Sam remont mieszkania, mimo wymarzonego efektu, nie należy do najprzyjemniejszych. Wynika to przede wszystkim z konieczności przeprowadzenia w pomieszczeniach generalnego porządku. Jak najlepiej i najszybciej posprzątać dom po remoncie?

Spis treści

  Pozostałości po remoncie to nie tylko pył, kurz, cząstki gruzu. To także zabrudzenia po tynku i trudne do usunięcia plamy po farbie. Sprzątanie po wykonanym remoncie wymaga zarówno zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt i akcesoria, jak i stworzenia planu prac. Oto jak krok po kroku powinno przebiegać porządkowanie przestrzeni po remoncie.

  Przygotowanie mieszkania przed remontem

  Zgodnie z maksymą „lepiej zapobiegać niż leczyć” do remontu warto się odpowiednio przygotować. Zadbanie o ochronę przed pyłem, kurzem, fragmentami drewna czy odłamkami gruzu spowoduje, że będzie później o wiele mniej sprzątania. Właściwe zabezpieczenie mieszkania zagwarantuje także, że nie pojawią się niechciane zniszczenia, rysy czy zmatowienia podłóg. Warto zatem uzbroić się w: folię malarską, filc ochronny i tekturę malarską.

  Sprzątanie po remoncie domu – kolejność wykonywania czynności

  Najpierw odkurzanie czy ścieranie kurzów? – takie pytanie zadaje sobie z pewnością większość osób, które zmagały się ze sprzątaniem w domu po remoncie. Najważniejszą zasadą podczas niwelowania skutków remontów wnętrz jest porządkowanie mieszkania od góry do dołu. Oznacza to, że sprzątanie powinno się rozpoczynać od czyszczenia najwyższych poziomów domu, a zatem od sufitu. W dalszej kolejności można wdrożyć odkurzanie ścian, lamp, okien, mebli. Na ostatnim miejscu powinno znaleźć się czyszczenie podłóg.

  Dlaczego odkurzanie na mokro powinno zostać wdrożone na końcu?

  Równie istotne, co sprzątanie mieszkania od góry do dołu, jest zachowanie kolejności w kwestii czyszczenia przestrzeni na sucho i mokro. Odkurzanie podłóg na mokro powinno zostać zastosowane na samym końcu. Jak wiadomo, remontom towarzyszą czynności, podczas których produkowane są ogromne ilości pyłu. Zatem wodę warto wprowadzić dopiero po dokładnym usunięciu kurzu ze wszystkich poziomów mieszkania. Jeśli nie zachowa się tej procedury, pył w szybkim tempie zamieni się w trudne do usunięcia błoto.

  Jak usuwać pył po remoncie?

  Pył powstały podczas remontu jest prawdziwą zmorą. Osiada na meblach, parapetach, folii, sprzętach, żyrandolach czy kinkietach. W jaki sposób można się go pozbyć? Do usuwania pyłu po remoncie świetnie sprawdzą się ściereczki, najlepiej z mikrofibry (mające właściwości elektrostatyczne) oraz zwykłe szczotki do kurzu, klasyczne zmiotki i szufelki. Za ich pomocą będzie można zebrać nagromadzone w domu zanieczyszczenia, a ściereczki z mikrofibry, wyposażone w specjalne włókna, z łatwością przyciągną do siebie pył bez konieczności korzystania ze środków chemicznych. Pył należy wymiatać sukcesywnie z górnych partii mieszkania do dolnych, aż do uzyskania czystych przestrzeni. Nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji – podczas usuwania niezdrowego dla organizmu pyłu konieczne jest otwieranie okien.

  Remont mieszkania – dobór odpowiednich narzędzi do sprzątania

  Jak sprzątać w domu po remoncie? Oczywiście z wykorzystaniem przydatnych akcesoriów. Oprócz wcześniej wspomnianych ściereczek z mikrofibry, szczotek czy szufelek, do porządkowania mieszkania przydadzą się także wygodne mopy. Za ich pomocą czyszczenie podłóg będzie przebiegało sprawnie i bezproblemowo. Mopy powinny być dobrane do czyszczonych powierzchni. Płaskie mopy posłużą do mycia sufitów, podłóg i ścian. Najlepsze będą te wyposażone w specjalne nakładki, wykonane z mikroaktywnych włókien, które są w stanie myć powierzchnie także na sucho. Obecnie na rynku można znaleźć również szczotki zaopatrzone zarówno w gąbki do czyszczenia na mokro, jak i włosie do usuwania kurzu. Warto jeszcze wspomnieć o drążkach. Najwłaściwszym wyborem będzie mop wyposażony w drążek teleskopowy, który umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz w znaczny sposób odciąży kręgosłup (drążek można dopasować do wzrostu osoby sprzątającej). Do bardziej uporczywych zabrudzeń i plam (np. po farbie lub tynku) sprawdzą się zaawansowane technologicznie mopy paskowe. Nie należy zapomnieć o jeszcze jednym ważnym akcesorium. Mowa tu o potrzebnym podczas niemal każdego remontu odkurzaczu. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku odkurzacze przemysłowe, które, w odróżnieniu od domowych sprzętów, poradzą sobie z usunięciem większych odpadków, jak cząstki gruzu lub materiały pylące. Odkurzacze przemysłowe wyposażone są w bardzo dużą moc oraz wyróżniają się solidną konstrukcją.

  Czy warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza?

  Oczyszczacz powietrza to, wbrew pierwszemu wrażeniu, sprzęt, który może okazać się niezwykle przydatny podczas remontu mieszkania. Urządzenie ma za zadanie przefiltrowywać powietrze poprzez zassanie go, a następnie odfiltrowanie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Oczyszczacz usuwa z powietrza wygenerowany podczas remontu pył i kurz, a ponadto dym, składniki smogu, alergeny, lotne związki organiczne (jak np. złuszczony naskórek) oraz wszelkie niepożądane zapachy. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza jest wyposażony w filtr wstępny oraz wysokosprawny filtr węglowy HEPA (High Efficiency Particulate Air). Warto dodać, że niektóre modele oczyszczaczy powietrza są dodatkowo wyposażone w jonizator, nawilżacz powietrza czy elektroniczny timer. Jonizatory świetnie radzą sobie z usuwaniem bakterii i wirusów, nawilżacz powietrza sprawdzi się natomiast w okresie zimowym, kiedy domownikom doskwiera suche powietrze z powodu ogrzewania. Maksymalna wielkość pomieszczenia, którą jest w stanie oczyścić urządzenie, wynosi zazwyczaj około 35m2.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?