Czyszczenie fug, zwłaszcza jeśli są bardzo brudne, to często mozolne i uciążliwe zajęcie. Aby je sobie ułatwić, warto skorzystać ze sprawdzonych metod. Dzięki przydatnym narzędziom i zastosowaniu odpowiednich środków porządki będą szybkie, a fugi na podłodze lub na ścianie odzyskają dawny blask.

Spis treści

  Brudne spoiny między płytkami na podłodze lub na ścianach potrafią zepsuć wygląd każdego pomieszczenia. Podczas generalnych porządków warto więc zadbać o to, aby usunąć nieestetyczne zabrudzenia nawet w trudno dostępnych miejscach. Można do tego wykorzystać sprawdzone środki do czyszczenia fug – zarówno chemiczne, jak i naturalne.

  Od czego rozpocząć czyszczenie fug?

  Czyszczenie fug to ważny element porządków w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się takie spoiny – najczęściej w kuchni, łazience oraz w przedpokoju. Nie można o nim zapominać, ponieważ zabrudzenia w takich miejscach wyglądają bardzo nieestetycznie i psują wygląd wnętrza. Jeżeli długo się ich nie usuwa, może to doprowadzić do ich nadmiernego nagromadzenia. Takich zanieczyszczeń o wiele trudniej jest się później pozbyć.

  Zanim przejdzie się do właściwego czyszczenia fug, należy zadbać o same płytki, między którymi znajdują się spoiny. Trzeba zatem dokładnie je odkurzyć i umyć. Do sprzątania podłogi przyda się robot sprzątający Tefal Explorer Serie 80. Sprzęt sterowany jest przy pomocy specjalnej aplikacji. Ze względu na swoje rozmiary i dwie boczne szczotki Dual Force łatwo dociera do wszystkich zakamarków i skutecznie usuwa zabrudzenia z płytek. Dzięki systemowi Dual Aqua Force, który umożliwia jednoczesne mycie i odkurzanie podłogi, zaoszczędzimy wiele czasu.

  Wykorzystanie takiego sprzętu w pierwszej kolejności jest przydatne zarówno wtedy, gdy planuje się czyszczenie fug po remoncie, jak i gdy zamierza się przeprowadzić jedynie zwykłe porządki. Usunięcie większych zabrudzeń z podłogi ułatwi nam zadbanie o spoiny.

  Jakie chemiczne środki do czyszczenia fug można wykorzystać?

  Gdy płytki są już czyste, pora zabrać się za czyszczenie fug. Można do tego wykorzystać rozmaite preparaty. Jeśli spoiny są wyjątkowo mocno zabrudzone lub gdy zebrała się w nich pleśń, warto postawić na sprawdzone preparaty chemiczne, które można kupić w sklepie. Specjalne środki do czyszczenia fug mają działanie bakterio- i grzybobójcze, dlatego pozwalają na dokładne zdezynfekowanie spoin i zabezpieczenie ich przed ponownym rozwinięciem się drobnoustrojów. Niektóre z nich mają właściwości wybielające i są szczególnie polecane do czyszczenia białych fug.

  Chemiczny środek do czyszczenia fug nie musi być jednak przeznaczony wyłącznie do tego rodzaju powierzchni. Równie dobrze sprawdzi się np. tabletka aktywnego tlenu, która jest zazwyczaj stosowana do dezynfekcji basenów. Można kupić ją w sklepie z detergentami lub przez internet. Aby przy jej użyciu przeprowadzić czyszczenie fug, należy rozpuścić jedną tabletkę w małej ilości ciepłej wody, a następnie powstały w ten sposób płyn wlać do spryskiwacza i rozprowadzić po powierzchni spoin. Później trzeba odczekać 15–20 minut i przetrzeć fugi gąbką do mycia naczyń. Na koniec trzeba je wytrzeć do sucha szmatką.

  Skuteczny środek do czyszczenia fug to także płyn do WC na bazie chloru zmieszany z wodą w proporcjach 1:1. Taki roztwór można nanieść na spoiny między kafelkami przy pomocy gąbki lub szczoteczki do zębów, a następnie dokładnie je wyszorować. Podczas zabiegu należy pamiętać o założeniu rękawic ochronnych i otworzeniu okna w pomieszczeniu. Po zakończeniu czyszczenia fug trzeba spłukać resztki środka czystą wodą.

  Naturalne czyszczenie fug – soda, ocet i inne domowe środki

  Czyszczenie fug w łazience lub w kuchni można też przeprowadzić domowymi sposobami. W tym celu warto wykorzystać sprawdzone, naturalne środki, które są o wiele bardziej ekologiczne niż chemiczne detergenty. Dobrym rozwiązaniem jest np. soda do czyszczenia fug. Aby była skuteczna, trzeba przygotować na jej bazie odpowiedni roztwór. W tym celu należy połączyć 100 ml octu ze 100 ml wody, a następnie wsypać 1 opakowanie sody i całość dokładnie wymieszać. Kolejnym krokiem jest naniesienie mieszaniny na fugi – w zależności od jej konsystencji, można to zrobić spryskiwaczem lub szczoteczką. Potem trzeba pozostawić ją na spoinach przez kilka minut, a dopiero później przejść do szorowania. Po zakończeniu całego procesu fugi należy dokładnie przemyć czystą wodą.

  Sprawdzony, domowy środek do czyszczenia fug z pleśni i innych zabrudzeń to także proszek do pieczenia – w przypadku sprzątania podłogi wystarczy wysypać go na wilgotne spoiny i pozostawić na nich przez około 30 minut. Następnie należy dokładnie je wyszorować przy pomocy gąbki, a na koniec spłukać resztki proszku czystą wodą lub przetrzeć wilgotną szmatką.

  Znanym sposobem jest też stosowanie soku z cytryny. Trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie fug z pleśni przy pomocy tego naturalnego środka nie daje dobrych efektów. Jeśli jednak mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami, np. z kurzu, tłuszczu lub rdzy, powinien on doskonale poradzić sobie z ich usunięciem. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny, a następnie nałożyć go na spoiny i zostawić na kilka minut. Później trzeba przetrzeć je gąbką i spłukać wodą. Warto przy tym pamiętać, że to dobra metoda na czyszczenie białych fug – sok z cytryny świetnie odświeża ich jasny kolor.

  Jakie urządzenia można wykorzystać do czyszczenia fug parą?

  Czyszczenie fug na podłodze lub na ścianie można też przeprowadzić przy pomocy pary wodnej. To metoda w 100% ekologiczna, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych detergentów. Wystarczy bowiem sama wysoka temperatura – pod jej wpływem, brud na spoinach mięknie i delikatnie odchodzi razem ze skroploną wodą. Aby przeprowadzić taki zabieg, można zastosować specjalną myjkę parową. Innym rozwiązaniem jest też bardziej uniwersalny mop parowy, np. Tefal Steam Mop. Urządzenie jest gotowe do użycia już w 30 sekund i pozwala na łatwe i szybkie usunięcie do 99% bakterii i zarazków zgromadzonych w zakamarkach spoin. Dzięki trzem poziomom pary bez problemu można dostosować jego moc do danego typu zabrudzeń. Dodatkowo sprzęt jest niezwykle ergonomiczny i poręczny, dlatego można stosować go zarówno do sprzątania podłogi, jak i kafelków na ścianach. Czyszczenie fug w łazience lub w kuchni staje się więc szybkie i banalnie proste.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2