Elektryczny nawilżacz powietrza to urządzenie bardzo przydatne w domu. Dzięki niemu można poradzić sobie z problemem suchego powietrza. Zbyt niska wilgotność w domu sprzyja rozwojowi chorób dróg oddechowych i przeszkadza szczególnie alergikom oraz małym dzieciom. 

Spis treści

  Elektryczny nawilżacz powietrza występuje w kilku różnych rodzajach. Każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety, jednak ostateczny wybór zależy wyłącznie od twoich preferencji.

  Do czego służy elektryczny nawilżacz powietrza?

  Elektryczny nawilżacz powietrza to urządzenie, które dostarcza drobinki wody, często w postaci pary wodnej, dzięki czemu domowe powietrze zwiększa swoją wilgotność. W ten sposób w pomieszczeniu tworzy się bardziej przyjazna atmosfera. Oczywiście istnieją domowe sposoby na podniesienie poziomu wilgoci w domu, takie jak na przykład nawilżacze na kaloryfer – to jednak metody, które działają w bardzo ograniczonym stopniu. Jeśli zależy ci na stałej poprawie atmosfery w domu, zainwestuj w elektryczny nawilżacz powietrza. Za pomocą tego sprzętu w dość krótkim czasie możesz zwiększyć wilgotność w swoich pomieszczeniach.

  Problem suchego powietrza w domu to temat, który był już wielokrotnie podejmowany. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że wraz ze świeżym powietrzem – szczególnie w sezonie grzewczym – do domu dostaje się ogromna ilość zanieczyszczeń. Najbardziej skutecznym sposobem walki z tym problemem jest stosowanie oczyszczacza powietrza, takiego jak TEFAL Pure Air Connect, który dzięki czterem poziomom filtracji gwarantuje 100% skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń. Ma także intuicyjną aplikację mobilną. W urządzeniu zastosowano filtr wstępny, węglowy (Active Carbon), Allergy+, który wychwytuje najmniejsze cząsteczki, bakterie, wirusy, roztocza i alergeny, a także NanoCaptur™, który trwale usuwa formaldehyd, będący jednym z najniebezpieczniejszych związków w powietrzu. Dzięki inteligentnemu czujnikowi sprzęt sam rozpoznaje poziom zanieczyszczeń i dostosowuje do niego swoją pracę. 

  Oczyszczacz eliminuje źródło problemu, czyli zanieczyszczenia, które przyczyniają się do obniżenia wilgotności powietrza. Warto docenić także pracę nawilżaczy – co prawda usuwają one jedynie na skutki rosnącego poziomu zanieczyszczeń, jednak wiele z tych urządzeń radzi sobie z wyzwaniem w sposób zaskakująco skuteczny. Ponadto, część nawilżaczy bywa wykorzystywana do aromaterapii dzięki możliwości stosowania olejków eterycznych.

  Jak działa nawilżacz elektryczny?

  Elektryczny nawilżacz powietrza to urządzenie o bardzo prostym działaniu. Z reguły składa się z pojemnika na wodę, filtra, dyszy wylotowej i układu zasilającego. Pojawiają się oczywiście także dodatkowe elementy, ale zależą od indywidualnego modelu. 

  Obecnie na rynku do wyboru mamy co najmniej kilka rodzajów nawilżaczy:

  • najprostsze modele to pojemniki ze szkła lub ceramiki, które przewiesza się przez grzejnik; mają one ograniczone działanie, ale nie potrzebują zasilania, bo do wydzielania pary niezbędne jest jedynie ciepło z grzejnika, przez który przewiesza się specjalny pojemnik z wodą. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać nawilżacz powietrza ceramiczny, czy elektryczny, trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że pojemniki ceramiczne sprawdzają się jedynie w sezonie grzewczym, mają bardzo ograniczony zasięg i nie radzą sobie z wyższym poziomem zanieczyszczeń;
  • popularne są nawilżacze parowe, ponieważ to dość skuteczne, a jednocześnie najtańsze z rozwiązań elektrycznych, nie zaleca się ich jednak w domach z małym dziećmi;
  • dobre oceny mają nawilżacze ultradźwiękowe, nie są one jednak zalecane w przypadku mieszkań, w których przebywają zwierzęta domowe;
  • nawilżacze ewaporacyjne łączą w sobie funkcję nawilżacza i oczyszczacza powietrza, co czyni z nich najbardziej zaawansowane rozwiązanie.

  Rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza

  Wybierając elektryczny nawilżacz powietrza, przede wszystkim trzeba zdecydować, który rodzaj tego typu urządzeń nam najbardziej odpowiada. Na rynku dostępne są bowiem trzy podstawowe modele, a każdy z nich działa w oparciu o nieco inną technologię:

  • elektryczne nawilżacze parowe – najprostsze z całego zestawu; podgrzewają wodę do temperatury wrzenia, tym samym doprowadzając do powstania pary, która zostaje uwolniona na zewnątrz. Urządzenie generuje ciepłą mgiełkę, która delikatnie podnosi także temperaturę w pomieszczeniu, a dzięki podgrzaniu wody usuwane są z niej wszelkiego typu bakterie i drobnoustroje, które mogłyby się zgromadzić w zbiorniku. Minusem tego rozwiązania są stosunkowo wysokie koszty eksploatacji, wysoki pobór prądu, a przede wszystkim niebezpieczeństwo, jakie może stwarzać gorąca para np. dla małych dzieci (wydzielająca się z urządzenia mgiełka może poparzyć skórę);
  • elektryczne nawilżacze ultradźwiękowe – generują ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, powstała w ten sposób świeża i chłodna (a więc bezpieczna) mgiełka uwalniana jest do powietrza. Urządzenie pracuje wyjątkowo cicho, człowiek go prawie nie słyszy, jednak sporym minusem jest to, że sprzęt ten działa negatywnie na zwierzęta domowe – ultradźwięki drażnią pupilów i sprawiają im ból;
  • elektryczne nawilżacze ewaporacyjne – powietrze jest przez nie zasysane do środka i przepuszczane przez specjalny wkład nawilżający. Następnie z wkładu odparowuje woda, której drobinki dzięki specjalnemu wentylatorowi są wydmuchiwane na zewnątrz. Taki sposób działania sprawia, że urządzenie nie tylko nawilża powietrza, lecz jednocześnie je oczyszcza; nawilżacz to wyjątkowo prosty w obsłudze sprzęt, który nie ma rozbudowanych możliwości programowania, jednak jest wyjątkowo skuteczny i prawie bezawaryjny.

  Każdy z tych typów nawilżaczy ma swoje wady i zalety. Oceniając konkretne modele, warto wziąć pod uwagę także moc, wydajność oraz energooszczędność.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?