Parownica do sprzątania i mop parowy to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność. Z ich pomocą można zadbać o najwyższy poziom higieny czyszczonych powierzchni. Gorąca para ma bowiem właściwości bakteriobójcze, a sprzątanie z jej wykorzystaniem jest bardziej ekologiczne.

Spis treści

  Parownica do sprzątania to urządzenie, które skutecznie pomoże wyczyścić armaturę łazienkową, okna czy fugi między płytkami.

  Jak działają parownica do sprzątania i mop parowy?

  Parownice do sprzątania to urządzenia nieco bardziej zaawansowane niż mopy parowe. Mopy czyszczą bowiem tylko podłogi, natomiast parownice mogą pomóc w usunięciu zanieczyszczeń z okien, kuchni ceramicznych, a nawet dywanów. Parownica do sprzątania jest oczywiście bardziej zaawansowana, ale zarówno to urządzenie, jak i mop wykorzystuje antybakteryjne działanie pary wodnej. Ani w przypadku mopa, ani parownicy nie musisz stosować detergentu – gorąca para w zupełności wystarczy. Większość urządzeń ma jednak specjalny otwór, przez który można wlać detergent, aby wzmocnić siłę działania sprzętu. Taka opcja znacznie częściej pojawia się w mopach parowych.

  Czym charakteryzuje się parownica do sprzątania w domu?

  Profesjonalna parownica do sprzątania doprowadza wodę do wrzenia i zamienia ją w gorącą parę wodną. Przez odpowiednio zaprojektowaną dyszę para jest wyprowadzana na zewnątrz i kierowana bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Moc, z jaką para zostaje wyrzucona z generatora pary, można odpowiednio regulować – prędkość strumienia może wynosić nawet 15 km/h. Taka siła oznacza wyjątkową skuteczność czyszczenia. Parownica do sprzątania w domu radzi sobie zarówno ze świeżymi, jak i zaschniętymi plamami oraz innego rodzaju zanieczyszczeniami. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że urządzenie jest bardzo wydajne, ponieważ do pracy wykorzystuje zaskakująco małe ilości wody. Temperatura pary dodatkowo ułatwia sprzątanie, doprowadza bowiem do tego, że cząsteczki zaschniętego brudu się rozszerzają, a w efekcie szybciej odrywają od czyszczonej powierzchni. Wszystkie te zalety urządzenie zawdzięcza zaawansowanej technologii, która wykorzystania jest w najnowszych parownicach do sprzątania. Za tę technologię czasami trzeba jednak słono zapłacić. Najbardziej zaawansowane parownice kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

  O czym trzeba pamiętać, kupując parownicę do sprzątania?

  Siła skuteczności parownicy do domu tkwi między innymi w wymiennych końcówkach, dzięki którym można czyścić różne powierzchnie. Wybierając model parownicy, warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w komplecie. Jednym rodzajem końcówki nie posprzątasz bardzo zróżnicowanych powierzchni. Tylko odpowiednio rozbudowany zestaw przyłączy pozwoli ci skutecznie wyczyścić m.in.:

  • panele,
  • drewniane podłogi,
  • gres,
  • okna,
  • lustra,
  • tapicerkę,
  • dywany,
  • fugi. 

  Za pomocą parownicy parowej możesz także posprzątać kabinę prysznicową, ceramikę łazienkową, a nawet baterie. Wszystko bez użycia szczotek, ścierek i detergentów. Sprzątanie zajmie ci zdecydowanie mniej czasu. Parownica usuwa zanieczyszczenia, bakterie i roztocza, a również dezynfekuje i odtłuszcza powierzchnie.

  Przy wyborze urządzenia warto także zwrócić uwagę, jakiej pojemności zbiornik ma parownica do czyszczenia domu. Najlepszy jest wyjmowany – łatwiej go wtedy napełnić. Niektóre modele mają dwa pojemniki na wodę, co zapewnia ciągłość pracy podczas sprzątania większych powierzchni. W przypadku małego lub średniej wielkości mieszkania w zupełności wystarczy ci parownica z jednym zbiornikiem. 

  Pamiętaj, że na wydajność parownicy składają się następujące elementy:

  • temperatura pary wodnej, do której podgrzewa się wodę w zbiorniku;
  • ciśnienie pary wodnej;
  • prędkość strumienia.

  Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto przeanalizować wartości tych parametrów w kilku interesujących cię urządzeniach, ponieważ to właśnie od tych parametrów w dużej mierze zależeć będzie, czy będziesz zadowolony z zakupionego sprzętu. 

  Parownica a mop parowy

  Mop parowy to rozwiązanie nieco prostsze od parownicy do sprzątania. Ma także ograniczone działanie, gdyż posprzątasz nim głównie podłogi. Mimo to jest urządzeniem, które sprawdza się w bardzo wielu mieszkaniach. Jeśli zależy ci na higienicznym czyszczeniu płytek, paneli i drewnianej podłogi, mop parowy stanowi świetne rozwiązanie. Coraz popularniejsze są także odkurzacze, które mają funkcję czyszczenia na mokro za pomocą gorącej pary. Wielofunkcyjny odkurzacz Clean & Steam Multi umożliwia szybkie czyszczenie podłóg jednym ruchem. Korzystając tylko z jednego urządzenia, bez problemu odkurzysz i zmyjesz każdy rodzaj podłogi. Dzięki gorącej parze radzi sobie on z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Plusem takiego odkurzacza jest także odłączana ręczna głowica parowa. Urządzenie to ma specjalny zestaw akcesoriów, które ułatwiają sprzątanie powierzchni w salonie, łazience i kuchni, nawet w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach. Podobnie jak parownica, sprzęt ten eliminuje do 99,9% bakterii jedynie przy pomocy wody z kranu, bez detergentów czy środków chemicznych. Dzięki specjalnemu modułowi ręcznemu i poręcznym akcesoriom można go także wykorzystać do wyprasowania i odświeżenia domowych tkanin.

  Rozwiązanie tego typu sprawdzi się właściwie w każdym mieszkaniu, zarówno tym mniejszym, jak i większym. To odpowiedni wybór szczególnie dla alergików, bo dzięki temu urządzeniu mogą zrezygnować ze stosowania detergentów. Z podobnych względów sprzęt docenią rodzice, którym zależy na higienicznej czystości podłóg, po których raczkują ich maluchy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?