry.

  Jak pielęgnować lustra antyczne?

  Podobnie jak meble-antyki, antyczne lustra również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Ich taflę można doczyścić przy pomocy roztworu jednej szklanki octu zmieszanej z dwiema szklankami wody. Taką miksturą należy zmoczyć szarą gazetę, wyczyścić nią lustro, a następnie spłukać wszystko ciepłą wodą.

  Stare, pozłacane ramy luster można delikatnie czyścić gąbką lekko zwilżoną w occie winnym. Po tym zabiegu należy przetrzeć je suchą szmatką.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1