W łazience spotyka się podłogi ceramiczne i naturalne, czyli z kamienia. Płytki w łazience muszą być odporne na wilgoć, temperaturę i zarysowania. Czym czyścić fugi i powierzchnię płytek, aby ich nie zniszczyć?

Spis treści

  Wilgotna łazienka jest podatna na powstawanie pleśni i grzybów, szczególnie w obrębie fug. Zabrudzenia można usunąć domowymi metodami lub profesjonalnymi środkami czystości. Jak dbać o płytki w łazienkach?

  Jakie są rodzaje płytek łazienkowych?

  Płytki łazienkowe mogą być wykonane z kamieni naturalnych lub ceramiki. Oba materiały są równie efektowne i praktyczne. Zależnie od klasy ścieralności, rodzaju płytki, a nawet jej koloru, powierzchnia może być mniej lub bardziej brudząca. Najczęściej wybieranym kolorem płytek do łazienki jest biały – i to właśnie na nim brud widoczny jest najbardziej. Co więcej, błyszczące powierzchnie niektórych kafelków uwidaczniają zarysowania i plamy, dlatego lepiej unikać ich na podłodze. Lepiej sprawdzają się powierzchnie półmatowe lub matowe. Wybierając płytki do łazienki, należy zwracać również uwagę na ich klasę ścieralności (im wyższa tym lepiej), co zabezpieczy podłogę przed uszkodzeniem.

  Jeśli chodzi o podłogi kamienne, to ze względu na ich porowatość należy je regularnie impregnować, aby uchronić je przed wnikaniem brudu. Dobrym materiałem na płytki w łazienkach jest granit, który nie wymaga tak częstej impregnacji, jak marmur i sprawdza się we wszelkich mokrych pomieszczeniach. Na wybór płytek łazienkowych wpływa rozmiar pomieszczenia, kształt i preferencje osobiste inwestora. Zwolennikom minimalizmu polecane są płytki dużego formatu w jasnych barwach, a miłośnikom klasyki – ceramika imitująca kamień lub w stylu retro. Równie dobrym rozwiązaniem są płytki łazienkowe drewnopodobne, które doskonale uzupełniają szare i białe wnętrza.

  Jak czyścić płytki łazienkowe ceramiczne?

  Wyróżniamy płytki ceramiczne szkliwione, nieszkliwione, polerowane i angobowane. Najczęściej wybór pada na gres porcelanowy, który jest dobrym rozwiązaniem zarówno na podłogi, jak i ściany. Inne rodzaje ceramiki to m.in. glazura, terakota, klinkier szkliwiony i cotto. Glazura, choć piękna, jest najmniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, dlatego lepiej nie kłaść jej na podłogi. Znacznie trwalszy jest gres, który jest mało nasiąkliwy, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz wytrzymały na obciążenia.

  Czyszczenie łazienki należy rozpocząć od jej odkurzenia – dzięki temu wszelki brud, włosy i kurz zostaną skutecznie usunięte. Pominięcie tego kroku sprawi, że zanieczyszczenia zostaną rozprowadzone po wszystkich zakamarkach łazienki. Nowoczesne odkurzacze są wyposażone w przydatną funkcję Clean&Steam – wykorzystują parę wodną do  dokładnego usuwania roztoczy i pleśni, tworząc idealne warunki dla alergików. Powietrze wydostające się z takich odkurzaczy jest wolne od zanieczyszczeń i szkodliwego kurzu.

  Kolejnym krokiem jest dopasowanie środka czyszczącego do rodzaju zabrudzeń płytek. Do usuwania brudu z płytek łazienkowych ceramicznych można użyć środków dostępnych w każdym markecie lub produktów ekologicznych, które stworzymy samodzielnie. Do mycia płytek podłogowych i parkietów łazienkowych można wykorzystać szklankę octu zmieszaną z wiadrem gorącej wody. W porównaniu do detergentów ocet nie jest toksyczny ani alergizujący. Skutecznie usunie nie tylko zabrudzenia, ale również bakterie i wirusy. Na zakończenie należy zmyć podłogę czystą wodą.

  Jak wyczyścić fugi płytek łazienkowych?

  Fugi to miejsca, w których łatwo osadza się kurz i inne zanieczyszczenia. Niestety nie da się ich skutecznie umyć mopem. Do czyszczenia najskuteczniejsze są profesjonalne preparaty polecane do fug, dostępne w marketach budowlanych i wnętrzarskich. Można je również wyczyścić domowymi sposobami, na przykład za pomocą sody oczyszczonej. Roztwór przygotowuje się z jednej szklanki sody, takiej samej ilości wody i jednej łyżki stołowej płynu do mycia naczyń. Ilość składników można zmniejszyć o połowę, zachowując podane proporcje. Tak przygotowany środek czyszczący należy nałożyć na fugi i wyczyścić je przy pomocy szczoteczki. Na zakończenie należy umyć podłogę czystą wodą.

  Łazienka jest miejscem narażonym na wykwit pleśni i grzybów, na co należy zwracać szczególną uwagę. Zabrudzenia z płytek łazienkowych najłatwiej usunąć za pomocą profesjonalnych środków czystości – odgrzybiających, czyszczących i zabezpieczających powierzchnię przed rozwojem pleśni. Można też spróbować past własnej roboty, chociaż są znacznie łagodniejsze i mniej efektywne. Jednym z domowych środków do czyszczenia pleśni jest proszek do pieczenia rozprowadzony w miejscu wykwitu. Produkt należy zmyć wodą po około godzinie. Brudne powierzchnie można również czyścić sokiem z cytryny, który ma działanie wybielające. Płyn do mycia naczyń powinien usunąć pleśń i grzyby, a także tłuste plamy. Na zabrudzenia powinna pomóc też pasta do zębów, która nie tylko czyści brudne fugi, ale także je wybiela.

  Jak myć kamienne płytki w łazience?

  Płytka łazienkowa kamienna jest najczęściej wykonana z marmuru lub granitu. Podłogi kamienne w łazience muszą być odporne na wilgoć i wytrzymałe na uszkodzenia. Najlepiej sprawdza się granit, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest twardy, odporny na wodę i chemiczne środki czystości, a poza tym trudno się plami. Może być stosowany na podłogi, ściany i obudowę wanny. Płytki łazienkowe białe mogą być wykonane z marmuru, który jest nieco mniej odporny na uszkodzenia i tłuste plamy. Trawertyn podobnie jak marmur wymaga impregnacji, ponieważ w jego porach może zbierać się nieestetyczny brud. Jak czyścić płytki ścienne łazienkowe z kamienia? Kluczową zasadą jest systematyczność i regularna impregnacja takich płytek. Do czyszczenia kamiennej płytki w łazienkach wystarczy woda z odrobiną delikatnego detergentu. Plamy i inne silne zabrudzenia należy usuwać wyłącznie przy użyciu środków przeznaczonych specjalnie do tego materiału. W przeciwnym razie istnieje ryzyko powstania przebarwień i matowienia płytek kamiennych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?